Сонячна енергетика як складова вирішення гуманітарних проблем українських громад  – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Сонячна енергетика як складова вирішення гуманітарних проблем українських громад 

Сонячна енергетика як складова вирішення гуманітарних проблем українських громад 

Сонячна енергетика може зробити внесок у подолання гуманітарної кризи в українських громадах. Розвиваючи децентралізовані джерела відновлюваної енергії, муніципалітети забезпечать стабільніше електропостачання критичної інфраструктури – лікарень та водоканалів. А тому жителі продовжуватимуть отримувати послуги з електропостачання та водопостачання, почуватимуться безпечніше під час можливих критичних ситуацій.  

Чим загрожує відсутність електрики для водоканалів

Надійне та безперебійне електропостачання важливе для надання базових послуг, зокрема водопостачання. Тож його відсутність загрожує стабільній роботі водоканалів в українських громадах, які отримують електроенергію централізовано, із загальної мережі. Щоб працювати безпечніше в критичних умовах, водоканали закуповують бензинові та дизельні генератори.  

«Багато громад втратили стабільні джерела електропостачання, особливо ті, що знаходяться поблизу лінії фронту. Також ми пам’ятаємо величезні проблеми з водопостачанням у громадах минулої зими, коли були постійні відключення електроенергії. Ризик залишається, тож муніципалітети купують десятки генераторів, щоб забезпечити резервне електропостачання для комунальних служб», – каже Ангус Макбрайд, колишній інженер з водопостачання та санітарії для забезпечення безпеки під час гуманітарного реагування, Оксфам. 

Таке обладнання потребує великих витрат на обслуговування, закупівлю матеріалів та може перестати працювати у будь-який момент. Водночас потреба у постійному електропостачанні не зникне. 

Безперервне електрозабезпечення водоканалів потрібне для перекачування води від джерела до місця її використання. Це вимагає відносно великої кількості енергії, якої може бракувати внаслідок ворожих атак на енергосистему. Особливо там, де електромережа відсутня або ненадійна, а транспортування палива – дороге та складне.  

Плата за електроенергію із загальної мережі для роботи обладнання призводить до високих поточних витрат, зокрема, на його обслуговування. Також електрика потрібна для роботи додаткового обладнання, яке очищує воду, та для автоматизованих систем моніторингу і управління.  

«Україна переживає значне зростання цін на енергоносії, особливо це відчутно водоканалам. Станом на зараз платежі за електроенергію складають близько 40% від їхніх загальних витрат. Працівники багатьох українських водоканалів розповідали, що не в змозі покрити операційні витрати, не кажучи вже про інвестиції у свої системи водопостачання», – додає Ангус Макбрайд. 

Сонячні електростанції як безпека роботи водоканалів 

Робота сонячних електростанцій допоможе забезпечити стабільніше електропостачання для водоканалу у випадках надзвичайних ситуацій. А ще економити кошти на оплаті за електроенергію та зменшити залежність від використання викопних енергоносіїв.  

«Використання сонячної енергії для перекачування води має довгострокові переваги для довкілля та фінансів водного сектору, але також може принести користь громадам, підвищуючи стійкість систем водопостачання»,говорить Ангус. 

Серед переваг встановлення СЕС: 

– низькі витрати на обслуговування: обладнання використовує енергію сонця; 

– стале рішення: не забруднюють повітря, а під час виробництва електрики не створюється шум; 

– можуть працювати до 25 років за умови якісного обладнання та обслуговування; 

– легко масштабуються завдяки доставленні додаткового обладнання. 

Виклики у встановленні СЕС для водоканалів 

Найоптимальніший період для вироблення електрики від сонячних панелей – червень-серпень. З листопада по березень згенерована електроенергія не забезпечуватиме повністю потреби споживачів: 

“Від вересня до грудня включно сонячне генерація зменшується, що пов’язано з коротшою тривалістю світлового дня. А вже із початку січня вироблення електроенергії фотомодулями збільшується”,наголошує Олена Оніщук. 

«Ще одне занепокоєння – безпековий фактор, коли ми знаємо, що росія постійно обстрілює енергетичну інфраструктуру.  Хоча уздовж лінії фронту встановлювати електростанції недоречно, усе ж ймовірність атак на децентралізовану енергетичну інфраструктуру є набагато меншою, порівняно з централізованими електростанціями», – стверджує Ангус. 

Серед іншого, приватний, державний та гуманітарний сектор в Україні має менше знань про перекачування води за допомогою сонячної енергії, ніж в інших частинах світу. Зокрема, за допомогою сонячних водяних насосів: 

Це обладнання, яке перекачує воду, використовуючи енергію сонця. Також можна встановити контролери та інше додаткове обладнання, яке підлаштовує роботу насосів під виробіток сонячної генерації. Досвід використання такого обладнання є у кількох муніципалітетах Африки та Азії, де через посушливі сезони часто траплялися проблеми з водопостачанням”, – додає Ангус Макбайд. 

Подальші плани громад та втілені проєкти 

Протягом наступного року Екоклуб спільно з партнерами встановить сонячні електростанції у більше десяти українських громадах для роботи водоканалів. Серед них –  Богуслав, Кам’янка, Чигирин.

«Ми віримо, що сонячна енергетика допоможе українським громадам стати більш енергонезалежними. Приклад показує місто Звягель, де з початку минулого року обладнали чотири об’єкти критичної інфраструктури сонячними фотомодулями. Зокрема, і водоканал. Завдяки роботі всіх встановлених СЕС  громада загалом вже зекономила більше 300 тисяч гривень та продовжує працювати у напрямку енергонезалежності», – наголошує Олена Оніщук.