У Рівному планують встановити 30 твердопаливних котлів. Що не так? – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

У Рівному планують встановити 30 твердопаливних котлів. Що не так?

У світі відбуваються зміни клімату, що несуть катастрофічні зміни для всього людства. Одним з методів попередження подальших змін є скорочення викидів парникових газів завдяки використанню відновлюваних джерел енергії взамін викопним. Зокрема, це може бути використання біомаси для опалення осель. Наша держава стимулює використання біомаси для опалення шляхом спеціального закону.

Екоклуб підтримує перехід на відновлювані джерела енергії, у тому числі у сфері міського теплопостачання. Але такий перехід не має відбуватися у результаті сумнівних та непрозорих рішень, що викликають опір містян.

Так, за повідомленням директора ТОВ “Рівнетеплоенерго” Корчинського Олександра, у Рівному планується встановити 30 твердопаливних котлів. Один з них уже був встановлений за адресою вул. Герцена 5а, хоча жодних документів з цього приводу не оприлюднено. Швидше за все, випробовування встановленого котла викликало масові скарги місцевих мешканців, які повідомляли про появу неприємного запаху.

“Це повна маячня. Хорошу справу хочуть перетворити на лайно” – слова мера про скарги активістів, депутатів та мешканців, котрі проживають поблизу котельні по вул. Герцена 5а та обурені тим, що важливе рішення може бути прийнято без громадських слухань. За повідомленням Хомка В.Є., компанія “Біогенерація”  планує інвестувати понад 1 мільярд гривень на переобладнання у місті 30 котелень під твердопаливні котли.

Здавалося б, хороша нагода залучити гроші, зменшити газову залежність міста та розвивати відновлювальні джерела енергії. Чому ж містяни проти?

  1. Один із котлів уже встановлений за адресою вул. Герцена 5а, хоча жодних документів з цього приводу не оприлюднено, дозволів від міської ради не надавалося.
  2. 15 лютого без попереджень відбувся тестовий запуск котла. Він працював упродовж двох годин. Саме тоді мешканці відчули їдкий дим, що викликало занепокоєння та думки про можливе спалювання відходів.
  3. ТОВ “Рівнетеплоенерго” досі не опублікувало та не провело громадських обговорень планів з встановлення 30 нових котлів та зокрема по котельні, що на вул. Герцена 5а. За законодавством вимагати від підприємства пройти Оцінку впливу на довкілля неможливо через малу потужність котла. Втім, маючи стільки питань та скарг від мешканців – це обов’язок міської влади організувати публічні консультації перед прийняттям рішення.
  4. Незрозуміло, які фінансові умови встановлення нових теплогенеруючих потужностей та яким чином вони вплинуть на вартість теплопостачання.
  5. Незрозуміло, який вплив на стан повітря чинитимуть 30 нових котлів та яких заходів міська влада вживатиме щодо контролю якості міського повітря.

Ці питання особливо актуальні зважаючи на те, що біопаливо подорожчало у кілька разів протягом останніх років, що може вести до зростання незаконних рубок поблизу міста. А також у Верховній Раді обговорюється законопроект, що дозволить використання сміття у якості палива.

Рішення про  про передачу котелень у суборенду ухвалять на сесії Рівненської міської ради через два тижні.

Зважаючи на вищенаведене, звертаємось до депутатів Рівненської міської ради з проханням:

– запропонувати ТОВ «Рівнетеплоенерго» підготувати резюме інвестиційних планів та провести його обговорення з громадськістю;

– запросити фахівців Рівненського обласного лабораторного центру Міністерства охорони здоров’я  України та Департаменту екології та природних ресурсів доповісти про якість повітря Рівного, а також стан моніторингу якості повітря та спільно розробити план моніторингу на наступні кілька років з виділенням відповідного фінансування.

Слідкуємо за перебігом проекту.

Контактна інформація:

Інна Мулявка, прес-секретарка ГО “Екоклуб”,

Тел.: 0673634097,

press@ecoclubrivne.org