Фінансові стимули економії енергоресурсів у лікарнях – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Фінансові стимули економії енергоресурсів у лікарнях

Екоклуб зібрав енергоменеджерів центральної України у Вінниці на три дні для навчання. На тренінгу 29-31 травня, тридцятеро  представників та представниці лікарень з Хмельницької, Київської, Вінницької, Рівненської, Житомирської, Чернівецької областей слухали презентації фахівців з утеплення будівель, управління та фінансів.

В українських лікарнях немає такої посади як енергоменеджер, а їх функції покладені на інших спеціалістів: енергетиків, інженерів, завгоспів. Одна з їх проблем – відсутність часу на повноцінне виконання усіх обов’язків та постійне «гасіння пожеж». На тренінгу ми розповідали які завдання є першочерговими, а що можна відкласти на пізніше.

Традиційно, першим критерієм вибору заходів з енергоефективності для впровадження вважають брак фінансування. Але у Вінниці, вперше за 6 схожих тренінгів, які проводив Екоклуб, учасники поставили цю проблему на 4 місце. Після дискусії на попередніх тренінгах, учасники також приходять до розуміння, що фінансування не може бути головним критерієм, а є лише наслідком, що витікає з інших: економії енергії, економії грошей, скорочення викидів парникових газів.

Перевірити отримані знання на практиці енергоменеджери змогли під час розрахункової вправи. Завданням було скласти план заходів енергоефективності умовної лікарні з двох будівель на 10 років. Особливою умовою завдання є можливість використовувати зекономлені кошти на майбутні заходи з енергоефективності. Зараз лише невелика кількість медичних закладів може самостійно планувати власні видатки на енергоносії і бюджет лікарні не залежить від суми економії. Для абсолютної більшості, економія призводить до скорочення бюджету на комунальні видатки в майбутньому році. Тому фінансового стимулу економити в лікарень немає.

Цю проблему можуть вирішити депутати ради, якій підпорядковується лікарня. Як це зробити розповідав Сергій Гаращук, консультант з бюджетних  питань Житомирському РВ АМУ (Асоціації міст України). Коротко: потрібно затвердити рішенням ради базовий рівень енергоспоживання на 3-5 років, і зобов’язатися виділяти лікарні гроші на основі базового рівня, а не фактичного споживання за минулий рік. Відхилення від базового рівня стаються відповідальністю лікарні. Якщо споживання, завдяки заходам з економії, було меншим – цими коштами установа може розпоряджатися на власний розсуд. Якщо ж більшим – потрібно буде знайти кошти для компенсації різниці. Пан Сергій рекомендує використовувати економію, в першу чергу, для преміювання персоналу, який допоміг зекономити.

Усі презентації з тренінгу доступні за посиланням: https://goo.gl/2YhUoh.
А фотографії з учасниками і учасницями ось тут

Нижче наведено перелік нормативно-правових документів, які будуть корисні енергоменеджерам бюджетних установ.

Закон "Про енергосервіс" (6047 downloads ) НАСТАНОВА ЩОДО ПРОЕКТУВАННЯ І УЛАШТУВАННЯ ВІКОН ТА ДВЕРЕЙ (8048 downloads ) Блоки віконні та дверні полівінілхлоридні (6672 downloads ) ПРИСТРОЇ ПОВОРОТНІ, ВІДКИДНІ І ПОВОРОТНО-ВІДКИДНІ ДЛЯ ВІКОННИХ ТА БАЛКОННИХ ДВЕРНИХ БЛОКІВ (5324 downloads ) Будинки і споруди ЗАКЛАДИ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я ДБН В.2.2-10:2017 (6874 downloads ) ДБН Заклади охорони здоров'я (7258 downloads ) ДСТУ Енергетична ефективність будівель (6838 downloads ) ДСТУ Енергетичні аудити (6209 downloads ) ДБН_ОПАЛЕННЯ, ВЕНТИЛЯЦІЯ ТА КОНДИЦІОНУВАННЯ (6818 downloads ) СИСТЕМЫ ЭНЕРГЕТИЧЕСКОГО МЕНЕДЖМЕНТА Требования и руководство по применению ISO 50001:2011 (6232 downloads ) ДБН_Теплова ізоляція будівель (6205 downloads )

Корисні матеріали:

Захід відбувся в рамках реалізації проекту «Партнерство з модернізації: енергоефективність у лікарнях», що виконується GIZ за дорученням уряду Німеччини.

Автор:

Ілля Єременко

Координатор проектів ГО Екоклуб

Моб. +380634835122, +380962714773

Тел./Факс +380362267891

illia@ecoclubrivne.org