Старий ядерний реактор: закрити неможна продовжити – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Старий ядерний реактор: закрити неможна продовжити

28 листопада 2013 р.

Прес-реліз

Старий ядерний реактор: закрити неможна продовжити

28 листопада 2013 року Колегія Державної інспекції ядерного регулювання України (ДІЯРУ) прийняла рішення про продовження терміну експлуатації енергоблоку №1 Южно-Української АЕС (ЮУАЕС). Незважаючи на те, що експлуатуючою організацією не виконано усіх заходів для забезпечення безпечної експлуатації ядерної установки у понадпроектний термін, енергоблок вирішили використовувати ще 10 років. Крім того, проігноровано міжнародні зобов’язання за Конвенцією про оцінку впливу на навколишнє середовище в транскордонному контексті (Конвенції Еспо).
Проектний термін експлуатації енергоблоку № 1 Южно-Української АЕС закінчується 2 грудня 2013 року. Замість виведення блоку з роботи, компанія оператор НАЕК «Енергоатом» провела заходи з підвищення безпеки та модернізації обладнання та планує використовувати блок понаднорму. Проте, згідно з оприлюдненим Звітом з періодичної переоцінки безпеки енергоблоку, компанія виконала не всі заходи, а це може загрожувати безпечній експлуатації енергоблоку. Природоохоронні громадські організації впевненні, що остаточне рішення щодо продовження цього блоку приймати зарано, у зв’язку з невиконанням усіх необхідних  заходів та вимог.
Експерти Національного екологічного центру України дослідили стан виконання заходів [1]  та, зокрема, застерігають, що «планову кількість циклів розхолоджень на енергоблоці вже перевищено. Це загрожує утворенням в корпусі реактора мікротріщин. Подальша експлуатація корпусу, який не підлягає заміні, за таких умов може призвести до серйозної аварії з викидом радіоактивних речовин в атмосферу».
«Представники НАЕК «Енергоатом» завірили ДІЯРУ, що виконано усі необхідні заходи. Хоча остаточного Звіту про періодичну переоцінку безпеки енергоблоку № 1 ЮУАЕС досі не надали. Колегія ДІЯРУ прийняла рішення, повіривши на слово, що такий звіт буде підготовлено» – говорить представник Громадської організації «Екоклуб» Майборода Оксана.
Також при прийнятті цього рішення цілком проігноровано необхідність виконання вимог за Конвенцією Еспо. Продовження терміну експлуатації ядерного енергоблоку розглядається як суттєва зміна в діяльності і підпадає під дію цієї Конвенції. Це нещодавно було підтверджено Комітетом з імплементації Конвенції Еспо, який весною 2013 року відкрив справу щодо енергоблоків Рівненської АЕС в Україні [2].  Під час Колегії представник Мінприроди наголосив на тому, що при продовженні терміну експлуатації енергоблоку має застосовуватися Конвенція Еспо, але це ніяким чином не вплинуло на остаточне рішення.

За додатковою інформацією звертайтеся:
Святослав Клічук, прес-секретар ГО «Екоклуб», press@ecoclubrivne.org +38 050 548 88 38
Оксана Майборода, юрист ГО «Екоклуб», oksana@ecoclubrivne.org  +38 067 363 62 26
Тетяна Вербицька, експерт з енергетичної політики НЕЦУ, tanya@necu.org.ua +38 093 775 05 80

[1] Committee initiative on Ukraine (EIA/IC/CI/4)

[2] Незалежний аналіз «Звіту про періодичну переоцінку безпеки енергоблоку № 1 ЮУАЕС «Комплексний аналіз безпеки» 23.1.95.ОППБ.00.»,НЕЦУ.