Україна може постраждати від першої атомної електростанції Польщі – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Україна може постраждати від першої атомної електростанції Польщі

Екоклуб звернувся до Міністерства екології України із відкритою заявою щодо нотифікації проекту будівництва та експлуатації першої атомної електростанції в Поморському воєводстві. Природоохоронці вважають, що Україна повинна взяти участь у транскордонній оцінці впливу на довкілля (ОВД) першої атомної електростанції, оскільки наша держава може зазнати негативних впливів від проектованої АЕС.

Для правдивої оцінки можливих впливів проекту на території України, крім уже наявних у описі документів, процедура ОВД  планованої АЕС має містити також:

  1. Порівняння з альтернативними сценаріями отримання такого ж обсягу електрики у разі відмови від планів зі спорудження АЕС. Ці альтернативні сценарії мають включати інтенсивний розвиток енергоефективності та відновлюваних джерел енергії.
  2. Повну оцінку та опис можливого впливу на навколишнє природне середовище важкої аварії, що включатиме викид значної частини радіоактивних елементів у довкілля.
  3. Повний і детальний опис планованого поводження із радіоактивними відходами разом із відпрацьованим ядерним паливом.

Наведені рекомендації разом з проханням взяти участь у процедурі оцінки впливу на довкілля планованої АЕС були надіслані природоохоронцями до Мінприроди.

«Сподіваємося, що уряд поставиться до виконання положень Конвенції Еспо у Польщі значно відповідальніше, аніж в Україні, – коментує Голова Ради Екоклубу Андрій Мартинюк. – Численні помилки під час прийняття рішення щодо продовження експлуатації старих блоків Рівненської АЕС призвело до розчарування та визнання України порушницею міжнародного зобов’язання».

Довідково:

Конвенція про оцінку впливу на навколишнє середовище в транскордонному контексті (Конвенція Еспо, 1991 року) – міжнародний договір, що зобов’язує держави проводити оцінку впливу на навколишнє середовище комерційних проектів у випадку, коли такі проекти можуть вплинути на навколишнє середовище іншої держави.

Статті та заяви Екоклубу щодо порушення Україною Конвенції Еспо.