Індивідуальні газові та електрокотли, які прийнято називати «індивідуальним» або «децентралізованим» опаленням, однаково залежать від централізованої подачі газу та електроенергії відповідно. А вразити електричну чи газову інфраструктуру — так само легко, як і котельню чи ТЕЦ. Тож автономним «індивідуальне» опалення однаково не стає.
👉🏼 Читайте більше про встановлення твердопаливних котлів
При цьому для централізованого опалення у держави завжди лишається можливість підключити аварійне джерело теплопостачання на альтернативному паливі (тріска, дрова чи пелети, чи навіть дизель чи мазут). Але у будинків, відключених від центрального опалення, такої можливості вже немає. Розраховувати можна тільки на безперебійне газо- чи електропостачання.
В мирному житті відмова від централізованого опалення означає неможливість диверсифікувати паливо, яке ви використовуєте для опалення. Зараз це не критично, бо тарифи на газ і відповідно на теплову енергію для населення співфінансуються з державного бюджету, але чи лишиться у держави виділяти ресурс на дотації після перемоги? Наразі дотації покривають від 60% і 80 хх% вартості енергоресурсів. Без дотацій після війни ці витрати ляжуть повністю на споживачів, і здатність до диверсифікації витрат на енергоресурс буде критичною.
Серед основних недоліків централізованого теплопостачання — неможливість індивідуального регулювання подачі тепла. Але сьогоднішні технології дозволяють це легко виправити як для будинку (встановлення індивідуального теплового пункту або ІТП), так і для окремих квартир (встановлення терморегуляторів та розподілювачів на опалювальні прилади). І вартість такого переобладнання в середньостроковій перспективі буде дешевшою ніж перехід на винятково «індивідуальне» опалення.