Головні бар’єри на шляху до підвищення енергоефективності знаходяться у чинних нормативно-правових актах та у низькій поінформованості людей, а не у дефіциті грошей. Такий висновок можна було зробити під час круглого столу, присвяченого питанням впровадження відновлювальних джерел енергії та енергозбереження на Волині, що його проводила Рівненська громадська організація «Екоклуб» за участі представників влади, громади та бізнесу.
«На даний момент в Україні не існує жодного правового механізму, який би зробив можливими інвестиції у енергоефективність будівель бюджетної сфери. А ці будівлі мають дуже великий потенціал скорочення споживання енергії та викидів парникових газів. Навіть більше, скажімо, якщо якийсь ініціативний директор школи знаходить можливість реалізувати якийсь захід, наприклад, утеплення стін, то все що він отримає, це скорочення лімітів на використання енергоносіїв та перевірки фінансової діяльності. І жодної матеріальної користі, навіть якщо захід даватиме пряму економію бюджетних коштів вже через 2 роки. За таких умов годі дивуватись, що енергоефективні проекти залишаються нікому нецікавими» – говорить Голова Ради Екоклубу Андрій Мартинюк. «Ця проблема знаходиться лише на папері, у наших регуляторних актах і її слід негайно вирішувати» – підсумовує Андрій.
За результатами обговорення учасники круглого столу визначили такі основні перепони ефективного використання енергії, як низький рівень інформування населення щодо можливостей застосування доступних простих технологій утеплення і використання відновлювальних джерел енергії та відсутність дієвих механізмів фінансування та стимулювання впровадження енергоефективності у приватному та бюджетному секторах.
«Енергоефективність та відновлювані джерела енергії дуже важливі не лише у масштабах країни, а й у кожній приватній садибі. Ми бачимо чудові приклади використання сонячних колекторів для нагрівання води у Маневицького району Волинської області. Такі колектори дають можливість отримувати теплу воду від Сонця 6-8 місяців у році. До наших маневицьких конструкторів уже приїздили вчитися бажаючі зі Львову, з Рівного і з Тернополя. Головне у сонячних колекторах – їх якісно виготовити! Все ж таки для себе самих люди роблять» – говорить Оксана Майборода з Екоклубу. «Утеплення приватних будинків вигідне всім сторонам: мешканцям, державі і довкіллю. Адже таким шляхом ми знижуємо витрати на енергоносії, скорочуємо викиди парникових газів, поліпшуємо добробут в оселях, допомагаємо державі досягнути енергетичної незалежності та створити нові робочі місця. Тому всі разом ми маємо докласти зусиль аби донести цю інформацію до людей» – закінчує Оксана.
Захід за участі заступника голови Маневицької районної державної адміністрації, начальника відділу енергетики, енергозбереження та зв’язку Волинської облдержадміністрації, ЗМІ, представників громадських організацій, громади та бізнесу відбувся в рамках проекту «Увімкни сонце – живи комфортно», який успішно здійснюється в Маневицькому районі за підтримки Європейського Союзу.
Після завершення круглого столу організатори провели екскурсію, під час якої представники ЗМІ та інші зацікавлені учасники побачили сонячні колектори для нагріву води, встановлені у приватному будинку в с. Копилля та школі в смт. Колки, та будинок в с. Копилля, утеплений екологічними матеріалами.
Фото заходу та презентації доповідачів можете знайти тут.
Дослідження чеського досвіду впровадження енергоефективності, підготовлене Національним екологічним центром України, можна скачати тут.
Більше про сонячні колектори для нагріву води читайте у нас на сайті:
Липнева фотосесія сонячних колекторів
Весняне сонечко уже підігріває воду для побутових потреб маневиччан
У маневицькому дитячому садку почали гріти воду за допомогою сонця
Керівництво по встановленню та використанню сонячних колекторів для нагріву води