Прилади для захисту побутової техніки від⚡перепаду напруги – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Прилади для захисту побутової техніки від⚡перепаду напруги

Додаткові прилади для захисту від перепаду напруг можуть знадобитися у декількох випадках:

 • аварія на електростанції
 • проблеми з якістю електроенергії (через застаріле обладнання чи мережі)
 • завищена чи занижена напруга в будинку 

А будь-яке коливання напруги може негативно вплинути на роботу електроприладів, а в ряді випадків вивести їх з ладу. Щоб захистити техніку від пошкоджень можна придбати та встановити два різних за функціоналом прилади: стабілізатор напруги та реле напруги.

Стабілізатор напруги — регулює напругу, що потрапляє у техніку. Стабілізатори вартують трохи більше, і ставлять їх зазвичай або на всю квартиру/будинок, або на найдорожче обладнання (зазвичай, котли, холодильник). Стабілізатор найкоректніше сприймати як страховку для вашої техніки.

Реле (обмежувач чи бар’єр реле) — куди простіший і дешевший пристрій, що автоматично відслідковує рівень напруги у мережі, і виключає пристрій у випадку перепадів. Також деякі реле можуть автоматично включати техніку після відновлення належної якості електроенергії.

Тобто завдяки стабілізатору ваша техніка продовжить працювати справно навіть під час перепадів напруги (у певному діапазоні на який розрахований стабілізатор, звісно), а реле просто виключить прилад на час перепадів. 

Окрім того, побутові прилади прийнято ділити на чутливі та нечутливі до перепадів напруги. Наприклад, чутливим приладам (котел чи комп’ютерна техніка), потрібен стабілізатор. Нечутливим приладам (електрочайник, електрообігрівач, електроплита) підійде реле. А у випадку чутливих але не дуже потужних приладів (мікрохвильова піч, пральна та посудомийна машини, кондиціонер тощо) можна обирати, виходячи з того наскільки робота таких пристроїв є критичною. 

Зазвичай логіка вибору наступна: 

 • якщо техніка дороговартісна чи її робота дуже важлива — стабілізатор;
 • якщо перерви в роботі техніки некртичині — реле.

Звісно, що стабілізатор можна обрати потужніший, і захистити не один котел, а одразу всю квартиру, чи навіть приватний будинок. Чим більше приладів буде захищати стабілізатор, тим дороговартісніший він буде. Тож варто рахувати потенційні фінансові втрати від заміни всієї пошкодженої техніки, і порівнювати їх із інвестиціями у стабілізатор.

Якщо ви все ж обрали придбати стабілізатор чи реле, зверніть увагу на наступні характеристики під час вибору. 

Для стабілізаторів напруги це:

 • діапазон вхідних напруг;
 • потужність;
 • наявність функцій захисту;

Для реле напруг:

 • діапазони робочих напруг;
 • номінальний струм (або потужність, що може підключатися);
 • можливість обмеження по максимальному струму або потужності (корисна функція, що може обмежувати подачу енергію, якщо ви включите зайві прилади, і автоматично відновить, коли зайве вимкнете).