До найбільш енергоємних муніципальних установ належать понад 1000 українських лікарень з майже 430 тис. ліжко-місць. Окремі лікарні витрачають на енергоносії до 20% свого бюджету. А це означає, що заклади охорони здоров’я знаходяться під тиском високих цін на енергію. Від цього також страждає і якість надання медичних послуг: лікарні не можуть закуповувати важливі медичні товари у достатній кількості.
Переважна більшість медичних закладів побудовані в період з 1950 до 1990 р та потребують капітального ремонту, а деякі з них знаходяться в аварійному стані. Як результат рівень споживання енергоресурсів в 2-2,5 рази перевищує сучасні нормативи та умови в приміщеннях не завжди відповідають нормативним показникам. Тому один із шляхів зменшення витрат на енергоносії з одночасним підвищенням рівня комфорту в лікарнях України є навчання спеціалістів та поширення їх успіхів.
Тренінг «Енергоменеджмент в лікарнях», що відбувся в м.Чернігів (19-21 лютого) та в м. Суми (26-27 лютого), за співпраці ГО «Екоклуб» та GIZ в рамках реалізації проекту «Партнерство з модернізації: енергоефективність у лікарнях», що виконується GIZ за дорученням уряду Німеччини дав поштовх більше 70 енергоменеджерам/-кам, які працюють у медичних закладах та управліннях/відділах охорони здоров’я міських рад та ОТГ, удосконалити свої навички енергомоніторингу, дізнатися про нові фінансові механізми для збереження грошових ресурсів та почути про успішні практичні приклади ощадності, які впровадили їх колеги.
“Під час тренінгу для мене як енергоменеджера міста найбільш цікавим видалася інформація про уже діючу систему стимулювання працівників закладів у вигляді фінансового преміювання за досягнуто економію енергоносіїв міста Житомир. Місто Славутич розпочинає розробляти відповідно таку документацію для себе. Надзвичайно цінно мати можливість скористатися досвідом колег та запровадити у себе лише найкращі практики”, – прокоментувала Олена Оргунова, м. Славутич.
Три дні інтенсивних навчань відбулися у активному навчанні спільно з Галиною Журавською – начальниця департаменту енергоменеджменту КП «Агентство регіонального розвитку» Славутицької міської ради, Сергієм Гаращуком – фінансовий експерт, Андрієм Барулін – технічний експерт та звичайно з Екоклубом. Усі презентації з тренінгу, можна переглянути за посиланням
Важливою частиною навчання було вирішення проблем з якими зустрічаються енергоменеджери сьогодні, ось декілька порад від наших учасників:
– відсутність грошей на енергоаудити та заходи з енергоефективності. Рішення: проведення експрес-енергоаудитів власними силами для визначення першочергових точок впливу.
– завдання економії енергії не є пріоритетнимим. Рішення: представлення економічних розрахунків з метою впровадження відповідних заходів).
– зазвичай немає посади енергоменеджера , їхні обов’язки виконують головні інженери або ж інші спеціалісти, які зазвичай перезавантажені роботою.
– відсутність мотивації в працівників. Рішення: написати рішення створення міської системи стимулювання працівників за досягнуто економію енергоносіїв.
– відсутність системних нормативної бази.
– відсутність сервісного обслуговування.
Матеріали нормативно-правової бази із презентацій Галини Журавської та Андрія Баруліна:
ДБН_Теплова ізоляція будівель (12465 downloads ) СИСТЕМЫ ЭНЕРГЕТИЧЕСКОГО МЕНЕДЖМЕНТА Требования и руководство по применению ISO 50001:2011 (12656 downloads ) ДБН_ОПАЛЕННЯ, ВЕНТИЛЯЦІЯ ТА КОНДИЦІОНУВАННЯ (13451 downloads ) ДСТУ Енергетичні аудити (12599 downloads ) ДСТУ Енергетична ефективність будівель (13669 downloads ) ДБН Заклади охорони здоров'я (13790 downloads ) Будинки і споруди ЗАКЛАДИ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я ДБН В.2.2-10:2017 (13230 downloads ) ПРИСТРОЇ ПОВОРОТНІ, ВІДКИДНІ І ПОВОРОТНО-ВІДКИДНІ ДЛЯ ВІКОННИХ ТА БАЛКОННИХ ДВЕРНИХ БЛОКІВ (10361 downloads ) Блоки віконні та дверні полівінілхлоридні (12484 downloads ) НАСТАНОВА ЩОДО ПРОЕКТУВАННЯ І УЛАШТУВАННЯ ВІКОН ТА ДВЕРЕЙ (14115 downloads ) Закон "Про енергосервіс" (11572 downloads )Тренінг «Енергоменеджмент в лікарнях» відбувається в рамках реалізації проекту «Партнерство з модернізації: енергоефективність у лікарнях», що виконується GIZ за дорученням уряду Німеччини також відбудеться у Львові (20-22 березня), Вінниці, Дніпрі, Запоріжжі та Миколаєві. Для того, щоб прийняти участь у найближчому тренінгу достатньо лише заповнити анкету
Автор:
Сакалюк Дмитро, координатор проектів ГО «Екоклуб»
Моб. тел. +380673634110, тел./факс +380362267891
ел.пошта: sakaliyk@ecoclubrivne.org