Друк – як зекономити папір та тонер? – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Друк – як зекономити папір та тонер?

Сьогодні ми продовжимо «друкарську» тему, яку розпочали в минулій нашій статті про принтери, картриджі та тонер загалом. А зараз зосередимось на власне процесі друку. Під час друку ми використовуємо тонер, папір та електроенергію. Як же зекономити ці ресурси?

фото 2_листочка

ТОНЕР.  Його економія важлива, як з огляду на ціну, так і з екологічної точки зору. І якщо вам здається, що єдиний спосіб зекономити тонер – не друкувати, то це не так. Перше, на що варто звернути увагу – це шрифт, яким набраний документ, який ви збираєтесь друкувати. Існує думка, що правильно обраний шрифт може зекономити до 30% тонера. Зрозуміло, що кількість витраченого тонеру залежить від розміру літер, а от те, що вона залежить і від обраної гарнітури шрифтe – не очевидно для пересічної людини. Найбільшою популярністю користуються шрифти Times New Roman, Arial та Courier. Здається, що вони відрізняються лише зовнішньо, але якщо надрукувати на одній сторінці однакову кількість знаків, однакового розміру кожного шрифту, то виявиться, що відсоток заповненості сторінки тонером – різний. Шрифт Times New Roman найбільш компактний з т.з. економії паперу, але з т.з. економії тонера найкращий – Courier. На друк шрифтом Arial доведеться витратити майже в два рази тонеру більше, ніж на друк шрифтом Courier. Причому при збільшенні/зменшенні розміру шрифту ця різниця ще більш помітна. (Методику розрахунку та повні результати експериментування зі шрифтами ви можете прочитати тут. Разом з тим, як ми бачимо на малюнку вище, економія тонеру, зовсім не означає економію паперу і загальної для всіх рекомендації тут не має. Якщо ви використовуєте папір з вторинної сировини, то сміливо можете думати про зменшення кількості використаного тонера, якщо ви користуєтесь білим звичайним папером – думайте і рахуйте.фото_3_Century Gothic

Також існує думка, що найбільш економічним шрифтом є Century Gothic. Цей шрифт тонкий і тому на його друк йде найменша кількість тонеру.фото_4_ecofont-1

Розробники шрифтів працюють не лише над їх зовнішнім виглядом і зручністю для читання, так голландська компанія SPRANQ розробила шрифт, який дозволяє зекономити до 20% тонеру під час друку. Справа в тім, що в середині кожної літери розташовані незафарбовані кола, причому обриси літер повністю збережені. Для досягнення такого ефекту розробники витратили багато часу, підбираючи найкраще розташування кіл, тай й, перед тим, як зупинитися саме на колі, вони випробували ромби, трикутники та інші фігури. Розробники рекомендують використовувати цей шрифт для щоденного офісного друку документів, адже саме на них використовується більша частина тонеру. За допомогою спеціального калькулятора, який допоможе обрахувати, чи варто вам взагалі задумуватися про використання цього шрифту. Демонстраційну версію цього шрифту ви можете завантажити тут.

Шрифт можна використовувати в роботі Microsoft Office, OpenOffice, AppleWorks.

фото_5Розробники програмного забезпеченні також не пасуть задніх в намаганні зменшити навантаження на природу в офісних умовах. Цікаву можливість пропонує компанія Samsung. Це програма Easy-Eco Driver, яка дозволяє не лише переглядати документ перед друком, а й змінювати його надрукований вигляд. Тобто, ви можете видалити частину тексту, непотрібний малюнок перед тим, як його надрукувати. Також ви матимете можливість регулювати якість друку, використовувати режим економного друку (як з т.з. електроенергії так і паперу) та ряд інших можливостей.

Фото 6

Розібравшись з тонером, перейдемо до паперу. Подивимось, які рекомендації надає з цього приводу «Настанова щодо екологічної сертифікації та маркування адміністративних послуг (офісів):

Так, до обов’язкових вимог, яким має відповідати Зелений офіс, належать:

«- Упроваджена електронна система документообігу з метою зменшення документообігу на паперових носіях.

– Папір, який використовується організацією для друку (копіювання) документів та на санітарно-гігієнічні потреби, та паперові вироби містить не менше 50 відсотків переробленого паперу або є екологічно сертифікованим та маркованим за програмою екологічного маркування І типу.»

А до додаткових вимог належать:

«Використання моделей принтерів (копірів) що можуть:

  • автоматично друкувати на обох сторінках аркуша з достатньо високою швидкістю;
  • друкувати на папері, що є 100-відсотково переробленим».

Найменування паперу, який виготовляється з вторинної сировини та представленій на ринку України можна знайти тут.

Справді, вважається що двосторонній друк дозволяє заощадити від 10 до 40% паперу. Тому намагайтеся всі можливі документи друкувати на обох сторонах.

фото_7Якщо з якоїсь причини це неможливо, то після використання надрукованого з одного боку документу, не викидайте його (зрозуміло, що всі паперові відходи ви будете викидати в коробку для макулатури). Якщо у вас струменевий принтер – можете сміливо використовувати його для друку. З лазерними принтерами складніше, бо не на всіх моделях можна використовувати «чорновики». До того ж використовуючи «чорновики» ви маєте ретельно слідкувати за тим, що б серед паперу не трапились наліпки, скоби та скріпки – це може пошкодити принтер.

Але можете використовувати «чорновики» для рукописних заміток або віднести їх до дитячого садочка, поліклініки чи гуртків, де їм будуть дуже раді.

Ну і, наостанок, декілька ЗАГАЛЬНИХ ПОРАД:

  • перед друком документу подумайте, чи дійсно він вам треба надрукований;
  • за можливості уникайте надмірної кількості виділення «жирним» слів – це збільшує кількість використання тонеру;
  • обирайте найменший за розміром з можливих шрифтів (але не забувайте про зручність читання тексту. Якщо текст буде прочитано один раз і ви покладете документ в папку – то можна друкувати дрібним шрифтом. Якщо ви будете перечитувати текст регулярно – економити не варто, навіть з екологічних міркувань);
  • встановлюйте найменші з можливих поля;
  • і думайте про планету! 🙂

 

Автор – Лящук Ольга