У той час, коли боротьба за енергетичні ресурси між країнами загострюється, а їхня вартість не виправдовує себе і стає предметом для впливу та монополії вугільних магнатів – 4 українських та одне грузинське місто пропонують сміливі енергетичні рішення: перехід на 100 % відновлюваної енергії в енергобалансі до 2050 року.
Цього літа мери Кам’янець-Подільського, Чорткова та Житомира (Україна) оголосили про наміри поступово перевести енергосистему їх міст на відновлювану енергетику до 2050 року. Очільники цих міст публічно підписали меморандум з міжнародною кліматичною організацією 350.org, чим підтвердили план місцевої громади використовувати лише енергію сонця, вітру та біомаси у 2050 році.
Згодом до цього списку “зелених” міст приєдналося одне з найбільших міст Грузії – Кутаїсі, зробивши аналогічну заяву та підписавши меморандум з 350.org.
11 грудня під час щорічних міжнародних кліматичних переговорів ООН в Польщі( СOP24) представники цих міст поділилися своїм досвідом та планами з міжнародними колегами. Цікаво, що такими амбітними рішеннями зацікавилися і польські міста, що донедавна використовували лише викопне паливо. Адже спалювання вугілля – це надмірні викиди СО2 у повітря. Саме через цю проблему громади зараз відчувають невідворотну зміну клімату.
Але на відкритій дискусії з мерами Дарюш Швед – член ради сталого розвитку міста Слупськ (Польща) зауважив:
“Є історії успіху в Польщі. На жаль, протягом 30 років в регіоні були перешкоди для енергетичного переходу. Вчора ми підписали декларацію про солідарність з тими, хто здійснює перехід на ВДЕ. Ця декларація говорить що, наше місто станемо нейтральним для клімату і енергоефективним. Перехід на 100% ВДЕ до 2050 року – це зовсім не складно. Але містам варто вчити одне одного”.
В українських мерів вже є що додати своїм закордонним колегам.
Володимир Шматько – голова міста Чортків (Україна, Тернопільщина), заявив про своє бачення енергетичного переходу міста:
“Ми намагаємося змінити ставлення людей до свого міста. У Чорткова повинні бути конкретні плани і стратегії для переходу на чисту енергетику. Але без загальної стратегії країни не обійтися. Україні потрібен енергетичний план переходу на ВДЕ, який буде відповідати потребам людини і навколишнього середовища. Знайти правильні інструменти для справедливого переходу від вугілля до відновлюваної енергії. Уважно подивіться де Чортків – в це місто Вам варто приїхати, щоб побачити нові енергетичні рішення”.
Такий енергетичний перехід звучить дуже амбітно і викликає поки багато запитань. Оксана Кисіль – національна експертка України в Проекті «Угода Мерів – Схід» під час дискусії мерів наголосила на інших рішеннях, що уповільнюють зміну клімату у містах.
“Для чого ми працюємо з містами? Для того, щоб у наших дітей була можливість залишитися в своїй країні і не відчувати енергетичного голоду в майбутньому. Звичайно ж 100 % ВДЕ звучить наче нереально. Але потім коли ми почали розглядати окремі сфери міста, які споживають енергію – то така мета для окремих сфер абсолютно реальна. Але не можна забувати про адаптацію, а не тільки про чисту енергію. тільки тоді буде видно реальний успіх і результат”.
Представники міжнародної кліматичної організації 350.org, що ініціювала роботу з містами для енергетичного переходу заявляють, що це не лише стратегічна ціль, у міст, що підписали меморандум будуть конкретні плани для реалізації такого переходу.
“Мери міст, які заявили про ціль перейти на 100% ВДЕ до 2050 року – це перші кліматичні лідери в Україні та Грузії. У 2018 році вони почали енергетичний перехід з політичних заяв. Проте, ми вже знаємо, що в 2019 році команди Житомира, Львова, Чорткова, Кам’янця-Подільського та Кутаїсі почнуть робити наступні кроки згідно нашого меморандуму – розробляти сценарії енергетичного переходу, а також кліматичні стратегії з планами адаптації міст до зміни клімату . Над цими документами будуть працювати місцеві команди, а також українські кліматологи та науковці Інституту прогнозування Академії Наук, – повідомила Юлія Мельник, кампейнерка з відновлюваної енергетики 350.org в регіоні країн Східної Європи, Кавказу та Центральної Азії.
Перехід міст на 100 % відновлюваної енергетики означає скорочення кількості споживання енергії містом, поетапну відмову від викопного палива та поступовий перехід енергобалансу міста на відновлювані джерела енергії (ВДЕ). Наступним кроком буде розробка сценаріїв переходу та залучення інвестицій для реалізації “зелених” проектів.
Саме використання нафти і газу спричиняє надмірні викиди СО2 в атмосферу, в результаті підсилюючи парниковий ефект та кліматичні аномалії. Ця тема є ключовою на міжнародних кліматичних переговорах ООН в Польщі, де зараз перебувають українські посадовці.
Коментарі всіх учасників дискусії “Перехід на 100 % ВДЕ у містах” знайдіть за посиланням.
Контакти для уточнень:
Маргарита Мостова, медіа-координаторка 350.org в регіоні країн Східної Європи, Кавказу та Центральної Азії
ritamostovaya@gmail.com , +38 0 99 92 99 794
Фото – Олена Ангелова.