Hospital Energylab Hackathon: у пошуках IT-рішень для енергоефективності лікарень – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Hospital Energylab Hackathon: у пошуках IT-рішень для енергоефективності лікарень

Платформа для візуалізації та аналізу споживання енергоресурсів, програма для автоматизованого прогнозування витрат, методика вибору ключових точок енергії в лікарнях – кілька кращих ідей, які були напрацьовані учасниками Hospital Energylab Hackathon. Вони спрямовані на поліпшення енергоменеджменту лікарень та зниження енергоспоживання.

4-5 липня у Києві відбувся хакатон з енергоефективності, у ньому взяли участь понад 100 учасників: енергоменеджерів, лікарів, IT-фахівців, представників органів місцевого самоврядування, громадського сектору. Упродовж двох днів разом із експертами у сферах енергоефективності, зміни клімату, інформаційних технологій, місцевих політик та фінансів учасники шукали ідеї за напрямами:

  • Моніторинг енергоспоживання.
  • Візуалізація даних про енергоспоживання і енергоефективність.
  • Поведінкові зміни співробітників, відвідувачів та пацієнтів установ.
  • Системи підтримки прийняття рішень для підвищення енергоефективності.
  • Інші області в сфері енергоефективності та діджиталізації.

“Хакатон – нова форма роботи для нас (так само, як і для частини учасників). Ми закликали команди до креативності, адже ідеї на креативні ідеї на перетині IT сфери та енергозбереження у громадських закладах мають потенціал” – Грегор Брьомлінг, директор проекту GIZ “Партнерство з модернізацій: енергоефективність у лікарнях”.

Першого дня учасників вітали представники команди GIZ Грегор Брьомлінг, директор проекту “Партнерство з модернізацій: енергоефективність у лікарнях”, та Василина Горбань, координаторка проекту “Партнерство з модернізацій: енергоефективність у лікарнях”; Дмитро Петрунін, гендиректор Директорату енергоефективності Мінрегіону; Андрій Мартинюк, голова ради ГО “Екоклуб”. 

За участі представників лікарень, які увійшли до журі хакатону, відбулася панельна дискусія щодо проблем енергоменеджменту у лікарнях. 

Частина озвучених лікарями проблемних питань:

  • Одна з найбільших проблем для енергоефективності лікарень – відсутність технічних працівників на рівні закладів, які можуть аналізувати технічні аспекти заходів, зокрема технології і матеріали, які застосовуються. Головні лікарі можуть радитися зі знайомими фахівцями, залучати експертів, але все одно орієнтуватися в технічних питаннях та приймати рішення складно.
  • Часто 25% бюджету закладу йде на оплату комунальних послуг, – а це космічні суми. При цьому заклади отримують фінансування лише на покриття 10% від потреби.
  • Демонстрація зв’язку між марнотратством і зарплатою персоналу – найкращий стимул економити.
  • Медичні заклади отримують недостатні кошти, тому змушені впроваджувати дешевші, але менш якісні рішення.

Із надихальною промовою до учасників звернувся Олексій Рябчин, депутат Верховної Ради України. Олексій розповів, що енергоефективність і досі лишається незаповненою нішою, серед політиків вона і досі не є мейнстрімною, хоча це те, що дає хороші та видимі результати. Ідеї енергоефективності та “зеленого” розвитку не мають у Верховній Раді ні коаліції, ні опозиції – вони подобаються усім. Адже же йдеться про здешевлення енергії, збереження клімату, економію грошей, політичні бонуси – варто лише знаходити правильні рішення на законодавчому рівні та на практиці, які дадуть результат. Переглянути виступ Олексія Рябчина

Роман Зінченко, координатор української мережі енергетичних інновацій Greencubator, виступив із презентацією “Життя змінюють мрійники”. Роман розповів, що бачить Україну східноєвропейським хабом зелених інновацій, про економіку “зеленого” зростання та як правильно мріяти, аби здійснити прорив у наших енергетичних реаліях. Переглянути виступ Романа Зінченка

Опісля сформовані команди (за попереднім розподілом) за методом брейншторму сформували перелік із понад 60-ти проблемних питань. 

Обравши голосуванням найпріоритетніші учасники мали добу для їх розробки. Другого дня після обговорень із експертами та допрацювань сім команд хакатону представили свої ідеї:

За рішенням журі найвищу кількість балів набрала ідея створення відкритої веб платформи з візуалізації та аналізу споживання енергоресурсів. 

Команда переможців розробила прототип платформи, яка уможливлює агрегацію даних у просторовому контексті; надає кольорову диференціацію на основі середньої оцінки рівня енергоспоживання бюджетними закладами країни; оновлює дані у режимі real time.

Цільова аудиторія: тех спеціалісти лікарень, головні лікарі, керівники міста, які приймають рішення, фінансові та промислові установи, Держенергоефективності. Детальніше 

Після завершення роботи над своїми ідеями учасники хакатону можуть звернутися за підтримкою у впровадженні своїх ідей до команди проекту GIZ “Партнерство з модернізації: енергоефективність у лікарнях”.

Захід був організований за співпраці ГО «Екоклуб» та GIZ в рамках реалізації проектів “Партнерство з модернізації: енергоефективність у лікарнях” та “Енергоефективність у громадах II”, що впроваджуються за дорученням уряду Німеччини компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH.

Фото з хакатону

Контакти:

Сакалюк Дмитро, координатор проектів ГО  «Екоклуб»
Моб. +380673634110,
Тел./Факс +380362267891
sakaliyk@ecoclubrivne.org