Чорнобиль-7 Фукусіма-7 ХАЕС-? РАЕС-?
26.04.2011
Рівне
Двадцять п’ять років тому сталась трагічна подія – катастрофа на Чорнобильській АЕС. Місяць тому у результаті цунамі були пошкоджені системи охолодження японської АЕС «Фукусіма Даічі». Це призвело до пожежі та декількох вибухів на реакторах. Ніхто не береться прогнозувати, скільки буде потрібно часу для ліквідації наслідків аварії. Неконтрольований витік радіації знову забирає наші життя та здоров’я. Сьогодні нам усім дуже важливо пам’ятати про ці уроки історії, щоб вжити усіх можливих заходів та запобігти виникненню подібних аварій у майбутньому.
Попереджений – значить озброєний. Керуючись цим гаслом ММГО «Екоклуб» провів просвітницьку акцію «Чорнобиль-7 Фукусіма-7 ХАЕС-? РАЕС-?». Сьомий – це найвищий рівень небезпеки ядерної аварії за шкалою INES.
На майдані Незалежності м. Рівне були встановлені інформаційні стенди з висвітленням найбільш актуальних проблем ядерної енергетики. Протягом 3 годин волонтери та працівники організації вели інформаційно-просвітницьку роботу щодо проблем ядерної енергетики в Україні серед мешканців міста, роздавали тематичні брошури та листівки.
В рамках акції були проведені тематичні конкурси дитячих малюнків та шкільних есе. Результати конкурсу дитячого малюнку були представлені на майдані у вигляді виставки. Переможцями конкурсу малюнків стали вихованці художньої школи: І місце – Назарчук Ілона з малюнком «Чи є надія», ІІ – Соломія Приміч – «Обери свій світ» і ІІІ – Тетяна Ковенько – «Очистимо світ разом». Також у конкурсі дитячого малюнку взяли участь вихованці екошколи м. Рівне та школярі з м. Кіровоград.
В конкурсі шкільного есе взяли участь 43 учні зі шкіл м. Рівне та Березнівського району. Найкращим було визнано есе учениці 7-А класу Рівненської ЗОШ № 6 Ольги Костюковської, «А я хочу жити!..». Друге місце в конкурсі есе зайняла Олена Степанюк, 11 клас Рівненської ЗОШ № 8, із роботою «Лише крок…і відповідальність», а третє – Іра Іщук із Орлівської ЗОШ Березнівського району з роботою «Дзвони Чорнобиля душу тривожать». Переможці конкурсів були відзначені грамотами і цінними призами, організатори акції висловили подяку міському управлінню освіти та Березнівській районній державній адміністрації за підтримку ініціативи проведення конкурсу в школах міста та району.
Кожен відвідувач акції міг висловити своє ставлення до ядерної енергетики в Україні на плакаті «ЗА або ПРОТИ». Протягом акції жоден громадянин не висловив позитивного ставлення на користь ядерної енергетики, а негативних відгуків було близько 15.
У акції, в якості волонтерів, взяли участь двоє представників Рівненського обласного осередку громадської організації «Демократичний альянс». Свої малюнки для виставки також надали вихованці Екологічного центру Палацу дітей та молоді під керівництвом Ірини Іванівни Куроченко. Як символ вшанування пам’яті загиблих ліквідаторів та усіх постраждалих в наслідок аварії на ЧАЕС в небо було запущено 25 повітряних кульок, пов’язаних чорною стрічкою. «Шкода, що уряд України не зважає на цей урок історії» – скаржиться один з організаторів акції Ілля Єременко – «Ми не будемо чекати нових аварій, а докладемо усіх зусиль що б їх уникнути. Ядерний шлях розвитку не лише небезпечний, але і не ефективний. Вкладати кошти в енергозбереження в декілька разів вигідніше, ніж будувати нові енергоблоки. Якщо уряд не пропонує нам альтернатив, ми їх знайдемо самі. Ми будемо відстоювати наше право на безпечне майбутнє» –завершив Ілля. На часті питання відвідувачів акції щодо пропозицій взамін ядерній енергетиці в Україні координатор антиядерної програми Екоклубу Ольга Лящук відповіла коротко «Насправді, альтернатив багато, а в умовах України ще більше. У нас колосальні втрати електроенергії в мережах – у 2-3 рази вищі ніж в розвинутих країнах. Нас обурює відмова уряду розглядати будь-які інші варіанти. Наприклад, що заважає порівняти вартість добудови 3 і 4 енергоблоків на ХАЕС та вартість зменшення втрат в мережах? За нашими розрахунками, задовольнити попит на електрику можна і на існуючих потужностях, потрібно лише зменшити втрати».
Декілька разів розпочинались справжні наукові диспути стосовно доцільності ядерної електрики через низькі тарифи на неї. Оксана Майборода – юрист Екоклубу – пояснила наступне: «Для розрахунку собівартості атомної електрики Національна комісія регулювання електроенергетики України додає витрати на ядерне паливо, оплату праці, ремонти та інші. Але сюди не включаються витрати на будівництво атомних блоків, зняття їх з експлуатації, поводження з відпрацьованим ядерним паливом та радіоактивними відходами протягом тисяч років, рекультивацію уранових шахт та багато інших. Саме через не включення цих вагомих витрат до собівартості атомної електрики отримують такі «дешеві» тарифи. Але усі перераховані заходи все рівно необхідно буде з часом фінансувати, але вже за рахунок платників податків. До того ж у світі не існує жодного безпечного сховища радіоактивних відходів на термін більше 100 років, а період напіврозпаду радіонуклідів сягає тисяч років. Тому, використовуючи «дешеву» ядерну енергетику сьогодні, ми просто перекладаємо вирішення проблеми довготривалого безпечного зберігання радіоактивних відходів на наступні покоління, тобто на плечі наших дітей та онуків». Україна, Рівне вул. Відінська, 39, кім. 310 A/c №73, Рівне – 33023 тел/факс: (0362) 237024 e-mail: office@ecoclubrivne.org
www.ecoclubrivne.org