Майбутнє за прогнозами Енергетичної стратегії України до 2035 року – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Майбутнє за прогнозами Енергетичної стратегії України до 2035 року

Однією з топових новин у Міністерстві енергетики та вугільної промисловості України стало обговорення проекту Національної Енергетичної стратегії України до 2035 року*(НЕС 2035). Стратегія у разі її прийняття стане основою для внесення змін до існуючих а також розробки нових документів у пов’язаних секторах (Наприклад національного плану з відновлювальної енергетики та енергоефективності після 2020 р., стратегії низьковуглецевого розвитку та ін.).

З вартого уваги, на думку Екоклубу НЕС до 2035 року це:

  • Енергонезалежність за будь-яку ціну: продовження експлуатації старих атомних реакторів і добудова ХАЕС 3-4 і газ з нетрадиційних джерел, а ще власне виробництво ядерного палива, побудова великих ГЕС/ГАЕС.
  • Скасування субсидій на вугільну енергетику і її перехід на ринкові відносини.
  • З цілеспрямованим розвитком ВДЕ потрібно почекати до 2025року.

Відповідно до даних стратегії частка відновних джерел енергії у 2015 році складала 6.,9% і згідно прогнозам цей  покзник збільшиться до 23,2%. Що є не зовсім омптимістичним прогнозом, для виконання цілей Паризької угоди.

1 2

 

  • Зниження енергоємності ВВП у 2,5 рази.
  • Стимулювання споживачів економити через скасування перехресного субсидування і монетизацію субсидій, інформування, прозорий облік.
  • Декларація дотримання міжнародних зобов’язань у сфері клімату і охорони довкілля і мінімум практичних кроків для реального дотримання.

12 січня Ілля Єременко взяв участь у обговоренні Міністерством екології та природних ресурсів  проекту Енергетичної стратегії України до 2035 року. Міністерство екології та природних ресурсів  збирало громадськість щоб підготувати спільні коментарі від екологів до проекту енергостратегії. На зустрічі було людей зо 50, загалом фахівців-екологи з різних організацій та наукових установ.

Основні побажання природоохоронців до проекту енергостратегії наступні:

  • НЕС має відображати міжнародні зобов’язання України, зокрема по клімату (Паризької угоди).
  • Ні, видобутку вугілля і його спалюванню на ТЕС! Відповідно до мети Паризької угоди вже в другій половині цього століття потрібно досягнути повної декарбонізації економіки, що передбачає поступове зменшення вугільних потужностей.

А ось такий прогноз ми маємо у Енергетичній стратегії до 2035 року:

2222

НЕС повинна не продовжувати розвиток вугільної галузі, та натомість показати шлях до відмови від вугілля. Також це стосується і стосується АЕС.

  • Розвиток відновлювальних джерел енергії  повинен відбуватися значно швидше, ніж це прогнозує стратегія. Щоб виконати Паризьку угоду, потрібно прагнути до 60% ВДЕ у 2035 році. Для досягнення такої частки активний розвиток ВДЕ та розподільчих мереж повинен відбуватися з 2017 року.

Необхідно, встановити ціль по виділенню коштів на це питання з різних бюджетів. Наприклад, 1% бюджетів усіх рівнів щорічно на підтримку програм енергоефективності.

 

Екоклуб і надалі  братиме участь в обговоренні, висвітлюватиме вимоги Енергетичної стратегії  2035  та інформуватиме про розвиток подій у Міненерго.

Довідково:

* Цей документ було розроблено Центром Разумкова та Національним інститутом стратегічних досліджень при Президентові України, провідними неурядовими і громадськими організаціями, науково-дослідними інститутами., опублікованого 19 грудня 2016 р.