Ризики переходу на «децентралізоване» опалення під час війни – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Ризики переходу на «децентралізоване» опалення під час війни

Індивідуальні газові та електрокотли, які прийнято називати «індивідуальним» або «децентралізованим» опаленням, однаково залежать від централізованої подачі газу та електроенергії відповідно. А вразити електричну чи газову інфраструктуру — так само легко, як і котельню чи ТЕЦ. Тож автономним «індивідуальне» опалення однаково не стає.

👉🏼 Читайте більше про встановлення твердопаливних котлів

При цьому для централізованого опалення у держави завжди лишається можливість підключити аварійне джерело теплопостачання на альтернативному паливі (тріска, дрова чи пелети, чи навіть дизель чи мазут). Але у будинків, відключених від центрального опалення, такої можливості вже немає. Розраховувати можна тільки на безперебійне газо- чи електропостачання.

В мирному житті відмова від централізованого опалення означає неможливість диверсифікувати паливо, яке ви використовуєте для опалення. Зараз це не критично, бо тарифи на газ і відповідно на теплову енергію для населення співфінансуються з державного бюджету, але чи лишиться у держави виділяти ресурс на дотації після перемоги? Наразі дотації покривають від 60% і 80 хх% вартості енергоресурсів. Без дотацій після війни ці витрати ляжуть повністю на споживачів, і здатність до диверсифікації витрат на енергоресурс буде критичною.

Серед основних недоліків централізованого теплопостачання — неможливість індивідуального регулювання подачі тепла. Але сьогоднішні технології дозволяють це легко виправити як для будинку (встановлення індивідуального теплового пункту або ІТП), так і для окремих квартир (встановлення терморегуляторів та розподілювачів на опалювальні прилади). І вартість такого переобладнання в середньостроковій перспективі буде дешевшою ніж перехід на винятково «індивідуальне» опалення.