Чи є у нас атомна залежність? – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Чи є у нас атомна залежність?

Що ви знаєте про залежність? Є тютюнова, алкогольна… а є атомна – це коли, нехтуючи ризиками, країни продовжують розвивати цю галузь. Головним аргументом «ЗА» атомну енергетику є її дешевість. Прихильники атомної енергії наголошують, що альтернативні джерела енергії не скоро зможуть конкурувати з атомними на рівних. Але «дешевість» мирного атому дуже відносна.

Повний ядерний паливний цикл – це цілий комплекс операцій: видобування і переробка руди, збагачення урану, виготовлення ядерного палива, фабрикація паливних елементів і збірок, переробка, зберігання і захоронення відпрацьованого палива та радіоактивних відходів.

Кожний етап ядерного паливного циклу це витрати, але не всі вони враховані у тарифі на електрику. Не враховано витрати на поводження з відпрацьованим ядерним паливом (ВЯП), радіоактивними відходами (РАВ) та зняття енергоблоків з експлуатації. Одна з причин продовження роботи енергоблоків, які вже відпрацювали своє (Рівненська АЕС №1 і № 2) це нестача грошей на їх повну зупинку.

В світі не існує безпечних способів зберігання РАВ та ВЯП. Усі сховища мають порівняно короткий (відходи можуть лишатись радіоактивними тисячі років) термін використання і не застраховані від аварійних витоків радіації. Ми перекладаємо проблему поводження з відходами на наших нащадків. Але заплатять за це вони не тільки грошима, але і своїм здоров’ям. Чи згодні ви на таку ціну?

Зараз Енергоатом (компанія-оператор українських АЕС) активно просуває рішення про добудову 3 і 4 енергоблоків на ХАЕС. Однак навіть сам проект будівництва з самого початку викликає багато запитань, в першу чергу щодо безпечності нових енергоблоків. Адекватних відповідей на ці питання досі не надійшло. Економічна вигідність такого будівництва також дуже сумнівна: за ці ж гроші можна провести повний капітальний ремонт житла, з його утепленням, у чотирьох областях. Це дозволить суттєво знизити споживання природного газу, а отже і витрати на його купівлю. Та замість цього, Енергоатом пропонує купити реактор російського виробництва і встановити його за кошти кредиту від російського банку.
«Дешева» атомна енергетика не враховує і жодних витрат на подолання наслідків аварій. Україна щороку витрачає з державного бюджету не менше 60 мільйонів євро на боротьбу з наслідками аварії на ЧАЕС. Будівництво нового об’єкту укриття обійдеться мінімум у 935 млн. євро. На щастя для платників податків, частка України в цій сумі лише 6%. Чому ніхто не пов’язує ці витрати з вартістю атомної енергетики? Це ж прямі наслідки її діяльності. На їх подолання держава витрачає кошти з бюджету, який утворюється з наших же податків. Тобто все одно ми за це платимо, тільки не через тариф, а через інші податки.

Енергозбереження це альтернатива сумнівному вливанню ресурсів в атомну енергетику. Адже очевидно, що якщо тече бочка, то знаходять дірку і латають, а не постійно доливають воду. Втрати в українських електромережах сягають 11% (що на 5% вище ніж у Європі). Це приблизно стільки, скільки виробляє за рік один енергоблок. В комунальній галузі використовується застаріле електрообладнання. Деякі агрегати витрачають в 2-3 рази більше енергії ніж їх сучасні аналоги. Тому доцільніше витрачати гроші на енергозбереження, ніж на створення нових радіоактивних відходів.

Ви можете дізнатись набагато більше про атомну енергетику і енергозбереження, якщо прийдете на одну з місцевих акцій Інформаційного туру громадських організацій «Екоклуб» та «Національний екологічний центр України». Перший тур відбудеться навколо Хмельницької АЕС, ми відвідаємо Ізяслав (19 квітня), Шепетівку (20 квітня), Славуту (21), Остріг (23), Гощу (24), Здолбунів (25) і закінчимо в Рівному (26 квітня). Наступний тур буде навколо Рівненської АЕС, а третій – навколо Южно-української. Ми радо запрошуємо усіх бажаючих долучитись до туру. Нам потрібна інформаційна підтримка, участь волонтерів та прості відгуки небайдужих людей. З нами можна зв’язатись за телефоном 0362 26 78 91 або 067 36 07 158, також пишіть на електронну скриньку office@ecoclubrivne.org.