Текст інтернет-конференції “Енергетична стратегія України на період до 2030 року” – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Текст інтернет-конференції “Енергетична стратегія України на період до 2030 року”

27 квітня 2006 року за ініціативи Департаменту комунікацій влади та громадськості Секретаріату Кабінету Міністрів України на технічній базі Українського національного інформаційного агентства „Укрінформ” була проведена Інтернет-конференція, участь в якій взяли представники центральних органів виконавчої влади та провідних екологічних громадських організацій України. Темою обговорення була „Енергетична стратегія України на період до 2030 року”, схвалена розпорядженням Кабінету Міністрів України від 15 березня 2006 року № 145-р, і котра викликала широкий суспільний резонанс. Тут представлений повний текст конференції.

Питання про якість ІНФОРМАЦІЙНОЇ РОБОТИ Уряду – енергетичної стратегії не має за посиланнями, наданими п. Зенюком, ні на саійти Минпаливенерго, ні на сайті Кабміна. Стратегію вже засекретили від громадян? http://mpe.energy.gov.ua/minenergo/control/uk/archive/docview?typeId=10000117912 HTTP Status 404 – /fuel/minenergo/control/uk/archive/docview type Status report message /fuel/minenergo/control/uk/archive/docview description The requested resource (/fuel/minenergo/control/uk/archive/docview) is not available. Apache Tomcat/5.0.28 http://www.kmu.gov.ua/dokument/32302435/strategy.rar 404 Not found Документ отсутствует на портале.
ФЕДОРИНЧИК СЕРГІЙ МИХАЙЛОВИЧ Україна Київ: УЕА “Зелений світ”

Ми перепрошуємо за помилку, яка була допущена в посиланні на електронну адресу, у зв\’язку з тим, що 26.04.2006 року відповідними інформаційними службами Мінпаливенерго було змінено цю адресу на: http://mpe.kmu.gov.ua/control/uk/archive/docview;jsessionid=6C654995CDF96DD8A6044CA7FFA77440?typeId=36172
Чи можливо зараз через законну процедуру змінити Стратегію так, щоб у ній не планувалося будівництво жодного атомного блоку?
Андрій Мартинюк Україна Рівне

Зенюк О.Ю.: Стратегією передбачено у разі відхилень від прийнятого Стратегією базового сценарію розвитку економіки, зокрема, показників приросту ВВП, внесення коректив у прогнозовані показники розвитку ПЕК у порядку, визначенному Кабінетом Міністрів України. Також Стратегією передбачається впровадження постійно діючої системи стратегічного планування розвитку ПЕК, на основі якої будуть послідовно уточнюватись програми та плани робіт.
1. Запитання до всіх. Як узгоджуються між собою декларації щодо побудови на території України 22-х нових енергоблоків АЕС та виступ Президента на ЧАЕС, де зазначено, що Україна не буде будувати нові енергоблоки, а планується лише продовжити термін експлуатації існуючих (джерело – 5-й канал ТБ)? 2. Запитання до всіх. Якщо є дійсно реальні плани побудови цих 22-х енергоблоків АЕС, то де саме вони будуть збудовані, де громадськість може ознайомитися з запланованими характеристиками цих АЕС?
Віктор Мельничук Україна Київ

Божко С.Г.: Шкода, я не чув виступ Президента на ЧАЕС. Рекомендуємо Вам звернутися з цим питанням до Адміністрації Президента. Що стосується другого запитання, питання розміщення та будівництва нових енергоблоків АЕС України регламентується Законом України \”Про порядок прийняття рішень про розміщення, проектування, будівництво ядерних установок і об\”єктів , призначених для поводження з радіоактивними відходами, які мають загальнодержавне значення\”. Громадськість може ознайомитись з місцями розташування та характеристиками нових АЕС, звернувшись до експлуатуючої організації, яка планує будівництво нових потужностей (на поточний час такою організацією визначена НАЕК “Енергоатом”).
В Стратегії передбачається стрімке скорочення використання газу. Де можна подивитися розрахунки, які доводять, що отримати 52% електроенергії від атомних джерел вигідніше, ніж від комбінації інших джерел, в якій вагома частка належить джерелам з використанням газу? Чи такі розрахунки взагалі робилися?
Ганна Голубовська-Онісімова, ВЕГО „МАМА-86″ *** ***

Зенюк О.Ю.: Вартість ядерного палива для АЕС України і світу становить до 30 відсотків вартості виробництва електроенергії. На електростанціях на газі та вугіллі вартість палива складає до 90 відсотків, тому при зміні кон\”юнктури світових цін чутливість вартості вирбництва електроенергії на органічному паливі у 3 рази вища ніж на АЕС. При розробці Стратегії ПЕК України до 2030 року були виконані розрахунки, які показали, що при врахуванні в ціні на виробництво електроенергії на АЕС вартості зняття АЕС з експлуатації, страхування за можливу ядерну шкоду, підвищення безпеки АЕС ціна на виробництво електроенергії на АЕС значно нижча ніж на ТЕС на вугіллі та газі. (Навіть за цінами 2005 року та не врахуванні платежів по Кіотському протоколу. Комісія Європейських Співтовариств у 2006 році оприлюднила Зелену книгу \”Європейська стратегія сталого, конкурентного та безпечного розвитку\”, в якій визначені екологічні плани розвитку, у тому числі доведення виробництва енергоресурсів з поновлювальних джерел на рівні 20 відсотків. Україна тільки з урахуванням ядерної енергетики зможе виконати умови Кіотського протоколу та Зеленої книги щодо неперевищення до 2030 року рівня 1990 року по викидам парникових газів). Розрахунки виконувалися Інститутом загальної енергетики НАН України (директор інституту, академік НАН України Кулик М.М.).
До п. Божка: В Законі “про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку” в ст. 39 сказано: “Порядок зняття з експлуатації ядерної установки чи об’єкта, призначеного для поводження з радіоактивними відходами, повинен бути передбачений у проекті.” Де можна ознайомитись з проектною документацією на українські реактори, що екпсулатуються, і чи є там порядок зняття з експлуатації?
ФЕДОРИНЧИК Сергій Михайлович Україна Київ, УЕА “Зелений світ”

Божко С.Г.: У 2004 році був прийнятий Закон України \”Про впорядкування питань, пов\”язних із забезпечення ядерної безпеки\”. Цей закон визначає, що таке проект зняття з експлуатації ядерної установки. На поточний час НАЕК \”Енергоатом\” розробив та направив до Держатомрегулювання проект галузевого нормативного документу \”Проект зняття з експлуатації енергоблоку АЕС. Вимоги до складу та змісту\”. Проектом документу передбачена розробка проектної документації на зняття з експлуатації не пізніше, ніж за один рік до запланованої зупинки енергоблоку.
До Зенюка. Практично усі активісти громадського екологічного руху України на Президентських виборах підтримали В.Ющенка. Сподівалися на перспективу прозорого прийняття рішення органами влади, врахування громадської думки та дотримання інших Европейських цінностей. Президент у відповідь видав Указ стосовно прийняття рішення при будівництві ядерних лб”єктів, у якому загальнонаціональний референдум відтепер має лише рекомендаційний характер. Як це розуміти-це стара гвардія просто підставила Президента, підсунувши такий проект указу?
Резніков Юрій Олександрович Україна Хмельницький

Просимо Вас уточнити номер Указу Президента стосовно прийняття рішення про будівницво ядерних об\’эктів, на який Ви робите посилання. З повагою О.Ю. Зенюк
Запитання до всіх. думаю всі погодяться, що Уряд України повинен виконувати волю народу України. Наша організація Екоклуб тільки що закінчила великий інформаційний тур містами України. Ми дуже багато говорили з простими людьми і абсолютна більшість із них говорила, що вони дуже проти будівництва нових ядерних блоків в Україні, а існуючі мають відрпацювати свій термін експлуатації. Про це ж говорить соціологічні опитування ,які проводив Центр Разумкова у всіх областях України. ї ЧОМУ УРЯД НЕ ВИКОНУЄ ВОЛЮ ВЛАСНОГО НАРОДУ?
Мартинюк Андрій Миколайович Україна Рівне

Божко С.Г.: Питання розміщення на будівництво нових енергоблоків АЕС України регламентується Законом України \”Про порядорк прийняття рішень про розміщення, проектування, будівництво ядерних установок і об\”єктів , призначених для поводження з радіактивними відходами, які мають загальнодержавне значення\”. Цим законом передбачено, що рішення про розміщення/будівництво енергоблоків приймається Верховною Радою України, у тому числі за результатами консультативного референдуму у регіоні, у якому розглядається така можливість.
До всіх. Чи не здається вам, що доки ми будемо приймати популістські рішення про утримання цін на енергію, доки будемо мати дешеву електроенергію, газ тощо, доти наші альтернативні види енергії будуть мертві? Чи плануєте ви поступове подорожчання електроенергії, про яке потрібно повідомити все населення, як про програму поступового подорожчання енергоресурсів?
Баськов Лесь Україна Київ

Зенюк О.Ю.: Світовий досвід доводить постійне зростання цін як на енергоресурси (наприклад, за 2005 рік майже вдвічі), так і на вироблену електроенергію, це стосується й України. Рішення щодо структури державного та регіональних паливно-енергетичних балансів в Україні приймається Національним агентством України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів, відповідно до Положення про це агентство, яке затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 412 від 03.04.2006 року, а рішення щодо підвищення цін на електроенергію Кабінетом Міністрів України, Міністерством економіки України та Національною комісією з регулювання електроенергетики України. Енергетичною стратегією України до 2030 року передбачається доведення використання альтернативних джерел енергії у 2030 році до 19% загальної структури паливних енергетичних ресурсів країни, що відповідає європейським стандартам Зеленої книги: Європейська стратегія стабільної, конкурентоспроможної та безпечної енергетики (Брюссель, 2006 р.). Стратегією ПЕК до 2030 року передбачається створення постійно діючої системи стратегічного планування, побудованої на математичній моделі ПЕК, що дасть можливість об\”єктивно визначатися із перспективами енергетичного балансу.

Питання до Зенюка Олександра Юрійовича, Божка Сергія Григоровича. Де можна ознайомитимся з реальними розрахунками собівартості МВт год у атомній енергетиці? У розрахнуках мають бути обовязково витрати на видобуто і збагачення урану, будівництво блоків, поводження з радіоактивними відходами та з відпрацьованим паливом, витрати на закриття блоків, страхування ядерних ризиків!
Мартинюк Андрій Миколайович Україна Рівне

Зенюк О.Ю.: Витрати на видобуток і збагачення урану входять до вартості ядерного палива. Прогнозні розрахунки собівартості виробництва електроенергії на АЕС виконані Державним центром систем контролю та аварійного реагування. Інформацію щодо сучасних та прогнозних розрахунків собівартості виробництва електроенергії на АЕС України буде розміщено на вебсторінці НАЕК \”Енергоатом\” та у журналі НАЕК \”Енергоатом\”.
9. Ми вважаємо, що нові атомні блоки потрібні Енергоатому, а не Україні, для отримання надприбутків за рахунок експорту. Де можна ознайомитися з повними розрахунками зростання енергопотреби, вартості будівництва нових реакторів, розрахунків повної вартості атомної енергетики для України до 2030?
Ганна Голубовська-Онісімова *** ***

Зенюк О.Ю.: Прогноз енергетичного балансу України до 2030 року виконано Інститутом загальної енергетики НАН України (директор інституту, академік НАН України Кулик М.М., тел. 417-01-42). Прогнозні розрахунки повної вартості виробництва електроенергії на АЕС до 2030 року виконані на замовлення НАЕК \”Енергоатом\” Державним центром систем контролю та аварійного реагування (директор центру, д.ф.м.н. Литвинський Л.Л., тел. 411-75-70), матеріали будуть розміщені в журналі НАЕК \”Енергоатом\” та на вебсторінці НАЕК \”Енергоатом\”.
Питання: 1. Прошу чітко визначити статус названої Стратегії з розвитку енергетиці, яка визначає будівництво нових атомних блоків. Ким вона подана та стверджена? 2. Чому на вашу думку не чути голосу малих та середніх підприємців, яки займаються альтернативною енергетикою та енергозберегаючими технологіями в антіатомному русі? Вони бояться атомної мафії? 3. У Донбасі зараз мешканці стали активними антиатомниками, тому що Ющенко – за “мирний атом”. Чи розуміють держані структури, що ставячи на здобуття шахтного метану, а не на атом, вони можуть заробити у Донбасі для себе багатьох прихильників?
Березін Володимир Ukr Artemovsk

Ільясов В.А.: 2. На даний час підприємців, представників малого та середнього бізнесу, які займаються альтернативною енергетикою та енергоефективними технологіми у більшості випадків цікавлять питання пов\’язані з фінансуванням власних або запозичених розробок, а не дебати щодо доцільності будівництва нових атомних блоків. Вони вважають, що незалежно від того чи будуть будувати блоки, чи не будуть, їх бізнес всеодно розвиватиметься, тому що впровадження енергоефективних технологій та альтернативних джерел енергії є велінням часу. В основному питаннями \”неатомного\” розвитку енергетики переймаються громадські екологічні організації, які активно залучають до співпраці незалежних експертів з питань енергетики. Так скажімо, кілька громадських екологічних організацій розробили свою власну концепцію \”неатомного\” шляху розвитку енергетики України, яка за дорученням Кабінету Міністрів України зараз опрацьовується на рівні зацікавлених міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, професійних енергетиків та громадськості.
Запитання пану Зенюку: ядерна енергетика-це втягування України в російську залежність. Це явне лобіюваня російських інтересів. (російський проект, російські ТВЕЛи, російські умови на зберігання ВЯП). Доля ядерної енергетики вже досягла 50%. -Хто причетний до прийняття рішеня на подальшу розбудову ядерних блоків, назвіть конкретні прізвища?
Резніков Юрій Олександрович Україна Хмельницький

Зенюк О.Ю.: Стратегія розвитку ПЕК України до 2030 року визначає тільки основні напрямки розвитку окремих галузей ПЕК на основі сучасного стану та прогнозів їх ефективності та безпеки. Стратегія розвитку ядерної енергетики як складової ПЕК передбачає забезпечення постачання ядерного палива для АЕС України не менш як від трьох постачальників: – на енергоблоці № 3 Южноукраїнської АЕС у 2005 році розпочато дослідну експлуатацію 6 ядерних тепловиділяючих збірок американського виробництва фірми \”Вестінгхаус\”; – передбачається в рамках спільного українсько-російсько-казахстанського співробітництва спорудження в Україні заводу з остаточної комплектації тепловиділяючих збірок ядерного палива; – ведуться переговори з іншими країнами. Стратегією розвитку ядерної енергетики передбачається створення на території України централізованого сховища \”сухого типу\” відпрацьованого ядерного палива від енергоблоків з реакторів ВВЕР, це дасть можливість зменшити залежність від Російської Федерації та в майбутньому використати всієї енергії, яка зосереджена в урановій сировині (зараз в реакторах ВВЕР використовується не більше 5 відсотків цієї енергії). Рішення щодо вибору типів ядерних енергоблоків буде прийматися за процедурою міжнародних тендерів. Рішення про спорудження нових енергоблоків прийматиметься ВР України відповідно до Закону України \”Про порядок прийняття рішень про розміщення, проектування, будівництво ядерних установок і об\”єктів, призначених для поводження з радіоактивними відходами, які мають загальнодержавне значення\”.
Шановні учасники інтернет-конференції! Чи не вважаєте ви прийняття Енергетичної стратегії України із значним ядерним акцентом без публічного обговорення саме у двадцяту річницю Чорнобильської трагедії цинічним знущанням над правами українського народу?
Гончарук Вадим Україна м.Вінниця

Божко С.Г.: Що стосується публічного обговорення ми вже дали відповідь на це питання. Для подальшого розвитку суспільства необхідна енергетична стратегія, яка розроблена з метою забезпечення енергетичної незалежності України. А що стосується ядерного акценту: на жаль на сьогодні відсутня альтернатива подальшому розвитку ядерної енергетики. І основне завдання держави забезпечити ядерну та радіаційну безпеку при використанні ядерних технологій.
Запитання до всіх: чи справді реально виконати цю енергетичну стратегію? і як буде виглядати Україна порівняно з іншими країнами світу, які вже зараз переходять на використання відновлюваних джерел енергії?
тамара малькова україна київ

Ільясов В.А.: Хочу зазначити, що енергетична Стратегія України розроблена вперше за всі роки незалежності нашої країни. Тому можливо вона має деякі неточності, які з допомогою громадськості, науковців, представників виробничих підприємств, я впевнений, будуть виправлені. Але в основному вважаю, що Стратегія реальна до виконання. І більш того, деякі заходи вже виконуються. Наприклад, створено Національне агентство України з питань забезпечення ефективного використання енергоресурсів, яке повинно забезпечити реалізацію завдань і досягнення цілей стратегії у сфері енергоефективності і, в тому числі, забезпечення впровадження відновлюваних джерел енергії, і значного збільшення їх частки у загальному балансі споживання енергоресурсів.

7. Як показано в альтернативній концепції неатомного розвитку енергетичного сектору України, в офіційній стратегії значно завищена потреба в електроенергії, на 213 млн. т у.п. Досвід східноєвропейських країн, нових членів ЄС, демонструє, що зростання економіки, яке супроводжується паралельною модернізацією виробництв і ЖКХ в бік енергоефективності та енергозбереження, в результаті не призводить до стрімкого зростання енергопотреби, іде компенсація. Чому Україна не може обрати таку саму стратегію?
Ганна Голубовська-Онісімова *** ***

Ільясов В.А.: Альтернативна концепція неатомного розвитку енергетичного сектору України розроблювалася за основними показниками першого (чорнового) варіанту енергетичної Стратегії. На даний час більшість показників Стратегії скориговані, але незмінними залишилися основні цілі: забезпечення енергетичної безпеки України, зменшення залежності від імпортних енергоресурсів шляхом зменшення споживання природного газу. Повністю з вами згоден, що впровадження енергоефективності у всі сфери діяльності країни забезпечить зменшення енергоспоживання і тому, я вважаю, що саме енергоефективність повинна бути одним з головних пріоритетів соціально-економічного розвитку України. А зменшення споживання природного газу цілком можливо компенсувати впровадженням нових енергоефективних технологій, модернізацією та реконструкцією діючих енергетичних потужностей, заміщенням альтернативними видами енергоресурсів, впровадженням нетрадиційних та відновлюваних джерел енергії. Саме для цього створено Національне агентство України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів, яке буде займатися питаннями реалізації політики енергоефективності в Україні.

Закон Украины”Про охорону навколишнього природного середовища”(ст.51) запрещиет строительство та ввод в эксплуатацию промышленных объектов, не обеспеченых установками та приспособлениями по переработке отходов. Ядерная энергетика при попустительстве государства игнорирует это требование. На каком основании?
Резніков Юрій Олександрович Украина Хмельницкий

Божко С.Г.: На каждой атомной электрической станции Украины существует система обращения с радиактивными отходами. Поэтому говорить о том, что станции не обеспечены \”установками и приспособлениями по переработке радиактивных отходов\” не правильно. Можно говорить о недостатках существующих систем обращения с радиоактивными отходами на АЭС. Идет постоянная модернизация этих систем. В соответствии с требованиями Закона Украины \”Об использовании ядерной энергии и радиоционной безопасности\” для того, чтобы эксплуатирующая организация получила лецензию на эксплуатацию ядерной установки она предоставляет отчет по анализу безопасности этой ядерной установки, в котором в обязательном порядке приводится информация о системе обращения с радиактивными отходами и орган государственного регулирования ядерной и радиационной безопасности выдает лицензию в том числе и на основании результатов оценки безопасности систем обращения в радиактивными отходами на АЭС.

Чи існують зведені розрахунки загального потенціалу енергоефективності в Україні в різних галузях народного господарства? Де можна з ними ознайомитися?
Ганна Голубовська-Онісімова *** ***

Зенюк О.Ю.: Розрахунки загального потенціалу енергоефективності в Україні для обгрунтування Стратегії ПЕК до 2030 року виконав Інститут загальної енергетики НАН України (директор інституту, академік НАН України Кулик М.М., тел. 417-01-42).

Чому Кабінет Міністрів порушує Орхуську конвенцію в процесі прийняття енергетичної стратегії? Які заходи передбачені щодо широкого громадського обговорення?
Тимочко Тетяна Валентинівна Україна Київ

Божко С.Г.: Враховуючи важливість Стратегії та велику кількість пропозицій і запитів від юридичних та фізичних осіб Мінпаливенерго розмістило проект Стратегії у 2005 році на Веб сторінці: http://mpe.energy.gov.ua/minenergo/control/uk/archive/docview?typeId=10000117912 Участь громадськості при обговоренні питань у сфері використання ядерної енергії реалізується відповідно до Закону України \”Про місцеве самоврядування в Україні\”, статті 11 Закону України \”Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку\”, статті 8 Закону України \”Про поводження з радіоактивними відходами\” та постанови Кабінету Міністрів України від 18.07 1998 р. № 1122 \”Про затвердження Порядку проведення громадських слухань з питань використання ядерної енергії та радіаційної безпеки”. Обговорення проектів програм, які стосуються сфери використання ядерної енергії, здійснюється відповідно до порядку, встановленому у постанові Кабінету Міністрів України від 18.07 1998 р. № 1122 \”Про затвердження Порядку проведення громадських слухань з питань використання ядерної енергії та радіаційної безпеки”. Обговорення організовують місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування на підставі письмових звернень, які надійшли одноособово від громадян або від зборів (зібрань) місцевих осередків об\’єднань громадян, територіальних громад (органів самоорганізації населення). Зазначені органи приймають рішення щодо обгрунтованості звернень та доцільності проведення громадських слухань із зазначеного питання, про що повідомляють заявників. Проект Стратегії протягом 2005 року розглянуто засіданнях Кабінету Міністрів України (з окремим розглядом по кожній галузі), у Верховній Раді України на Парламентських слуханнях, на засіданні колегії Міністерства палива та енергетики України (з окремим розглядом по кожній галузі) та на Громадській колегії при Міністрові палива та енергетики України, до складу якої входять видатні вчені, спеціалісти, ветерани усіх галузей паливно-енергетичного комплексу України: енергетичної, ядерної, вугільної, нафтогазової, представники шести громадстких організацій та шести ЗМІ . Таким чинлом громадськість приймала участь у розгляді Стратегії.

Чому уряд не підготував альтернативної стратегії? З іншими пріоритетами, наприклад, відновлювані джерела енергії? В країнах ЄС вибір енергетичної стратегії відбувається на основі всебічного розгляду альтернатив.
Ганна Голубовська-Онісімова Україна Київ

Зенюк О.Ю.: Стратегією передбачається, за досвідом більш як 100 країн світу, створити постійно діючу систему стратегічного планування ПЕК побудовану на його розрахунковій моделі балансу між виробництвом й споживанням електричної та теплової енергії в масштабах окремих регіонів і країни в цілому, навантаженням на довкілля, прогнозних цінових показників на енергоресурси, вартості шкідливих викидів, впливу на здоров\”я людини. Ця система забезпечить належну підтримку прийняття важливих рішень в умовах значної невизначеності політичних сценаріїв розвитку енергетики, обумовлених загостренням геостратегічних процесів, можливістю широкого впровадження принципово нових джерел, методів та шляхів використання енергоресурсів.

Україна хоче стати членом ЄС. ЄС зараз виставляє ціль 20% електроенергії від відновлюваних джерел до 2020 року. Україна виставляє 4% до 2030 року. Чому?
Ганна Голубовська-Онісімова *** ***

Ільясов В.А.: Енергетична Стратегія України не є догмою. На основі Стратегії будуть розроблені відповідні програми, у яких будуть більш уточнені і конкретизовані показники, визначені Стратегією. В Україні є багато проектів і безліч цікавих ідей щодо використання відновлюваних джерел енергії. Всі вони мають пройти випробування життям, в тому числі обговорення серед широких верств населення, науковців, проектантів тощо. Тому я вважаю, що найближчим часом у Стратегію будуть внесені певні обгрунтовані зміни і доповнення, які забезпечать досягнення цілей щодо членства України в ЄС. Із свого боку Агентство надало розробникам Стратегії свої зауваження і пропозиції, які на жаль, у останньому варіанті Стратегії не враховані. Враховуючи великий інтерес громадськості та громадських організацій до положень Стратегії, вважаю, що зауваження та пропозиції як від Агентства, так і від громадських організацій будуть внесені.
Яким є статус Енергетичної стратегії сьогодні? Чи це – проект Закону, який ще повинна затверджувати Верховна Рада України?
Анна Голубовська-Онісімова Україна Київа

Зенюк О.Ю.: Енергетична стратегія України схвалена розпорядженням Кабінету Міністрів України від 15 березня 2006 року № 145. На основі Стратегії розроблятимуться окремі державні програми (близько 30), які розглядатимуться та затверджуватимуться Верховною Радою України.

До мінпаливенерго 1) Яку частку у паливноенергетиному баансі складають відходи деревообробки та дрова (промисловість та домашні господарства)? До атоменерго 1) Скільки коштує утилізація рекатора типа ВВР і де накопичують кошти для їх виведення з діючих та наступної утилізації? 2) Де можна дізнатися про успішні приклади виведення з експлуатації рекаторів, які відпрацювали плановий термін служби? 3) Яке співвідношення базових та маневрових потужностей заплановано на 2030 р., і яке воно сьгодні?

Зенюк О.Ю.: 1) Кошти для виведення з експлуатації діючих енергоблоків атомних електростанцій накопичуються на спеціальному рахунку НАЕК \”Енергоатом\”. Розмір щорічних відрахувань складає 6,6 відсотка тарифа на вироблену на АЕС електроенергію. Відповідно з \”Концепцією зняття з експлуатації діючих атомних електростанцій України\” вартість зняття з експлуатації енергоблока ВВЕР-440 складає 158,6 млн. дол. США, а ВВЕР-1000 – 207,2 млн.дол. США. 2) В Україні знаходяться в експлуатації тільки енергоблоки споруджені за радянським проектами. Існує досвід зняття з експлуатації АЕС з реакторами типу ВВЕР на Нововоронезькій АЕС (Російська Федерація), АЕС \”Грайсвальд\” (Німеччина). З цим досвідом та досвідом інших країн можна ознайомитися на вебсторінках цих атомних станцій та вебсторінці МАГАТЕ www.iaea.org, наприклад документ \”Record keeping for the Decommissiong of nuclear facilities: guidelines and experiense\” TRC-411. 3) Стратегією передбачено збереження співвідношення між базовими і маневровими потужностями в енергосистемі України. Частка виробництва електроенерегії на АЕС залишиться на сьогоднішньому рівні, тобто 50 відсотків. Стратегією передбачається, що при впровадженні нового ядерного палива, атомні енергоблоки зможуть працювати в маневровому режимі.

Чи не вважаєте ви, що необхідно змінити стратегію споживання енергії в Україні? Пащенко О.В., координатор Всеукраїнської дитячої спілки “Екологічна варта”
Пащенко Олена Вікторівна Україна Київ

Ільясов Валерій Абдрашитович: Повністю з вами згоден. І вся ця стратегія викладена у енергетичній Стратегії України до 2030 року у розділі № 7, де йдеться про пріоритетні напрями та обсяги енергозбереження, та потенціал розвитку нетрадиційних відновлюваних джерел енергії. Ми звикли споживати дешеві енергетичні ресурси і зовсім не звикли ефективно їх споживати. І наразі, коли вартість енергоресурсів збільшилась і буде збільшуватися у подальшому необхідно міняти підхід кожного споживача до використання цих ресурсів. Саме для цього і розроблений розділ № 7 в енергетичній Стратегії. А у подальшому планується розробка нової редакції комплексної державної програми з енергоефективності, у якій буде конкретизовано заходи для реалізації цілей визначених енергетичною Стратегією.

Запитання до всіх: чи включені до собівартості “атомної” електроенергії витрати на захоронення та переробку відходів? А ще варто було б включити у ці розрахунки витрати, що ми вже понесли після ЧАЕС та витрати, пов’язані з аналогічними ризиками. На скільки тоді зросте собівартість “найдешевшої” енергії? Студентка правничого факультету КПІ, Галенко Мар’яна
Галенко Мар’яна Україна Київ

Зенюк О.Ю.: Енергетична стратегія України до 2030 року, включаючи розділ 4 Стратегія розвитку ядерної енергетики, розміщена на Урядовому порталі за адресою: www.kmu.gov.ua/dokument/32302435/strategy.rar . До собівартості електроенергії атомних електростанцій включені витрати на захоронення та переробку радіоактивних відходів, страхування за можливу ядерну шкоду, зняття з експлуатації діючих енергоблоків та ін. Витрати на ліквідацію наслідків Чорнобильської катастрофи відповідно до Конституції України фінансуються з Державного бюджета України. За досвідом більш як 100 країн світу Енергетичною стратегією України передбачається створення постійно діючої системи стратегічного планування розвитку ПЕК, побудовану на його математичній моделі. Впровадження системи дасть змогу отримувати оптимальні варіанти перспективного енергетичного балансу, розвитку окремих галузей ПЕК, ефективності створення замкнутих або розомкнутих схем та циклів енергозабезпечення держави та її регіонів за критегіями найменшої вартості. Модель передбачає врахування навантаження на довкілля, прогнозні цінові показники на енергоресурси, вартість шкідливих викидів \”Кіотська угода\” та інших параметрів.

Питання до Ільясова Валерія Абдрашитовича та Шерстюка Олексія Андрійовича. Виходячи із теперішнього тексту Стратегії розвитку ПЕК до 2030 року Уряд з державного бюджету (тобто з наших податків) збирається фінансувати і вже фінансує витрати державного підриємства. Вважаю, правильніше було би фінансувати, наприклад, реформування житлово-комунального господартсва. Де можна ознайомитися з розрахунками, які стали підгрунтям Стратегії, зокрема з такими розрахунками, які б показували, що будувати ядерні реактори і інші ядерні обєкти вигідніше ніж вкладати ці ж суми у енергозбереження?
Мартинюк Андрій Миколайович Україна Рівне

Ільясов Валерій Абдрашитович: У державі існує і прийнята програма реформування житлово-комунального господарства України на реалізацію якої закладені цільові видатки в бюджеті 2006 і подальшого років. Хочу сконцентрувати вашу увагу, що прийнята Стратегія не є Стратегією розвитку ПЕК, а є енергетичною Стратегією України. В бюджеті 2006 року на реалізацію стратегії закладені видатки у розрізі підвищення енергоефективності суспільного виробництва, а не на розвиток державних підприємств. З розрахунками, які стали підгрунтям розробки Стратегії, можна ознайомитися у розробників: Міністерство палива та енергетики України, Інститут енергетичних досліджень. Але ми згодні з вами, що вкладати кошти в підвищення енергоефективності вигідніше, ніж у будівництво ядерних реакторів, тому що першочерговим завданням Стратегії, на мою думку, необхідно вважати саме підвищення енергоефективності суспільного виробництва, а вже потім розглядати питання нарощення енергетичних потужностей. Думку агентства щодо будівництва атомних енергоблоків в Україні висловив голова агентства Є.І.Сухін у статті \”Кнут і пряник\” газети \”День\” від 26 квітня 2006 року, сторінка 5, з якою я рекомендую вас ознайомитися.
Вступне слово до Інтернет-конференції

23 березня Міністерство палива та енергетики України презентувало „Енергетичну стратегію України на період до 2030 року”, схвалену розпорядженням Кабінету Міністрів України від 15 березня 2006 року № 145-р. Енергетична стратегія була критично сприйнята частиною громадськості, зокрема – деякими екологічними організаціями. З метою досягнення порозуміння Департамент комунікацій влади та громадськості Секретаріату Кабінету Міністрів України ініціював цю Інтернет-конференцію, до участі у якій запросив представників центральних органів виконавчої влади та провідних екологічних організацій України.