Прес-реліз: Ядерні загрози – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Прес-реліз: Ядерні загрози

На річницю Чорнобильської катастрофи громадські організації розказали про ядерні загрози в Україні та світі.

26 квітня 2012 у м. Рівне громадські екологічні організації провели акцію присвячену 26-ій річниці катастрофи на Чорнобильській АЕС, наслідки якої будуть нагадуванням людству ще тисячі років.

У річницю Чорнобильської катастрофи ММГО «Екоклуб» (м. Рівне), МБО «Екологія- Право-Людина» (м. Львів), ВГО «Національний екологічний центр України» (м. Київ), ВЕО «Зелений світ» провели акцію, протягом якої громадські активісти показали явні та приховані загрози атомної енергетики. На акції активісти збирали підписи проти розвитку ядерної енергетики в Україні, діяла виставка присвячена історіям людей, що постраждали від наслідків катастрофи на ЧАЕС. Найбільшу увагу привернули стенди, на яких демонструвались сонячний колектор для нагріву води від сонця та сонячна електрична батарея для виробництва електроенергії. На конкретних прикладах громадяни могли пересвідчитись у ефективності та дієвості альтернативних джерел енергії. Під час акції розповсюджувались інформаційні матеріали щодо стану розвитку ядерної енергетики в Україні та світі, практичні поради з енергозбереження, буклети та книжки, присвячені ядерній енергетиці та існуючим альтернативам.

На жаль, українська влада не зробила висновків з Чорнобильської аварії і продовжує перетворювати нашу країну на ядерний смітник. Енергетична стратегія України на період до 2030 року передбачає значне нарощування атомної енергетики, спорудження нових атомних блоків, продовження експлуатації старих блоків, які вже відпрацювали свій проектний термін, створення сховища відпрацьованого ядерного палива тощо. У 2010 році було продовжено експлуатацію у понадпроектний термін старих енергоблоків №1,2 Рівненської АЕС. Наразі готується до добудови енергоблоки № 3,4 Хмельницької АЕС, будівництво яких було розпочато чверть століття тому. Нарощуються темпи видобутку урану, що негативно відображається на здоров’ї населення, яке проживає навколо урановидобувних шахт.

У той час, як інші країни відмовляються від ядерної енергетики, в Україні виділяються мільярди гривень на розвиток атомної енергетики. Чорнобильска катастрофа, аварія на АЕС Фукусіма-1 в Японії у березні 2011 року, інші інциденти на підприємствах ядерної промисловості яскраво доводять, що безпечних реакторів не існує. Поводження з радіоактивними відходами, відпрацьованим ядерним паливом, зняття станцій з експлуатації потребують колосальних коштів, що розвінчує міф про дешевизну ядерної енергетики. Проблеми з безпекою та дороговизна ядерної енергетики є основними причинами відмови від ядерної енергетики в розвинутих країнах Європи та світу. Альтернативою ядерної енергетики є енергозбереження, зменшення споживання паливно-енергетичних ресурсів, децентралізація енергетики та розвиток відновлювальних джерел енергії.

Для України найбільшим пріоритетом є тотальне енергозбереження, оскільки енергоємність економіки України в 3-4 рази вище ніж в сусідніх країнах Європи, що є важким тягарем для країни та причиною зниження конкурентоспроможності всієї економіки.

Тарас Грицюк ММГО Екоклуб
+38 097 860 71 63
+38 0362 26 78 91
office@ecoclubrivne.org
ecoclubrivne.org