Енергоефективність по-американськи – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Енергоефективність по-американськи

З 10 по 21 червня представник ГО “Екоклуб” Дмитро Сакалюк взяв участь у навчальній програмі “Open World” за напрямком “Енергонезалежність”, що спонсорується Центром лідерства “Відкритий Світ”. Упродовж першого робочого дня візиту усі представники України, групами з 5-ти людей, зустрілися із представниками конгресменів у Вашингтоні. Під час зустрічей було обговорено законодавчі ініціативи у сфері енергоефективності в Сполучених Штатах Америки, а також зв’язок представників штату Нью-Мексико із конгресменами. Уже наступного дня сформовані групи відправилися у різні міста для огляду кращих практик. Дмитро потрапив до Санта-Фе, штат Нью-Мексико.

“Ситуація з відновлюваними джерелами енергії та енергоефективністю в штаті Нью-Мексико дивакувата, але доволі схожа на українську”, – розповідає Дмитро. “Маючи лише 10 дощових днів на рік та інтенсивну енергію сонця упродовж решти часу, мешканці штату мають з десяток маленьких сонячних станцій потужністю лише 500 кВт і невимовно цим пишаються. Чому? А тому, що при спілкуванні з людьми різних рівнів ти розумієш, що вони практично не усвідомлюють, що таке зміни клімату, парниковий ефект, і навіщо не тільки країнам із дороговартісними енергоносіями потрібно економити енергію.

Ми маємо одну важливу спільну рису: розвиток енергоефективності активізується на локальному рівні. При спілкуванні з мером міста Санта-Фе Хав’єром Гонсалесом стало зрозуміло, що він, як і його колеги в Україні, також приймає для себе рішення про створення міста з нейтральним викидом СО2 всупереч національній політиці. Принципи роботи, що проводиться, доволі схожі на українські. Не буду кривити душею, коли скажу, що маючи все (кошти, географічне розташування, науковий потенціал) американці продовжують спалювати вугілля, а в сфері енергоефективності та ВДЕ відстають від європейських країн, в тому числі (як би це смішно не звучало) і від України на роки! Лобізм? Можливо! Американський прагматизм? Можливо! Пофігізм на всю планету? Можливо! Мабуть, це мікс різних факторів. Звісно, якщо вони візьмуться за роботу, вони швидко наздоженуть та випередять усіх. Проте, коли це станеться, чи не буде надто пізно?

Візит у Taos Earthships Community (енергонезалежне поселення) показав нам, як можна будувати доволі специфічні пасивні будинки – із використанням гумових покришок, які не підлягають переробці, грязевої суміші, приготованої з підручних матеріалів, та прикрас із банок кока-коли. Люди зробили зі своєї ідеї бізнес, і це єдине місце в світі, де Ви можете орендувати пасивний земляний будинок. Найбільше, що запам”яталося, це дуже бережливе ставлення до води. Оскільки ресурсів дуже мало, вода використовується 4 рази! Зауважу, що це лише дощова вода, зібрана під час опадів. При цьому люди себе взагалі ні в чому не обмежують. Окрім того, зараз вони будують центр для проживання та навчання 20-25 людей по спорудженню і експлуатації пасивних будинків. Ці будівлі справді особливі і зустрілися мені вперше в житті. Координаторка проектів по їх зведенню їздить різними країнами світу, розповідаючи про ці конструкції. Було б дуже корисно запросити її в Україну. http://earthship.com/

Вразив також комунальний коледж Санта-Фе – це рай для науковців та людей, які хочуть підвищити своїй фаховий рівень у сфері сонячної енергії та енергопостачання, біогазових установок будь-якого рівня складності та методу їх виробництва, замкнутого циклу використання ресурсів. Вперше я побачив систему вакуумних геліоколекторів, що працюють при температурі +30С і при цьому кондиціонують будівлю! А також величезний акваріум, де годуючи рибок кормом та використовуючи воду, в якій вони плавають, працівники та студенти коледжу вирощують їстівні рослини (рукола, базилік, салат айсберг). Згодом ми ними обідали у місцевій їдальні!

Підсумовуючи, можна сказати одне: маючи неймовірний науковий та економічний потенціал Сполучені Штати Америки і далі використовують викопні види палива через лобізм у вищих ешелонах влади”.

11062869_935990146447912_7185139862126978304_n unnamed (1)

За детальнішою інформацією, будь ласка, звертайтеся:

Дмитро Сакалюк, експерт Екоклубу з енергоефективності

Тел.: 067 363 41 10

Електронна пошта: sakaliyk@ecoclubrivne.org