Вірогідний викид рутенію на Уралі, Або «Никогда такого не было, и вот опять!» – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Вірогідний викид рутенію на Уралі, Або «Никогда такого не было, и вот опять!»

Цілий тиждень у Facebook не стихають розмови про викид рутенію, сліди якого були зафіксовані датчиками ряду Європейських країн. Показники були нетиповими та вищими, ніж це могло би бути спричинено природними умовами. Німецьке Федеральне відомство з  радіаційного захисту та Французький Інститут Радіаційного Захисту IRSN опублікували дані, в яких стверджувалося, що забруднення повітря могло утворитися у Південних районах Уралу

Росія категорично заперечувала таку можливість аж поки, несподівано, Росгідромет не підтвердив, що наприкінці вересня-початку жовтня справді були зафіксовані підвищені показники рутенію в Челябінський області, в районі комбінату Маяк. У двох точках спостереження показники фону  були перевищені у 986 та 440 раз, що відповідає “екстремально високому забрудненню”.

Поки науковці та атомники з’ясовують, що ж саме сталося і де, людей більше всього турбує питання, чи торкнулося забруднення України? На сьогодні існує декілька карт, на яких видно, що Україну, якщо й торкнулося це забруднення, то меншою мірою, ніж інші країниhttps://openrussia.org/notes/716326/.

Дані Державної інспекції ядерного регулювання України також показують незначне підвищення вмісту рутенію в повітрі.  Згідно з нормами радіаційної безпеки України, такі показники не мають наслідків для здоров’я населення або навколишнього середовища.

Нас же найбільше турбує питання того, що незважаючи на купу міжнародних домовленостей, нібито чітко прописані регламенти виявлення і, головне – оприлюднення – подібного забруднення, спроба приховати дані таки сталася. Ні про можливу аварію, ні про можливу нештатну ситуацію, ні про сам факт підвищення концентрації радіоактивної речовини у повітрі не було повідомлено навіть сусіднім країнам, не кажучи вже про місцевих жителів. Знову відбулася спроба приховати потенційну загрозу життю та здоров’ю людей. Згадується відома російська приказка: «Никогда такого не было, и вот опять!».

Як доповнення:

Інтерв’ю керівника проекту енергетичного відділу «Грінпіс Росія»  Рашида Алімова, в якому детально йдеться про можливі ризики та причини цього інциденту, а також огляд від Беллони .

Невеликий тест для самоперевірки уявлень про сучасний стан атомної галузі від Екоклубу

Авторка: Ольга Лящук