Близько 10% місцевих бюджетів витрачається на енергопостачання, проте досі ніхто не аналізує ефективність цих видатків. На Рівненщині Екоклуб тривалий час вивчає проблеми якісного контролю витрат бюджету на енергопостачання та прагне поширити цю практику серед громадськості. Такий досвід може бути застосований і в будь-якій іншій області.
14-16 квітня у Києві 19 представників громадських організацій, державних установ та бізнесу з усієї України дізнавались, як контролювати владу у видатках бюджетних коштів на енергоносії та змусити її займатися питаннями енергоефективності. Навчання проходило у рамках тренінгу «Суспільний контроль енергоспоживання у бюджетних будівлях», організованому та проведеному Екоклубом за підтримки Фонду ім. Фрідріха Еберта.
З метою підвищення рівня громадського контролю учасники тренінгу з використанням практичних вправ та модельованих ситуативних задач навчалися різним способам отримувати інформацію про енергоспоживання, аналізувати її та використовувати для впливу на місцеву владу.
Кожен з присутніх отримав теоретичні знання з розрахунку показників енергоспоживання та спробував визначити їх самостійно. Проведена інтерактивна вправа дозволила глибше зрозуміти процеси взаємодії із місцевою владою. Був здійснений огляд наявних інструментів впливу на дії та рішення місцевих органів влади. Особлива увага була приділена роботі з медіа та методам налагодження ефективної комунікації.
Протягом тренінгу учасники мали можливість обмінюватись досвідом та власними знаннями з енергозбереження, а на завершальному етапі презентували чотири власні ідеї проектів:
Протягом тренінгу учасники мали можливість обмінюватись досвідом та власними знаннями з енергозбереження, а на завершальному етапі презентували чотири власні проектні ідеї:
1. Total Display – моніторинг енергоспоживання у багатоквартирних будинках.
2. Впровадження системи обліку, розрахунку та підвищення ефективності центрального опалення.
3. «Операція «Очерет» – впровадження використання відновлюваних ресурсів (рослинних решток) в енергозабезпеченні.
4. Впровадження систем опалення на базі сонячних повітряних колекторів.
Новостворені групи розробили план реалізації проектів, а також представили очікувані результати від їх впровадження.
“Лише через створення суспільного запиту на енергоефективність ми зможемо досягти належної уваги влади до цього питання. Це має цікавити кожного, збереження енергії має стати національною ідеєю, особливо на фоні геополітичних конфліктів. Для цього ми проводимо подібні тренінги” – зазначив Ілля Єременко, координатор Екоклубу з питань енергоефективності.