Екоклуб проаналізував енергетичний план Рівного. Оціни амбіції свого міста! – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Екоклуб проаналізував енергетичний план Рівного. Оціни амбіції свого міста!

У 2017 році Екоклуб проаналізував План дій сталого енергетичного розвитку м. Рівне на 2016-2020 року (далі ПДСЕР). Активісти провели зустрічі за участі представника управління економіки, громадськості та бізнесу, де обговорили чинний ПДСЕР та рекомендації для його покращення.

З повним текстом документу можна ознайомитися за посиланням

За результатами аналізу та напрацьованих під час зустрічей пропозицій Екоклуб підготував рекомендації для вдосконалення ПДСЕР:

  • Збільшити зобов’язання щодо скорочення викидів СО2, адже на момент затвердження ПДСЕР вони практично відсутні. Фактична ціль зі зменшення викидів CО2 становила менше ніж 3% до 2020 року в порівнянні з даними року затвердження ПДСЕР (2014). Причина цього – для розрахунків за базовий рік взято 2010. Таким чином, це не є порушенням вимог, але суперечить цілям Угоди Мерів.
  • Включити в ПДСЕР перспективні цілі. Керівництво «Як розробити «План дій сталого енергетичного розвитку» у містах Східного партнерства та Центральної Азії. Частина 1» вимагає включення не лише технічних, а й перспективних цілей, що відображатимуть бажані зміни в енергетичному секторі міста (наприклад, ціль щодо зниження питомого енергоспоживання, зміна структури теплової генерації, збільшення площі зелених насаджень як адаптаційний захід, збільшення відновлювальних джерел енергії тощо). Важливо – перспективні цілі мають містити перелік відповідних заходів для їх досягнення.
  • Рівне володіє досвідом, що може бути прикладом для інших міст України, передусім це – Муніципальна програма сталого розвитку міста та Програма термомодернізації багатоквартирних будинків. Рекомендуємо включити ці програми до ПДСЕР та поширити результати як кращу практику Угоди Мерів.
  • Включити до розділу «Промисловість» ПАТ «Рівнеазот», бюджетоутворююче підприємство м. Рівне, що формує близько 2/3 викидів парникових газів. Зрозуміло, що впливати на викиди підприємства складно, однак існують можливості для іншої спільної діяльності з Азотом (наприклад, у сфері заходів з адаптації до змін клімату, таких як: збільшення кількості зелених зон міста, будівництво резервуарів для накопичення та тимчасового зберігання дощової води, яка може використовуватись для господарських потреб, тощо.
  • Сектор обслуговування є обов’язковим в ПДСЕР, тому рекомендуємо включити до ПДСЕР «Сектор обслуговування».
  • «Транспорт» – сектор, викиди якого зростають найшвидшими темпами порівняно з іншими секторами. Рекомендуємо включити приватний та комерційний транспорт до розділу «Транспорт» ПДСЕРу, розробити плани сталої мобільності в Рівному, створити базу вело- та пішохідних маршрутів, надавати перевагу розвитку громадського транспорту.
  • Виконати деклароване у чинному ПДСЕР прогресивне зобов’язання – «Перехід громадського транспорту на біодизель».
  • Включити до ПДСЕР заходи/програми, шо підвищать ефективність використання бюджетних коштів. Адже найефективнішим способом використання бюджетних коштів є залучення за їхньої допомоги приватних інвестицій, таких як: енергосервісні контракти, револьверний фонд тощо.
  • Виконання та реалізація ПДСЕРу різко поліпшиться, якщо до його розробки/ технічного завдання залучити всі зацікавлені сторони (громадськість, наука, бізнес, експерти).

Наведені рекомендації були відправлені офіційним листом міській раді.

Кожен може оцінити ПДСЕР свого міста – це дуже просто.

Алгоритм такий:

1. Переконайся, що твоє місто є підписантом Угоди мерів. Знайди його на сайті. Обери угорі пункт “План действий” та завантаж план свого міста.

2. У статті нижче ми підготували всього 2 критерії, за якими тобі потрібно оцінити, наскільки хорошим та амбітним є План твого міста.

Або ж за оціни План за певною методикою, що включає 11 критеріїв, надішли до 5 травня і твій внесок буде включений у національний звіт та представлений під час конференції у Києві!

Чому це важливо? ПДСЕРи – найголовніші документи міст, що роз’яснюють, які зміни у енергетиці міст у сферах транспорту, промисловості, житлових будівель та ін. планує здійснювати влада у найближчі кілька років, аби зменшити енергоспоживання та викиди парникових газів. Чим якісніше написані плани, чим амбітніші цілі ставить у них перед собою міська влада – тим більше шансів у міста стати енергоефективним, комфортним, розвинутим, залучити більше інвестицій.

Надсилай свій аналіз в Екоклуб – це ще один крок до енергонезалежності країни.

Контакти:

Інна Мулявка, прес-секретарка ГО “Екоклуб”,

Тел.: 0673634097

Ел.пошта: press@ecoclubrivne.org