Чорнобиль – 7, Фукусіма – 7, РАЕС – ?, ХАЕС – ? Прес-конференція Екоклубу. – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Чорнобиль – 7, Фукусіма – 7, РАЕС – ?, ХАЕС – ? Прес-конференція Екоклубу.

ПРЕС-РЕЛІЗ
22 квітня
Рівне

Двадцять п’ять років тому 26 квітня 1986 року о 23 хвилині 47 секунд після півночі сталась трагічна для усього світу подія – аварія на Чорнобильській АЕС. Наслідки цього радіаційного лиха залишаються неподоланими й досі. Нещодавно Світ сколихнула ще одна така ж сумна подія – аварія внаслідок землетрусу на японській АЕС «Фукусіма Даічі». Неконтрольований витік радіації знову забирає наші життя та здоров’я. Сьогодні нам усім дуже важливо пам’ятати про ці уроки історії, щоб вжити усіх можливих заходів та запобігти виникненню подібних аварій у майбутньому.

У переддень сумної дати ММГО «Екоклуб» за підтримки МГО «Рівненський пресклуб» http://www.4vlada.com/ провів прес-конференцію аби повідомити про наявні проблеми як з будівництвом двох блоків на Хмельницький АЕС, так і з розвитком атомної енергетики в Україні загалом. Крім представників Екоклубу, у заході взяли участь заступник генерального директора з капітального будівництва ХАЕС пан Олег Рахлінський, заступник генерального директора з кадрів і соціального розвитку Хмельницької АЕС пан Віктор Демидюк, керівник інформаційного центру Рівненської АЕС Вікторія Леонова, начальник Північно-Західної державної інспекції з ядерної та радіаційної безпеки пан Володимир Хабаров та інші.

Незважаючи на страшні наслідки використання мирного атому, Україна продовжує розвивати ядерну енергетику. НАЕК «Енергоатом» активно готується до спорудження ще двох енергоблоків Хмельницької АЕС, а загалом Енергетична стратегія України передбачає спорудження 22 блоків до 2030 року.

«Розвиток атомної енергетики в Україні – це економічно безглузда затія, яка дуже небезпечна для довкілля та здоров’я людей.» – переконаний Андрій Мартинюк, Голова Ради громадської організації «Екоклуб». «Існує цілий ряд різнопланових проблем, які зводять нанівець всі уявні переваги атомної енергетики. Перш за все, це безпека! Всі без винятку атомні блоки мають порушення у роботі, але навіть за умови штатної експлуатації вони постійно викидають у навколишнє середовище радіоактивні відходи. А деякі реактори часом вибухають! По-друге, це надзвичайно висока собівартість «атомної» електрики за рахунок грандіозних витрат на зняття блоків з експлуатації, поводження з радіоактивними відходами (РАВ) та відпрацьованим ядерним паливом (ВЯП) протягом тисяч років та багатьох інших затрат» – продовжує Андрій.

Протягом останнього року НАЕК «Енергоатом та Уряд України різко активізували діяльність зі спорудження блоків ХАЕС 3,4. Зокрема, була підписана та ратифікована угода між урядами України та Росії про спорудження цих двох блоків, надійшла інформація про закінчення підготовки техніко-економічного обґрунтування такого будівництва, ведеться активна пропагандистка робота тощо. Офіційно процес називається «добудовою ХАЕС 3,4» адже фундаменти блоків були спорудженні ще у 80-ті роки минулого століття. Потім на 10 років будівництво було закинуте, але навіть не законсервоване. Тому бетонні конструкції були затоплені та зазнали значної корозії. Незалежний державний регулятор – Державна інспекція ядерного регулювання – офіційно заявляє, що досі не доведена можливість будівництва на існуючих конструкціях навіть старого ВВЕР-1000/В-320, як планувалось ще за радянських часів. А можливість спорудження новішого реактору ВВЕР-1000/В-392, який планується встановити зараз, навіть не аналізувалась.

Оксана Майборода, юрист ММГО «Екоклуб», повідомила про іншу проблему. «Відповідно до національного екологічного законодавства кожен громадянин має право участі у прийнятті рішень з питань, що стосуються довкілля, й головним є не безпосередня участь як така, а подальше врахування пропозицій громадськості. Саме за цим варто слідкувати в процесі громадських консультацій з приводу добудови енергоблоків №3, №4 Хмельницької АЕС. 18 квітня НАЕК «Енергоатом» повідомив про початок активної фази процесу громадських консультацій, але публічного розповсюдження проекту техніко-економічного обґрунтування будівництва енергоблоків №3 та №4 Хмельницької АЕС досі в повному обсязі не відбулося, буквально сьогодні у Розділі «Перспективи будівництва» на сайті Хмельницької АЕС було розміщено Том 8 та Том 13 (ОВНС). І для обговорення нам пропонують інформаційно-аналітичний огляд до проекту ТЕО, що є порушенням права доступу до екологічної інформації, так як інформація подана на розгляд громадськості не в повному обсязі» – застерегла пані Оксана. «До того ж, нещодавні зміни до будівельного законодавства спростували інститут державної екологічної експертизи, замінивши його на експертизу проектів будівництва, а порядок здійснення такої експертизи досі Урядом не затверджено. Зважаючи на це, ми можемо констатувати суттєве зменшення національних правових механізмів захисту екологічних інтересів.» – додала Оксана

«Навіть більші проблеми існували при прийнятті рішення про продовження експлуатації на 20 років найстаріших в Україні блоків РАЕС 1,2 у кінці минулого року. Тоді необхідність підготовки оцінка впливу на навколишнє середовище була просто відмінена Верховною Радою. Тому наша організація для захисту інтересів громадян була змушена звернутись зі скаргою до міжнародної інституції – Комітету з імплементації Конвенції Еспо. Більше про це можна дізнатись з нашого окремого повідомлення» – повідомив Андрій.

Згідно дослідження Міжнародної енергетичної агенції інвестувати в енергоефективність в Україні у 4 – 10 разів вигідніше ніж споруджувати будь-які нові генеруючі потужності в електроенергетиці. Інший факт, у минулому році відновлювальна електроенергетика Німеччини генерувала більше електрики ніж українська атомна електроенергетика. Саме таким чином має розвиватися українська електроенергетика. Ми повинні спочатку наскільки можливо зменшити величезні втрати енергії та розвивати відновлювальні джерела енергії, ціна яких не залежить від політики сусідніх держав.

Більше про скаргу до Комітету з імплементації Конвенції Еспо
Фото з прес-конференції

Контактна інформація:
Телефон: 0362 23 70 24
Адреса: ММГО «Екоклуб» вул. Відінська 39, каб. 310, Рівне, Україна
Поштова адреса: а/с 73, 33023, Рівне, Україна
Адреса сайту: http://www.ecoclubrivne.org/
Електронна адреса: office@ecoclubrivne.org