У поспіху, який потрібен у зовсім інших ситуаціях, Рада сьогодні прийняла Закон про спорудження двох нових атомних блоків на Хмельницькій АЕС. Наших депутатів не збентежили ні суттєві порушення, які були допущені при підготовці цього законопроекту, ні фактичне додавання до газової ще й ядерної залежності від Росії.
Українських горе-політиків мало хвилює факт, що прийняттям такого рішення вони порушують закони. Так, у законопроекті про спорудження нових блоків повністю відсутня державна екологічна експертиза, яка вимагається Законом України “Про порядок прийняття рішень про розміщення, проектування, будівництво ядерних установок і об’єктів …”. Немає там і техніко-економічного обґрунтування, що також вимагається зазначеним Законом. Інакше кажучи, ми можемо лише вірити в чесне слово атомників про те, що спорудження двох блоків безпечне і коли-небудь таки окупиться. Вже колишній президент “Енергоатома” Ю.Недашковський оцінював термін окупності в 25 років. Навіть якщо повірити в цю дуже сумнівну цифру, в якій не враховані зняття блоків з експлуатації, поводження з відпрацьованим ядерним паливом і радіоактивними відходами, то важко назвати такий проект високорентабельним.
Звіт про інформування сусідніх країн про можливий транскордонний вплив проекту, який включений в законопроект, містить, наприклад, ввічливого листа від Уряду Австрії, датований 27 серпня 2011 року. У листі міститься нагадування, що Австрія ще 10 березня 2011 просила додаткові матеріали по ХАЕС 3,4 для експертизи, але так нічого і не отримала. М’яко кажучи, важко назвати це консультаціями з зачепленими країнами.
Але ігноруванням законів депутати не обмежилися. Як і атомників, їх важко запідозрити в повазі до українських громадян і їх прав. Відразу кілька місцевих рад, що входять в 30 км зону, не погодили розміщення нових блоків у себе по сусідству. Очевидно, статус “загальнодержавного значення” не передбачає врахування інтересів якихось там пересічних громадян. Інакше чим пояснити пряму фальсифікацію результатів громадських слухань в с. Копитків Рівненської області і відсутності будь-якого уваги до негативних рішеннями місцевих рад.
Це найбільш істотні прямі порушення українського законодавства, які були допущені при підготовці будівництва ХАЕС 3,4. Тепер трохи про безпеку.
Наші атомники найекономніші у світі! Інакше важко пояснити їх незламне бажання побудувати два блоки на фундаментах, які були споруджені чверть століття тому і ніколи не були законсервовані. У болгар при аналогічній ситуації “ефективних менеджерів” не вистачило, тому вони подумали про народ і знесли фундаменти. Маленька деталь, там, на відміну від України, конструкції таки були законсервовані. Далі – більше. Ці фундаменти були спроектовані під інші реактори і вони не дозволяють включити в нинішній проект один з найважливіших елементів пасивної системи безпеки блоку – пастку розплаву активної зони реактора. Нагадаю, саме через недоліки пасивної системи безпеки сталася катастрофа на Фукусімі. Державна інспекція ядерного регулювання (ДІЯР) так і не дала “добро” на використання існуючих конструкцій. Дуже хочеться сподіватися, що ДІЯР залишиться принциповою до кінця і Олену Миколайчук не знімуть.
Ще один штрих до характеристики безпеки існуючих і планованих атомних блоків в Україні. Жоден з них не розрахований на падіння сучасного авіалайнера. У доступній громадськості документації відмова від урахування можливості такої аварії пояснюється малою ймовірністю і захистом ППО. Важко повірити, що Пентагон був менш захищений, але літак на нього впав!
Тепер про геополітику. “Енергоатом” збирається будувати російські атомні блоки за гроші російського кредиту, які можуть працювати виключно на російському паливі. Увага: таке рішення обґрунтовується необхідністю досягти енергетичної незалежності. Це був такий злий жарт чи народ України знову розвели як кошенят? І ще трошки гіркоти. Умови російського кредиту досі невідомі, але його точно будуть брати під гарантію наших податків.
Така ось неприваблива картина вийшла з швидко прийнятим Законом. Напевно, його розробники розуміли всі його недоліки, тому протягували під шумок останніх днів роботи Ради нинішнього скликання. Значить, будемо робити все можливе, щоб новий чесний і демократичний Парламент анулював такий Закон.