Чи загрожує Україні добудова ХАЕС 3,4 ? – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Чи загрожує Україні добудова ХАЕС 3,4 ?

18 грудня, 2012 року Природоохоронні громадські організації представили Аналітичний документ з приводу рішення про спорудження блоків №3,4 на Хмельницькій АЕС.
У документі аналізуються порушення, які були допущені при прийнятті Закону про будівництво ХАЕС 3,4 та наслідки реалізації проекту зі спорудження двох нових атомних блоків для України.

Основними порушеннями при прийнятті закону України «Про розміщення, проектування та будівництво енергоблоків № 3 і 4 Хмельницької атомної електричної станції» є невиконання вимог Конвенції про оцінку впливу на навколишнє середовище у транскордонному контексті (Конвенція Еспо), подання законопроекту без висновку державної екологічної експертизи, а також неоднозначна позиція органів місцевого самоврядування, яка не була врахована.

Порушення Конвенції Еспо може відбитися на міжнародному іміджеві України: «Якщо країни, з якими Україна не завершила процедури консультацій щодо будівництва ХАЕС 3,4 займуть принципову позицію – це створить суттєві перешкоди для євроінтеграції» – зазначив експерт ресурсно-аналітичного центру «Суспільство і довкілля» Андрій Андрусевич зі Львову.

«Дивно виглядає погодження органами місцевого самоврядування, яке вимагається законодавством. Більшість з них чітко заявили, що погоджуються на розміщення нових блоків лише у випадку включення 10% соціальних відрахувань у кошторис проекту. 10% становить близько 4 млрд. грн., а у прийнятому законі є лише 100 млн. Різниця більш ніж відчутна! Тому ми вважаємо, що, оскільки названа умова була порушена, то й місцеві органи влади не погоджуються з таким законом» – твердить правник Екоклубу Оксана Майборода.

«Офіційне обґрунтування спорудження енергоблоків – досягнення енергетичних незалежності та безпеки. Складно зрозуміти яким чином цих цілей досягає спорудження блоків №3,4 на Хмельницькій АЕС. Адже згідно проекти наша держава планує спорудити блоки російської розробки з корпусами, які будуть спорудження в Росії, 85% вартості буде сплачено російським кредитом, а блоки зможуть споживати лише російське уранове паливо. При цьому у Енергетичній стратегії Росії чітко простежуються амбіції з посилення впливу на сусідні країни. Я щось не помічаю тут досягнення енергетичної безпеки» – зазначає один з авторів дослідження, голова ради ММГО «Екоклуб» Андрій Мартинюк.

Довідка:
Презентоване аналітичне дослідження звертає увагу на основні недоліки проекту будівництва нових енергоблоків. Левову частку серед них складають саме економічні причини: залучення російського кредиту, неоднозначні перспективи попиту на електроенергію тощо. Далі в документі йдеться про проблеми, з якими може зіштовхнутись Україна в результаті порушень, допущених при прийнятті закону про будівництво ХАЕС 3,4, розглядаються різні сценарії розвитку подій. Ці причини можуть стати формальним приводом для подання судового позову проти Енергоатому від осіб чи організацій, чиї інтереси були порушені даним законом. Презентований документ також містить пропозицій по виходу із ситуації яка склалася.

Конвенція Еспо – міжнародна конвенція «Про оцінку впливу на навколишнє середовище в транскордонному контексті» підписана в м. Еспо, Фінляндія і ратифікована Україною в 1999р.

Інші новини на дану тему:
Нові блоки на старий лад
Звернення до Президента стосовно недоцільності будівництва Х3,4
Офіційна відповідь Мінприроди про незавершеність консультацій по ЕСПО
Екологи вимагають у Президента не підписувати неправомірний закон про спорудження блоків №3 та 4 на Хмельницькій АЕС
Презентація про недоліки проведених громадських слухань

Контакти:
Майборода Оксана
office@ecoclubrivne.org,
www.ecoclubrivne.org,
тел. 067 363 62 26