На Уралі увімкнули сонце – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

На Уралі увімкнули сонце

У Кам’янсько-Уральському (Свердловська обл.) завершився тренінг «Увімкни сонце – живи комфортно!» , кульмінаційним моментом якого став запуск установки для отримання теплової енергії від сонця. Зібрати ефективний пристрій за всіма правилами учасників тренінгу з Свердловської та Челябінської областей допомогли досвідчені тренери-інструктори з України, на рахунку яких десятки сонячних установок. Ініціатори заходу – громадська організація “Планета надій” (Озерськ), Уральський екологічний союз і «Екозахист!» (Єкатеринбург) за підтримки організації «Жінки Європи за спільне майбутнє» (WECF) та Фонду імені Генріха Бьолля в рамках проекту Європейського союзу. Місцеві партнери – Коледж будівництва та ЖКГ Каменська-Уральського і Центр соціальних програм РУСАЛ (Каменськ – Уральський).

Мета, яку поставили перед собою екологи, – продемонструвати доступність та ефективність використання енергії сонця в особистих господарствах, та відпрацювати сонячні колектори в умовах Уралу. Протягом чотирьох днів близько 30-ти власників особистих господарств з Єкатеринбурга, Озерська, Красноуфімська, Каменська-Уральського, невеликих селищ і сіл Свердловської та Челябінської області з доступних місцевих матеріалів та інструментів збирали всесезонний сонячний колектор для отримання теплої води. Цей пристрій не залежить від централізованих джерел енергії і палива і здатний нагрівати до 200 літрів води на день. Спорудження колектора, крім екологічного результату, дає і реальний економічний ефект – економію коштів на електрику і паливо.

«Південь Уралу – Челябінська і Свердловська області, які зазнали впливу радіації від аварій на підприємстві «МАЯК» , це територія з численними атомними об’єктами. – Розповідає організатор заходу , координатор групи «Екозахист!» (Єкатеринбург) Ольга Подосенова. – Сільське населення та мешканці приватних будинків часто не мають доступу до централізованих систем енергопостачання. Тому жителям доводиться самостійно вирішувати енергетичні проблеми. Найдоступнішими способами є екологічно брудні варіанти – використання мазуту, вугілля, дров з радіаційної території. Місцеві жителі вважають, що можливості відновлюваної енергетики – це дуже дороге, недоступне для них «задоволення», при цьому інтерес до енергетичних альтернатив високий. Ми показуємо людям, що використовувати поновлювану енергію може дозволити собі кожен».

Перший сонячний колектор, зібраний на тренінгу, встановлений в Каменськ -Уральському коледжі будівництва та житлово -комунального господарства для демонстрації учням і відвідувачам. Згідно з планами екологів, освоєну в ході тренінгу технологію учасники заходу – жителі сільської місцевості, власники приватних господарств, протягом найближчих місяців застосують на власних ділянках, а вже навесні можна буде ознайомитися з першими результатами функціонування сонячних колекторів в умовах суворої уральської зими.

«Група, яка підібралася на Уралі, вражає злагодженою роботою і ентузіазмом. – Розповідає Оксана Майборода, тренер-консультант з України (Екоклуб, м. Рівне). – Хоча скепсис з приводу можливості використання енергії сонця на Уралі присутній, як, власне, і у нас в північних областях України. Однак, за оцінкою експертів, навіть в таких непростих кліматичних умовах використання колекторів – не фантазія, а справжня реальність. Думаю, дуже скоро кожен зможе в цьому переконатися на прикладі колекторів, встановлених у себе учасниками нашого тренінгу».