Техніка безпеки користування ❗ газовими балонами – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Техніка безпеки користування ❗ газовими балонами

Газові балони та туристичні пальники швидко стали корисною альтернативою в умовах відключень електроенергії у квартирах та будинках, де є тільки електроплита. Проте такі балони та пальники несуть у собі побутову небезпеку, що загрожує життю. Ми зібрали максимум інформації про техніку безпеки користування газовими пальниками.

Основна порада: газові балони та пальники купляйте через офіційні канали збуту. Адже разом із обладнаннями ви маєте отримати інструкцію щодо користування цим конкретним видом балону та пальника, а також документ, що засвідчує, що прилад відповідає технічним нормам. Це важливо, адже всередині балона може бути різний газ, і сам балон та пальник можуть бути зроблені з різних металічних сполук — що напряму впливає на оптимальні температури експлуатації. 

Пальники бувають різні, але загалом діляться на два види:

  • ті, що можна встановити на газовий балон зверху;
  • ті, до яких треба провести газовий рукав (шланг) від балону.

Пальники, які інсталюють одразу на балон — надійніші та безпечніші, але також вони менші та менш стійкі. На них не поставиш кастрюлю об’ємом понад 1,5-2 літри. Такі пальники легко перевернути. 

Пальники, до яких потрібен газовий рукав (шланг) — зазвичай дорожчі, більші і стійкіші. Однак неправильно під’єднаний рукав — це ризик витоку газу. В умовах закритих житлових приміщень це пряма небезпека удушення газом або вибуху пальника. Якщо ви помітили несправність газового рукава, перекрийте кран на газовому балоні та винесіть балон на свіже повітря, після чого викликайте газову службу.

Також на пальниках є регулятор сили вогню. Важливо прочитати інструкцію до пальника, аби знати в якому положенні включати пальник вперше — якщо цього не зробити, можна відкрити пальник із потужним та довгим язиком пламені, що обпалить шкіру на руках чи обличчі. Викручувати вогонь на максимум — погана порада і під час приготування їжі. Ви просто будете втрачати паливо та ваші гроші. А приміщення буде швидше насичуватися продуктами горіння. 

👉🏼 Дізнатися більше: Як готувати їжу на газовому пальнику, щоб економити його ресурс?

Загальне правило, незалежно від того, якими пальником чи балоном ви користуєтесь — включайте витяжку, а за її відсутності добре провітрюйте приміщення. Якщо ваше приміщення менше за 15 кв.м. — користуйтеся пальником на балконі чи на вулиці. Ці застережні заходи потрібні, адже палаючий газ спалює кисень у процесі горіння.

👉🏼 Дізнатися більше: Як провітрювати кімнату, щоб не втрачати тепло?

Другий елемент — це сам газовий балон. Він може містити в собі різні види палива. Проте незалежно від типу палива, перед використанням необхідно перевірити цілісність балону на наявність потенційних витоків. Для цього нанесіть мильний розчин на поверхню балону чи місця з’єднань. Якщо починають з’являтися бульбашки — є витік газу. Якщо витік сильний, його можна почути — буде відповідний звук свисту. Також може бути присутнім характерний запах.

На жаль, газові балони вибухають та навіть спричиняють пожежі, від чого страждають цивільні люди. Для займання потрібна лише іскра — сірник, цигарка, коротке замикання з іскрою у електроприладах, джерело відкритого вогню тощо. Саме через небезпеку витоку газу у приміщення, де є джерело іскри, необхідно мати вдома вогнегасник. Вони за ціною співмірні із невеликими туристичними газовими балонами.

Зберігати газові балони необхідно за межами житлового приміщення. Стандартні вимоги до такого зберігання — 5 метрів від входів у будівлю, вогнетривкі матеріали шафи в якій зберігається балон, або вогнетривка не несуча стіна біля якої він стоїть. У дітей чи сторонніх осіб не має бути доступу до балону. Ідеально, якщо приміщення вентильоване. 

В екстрених умовах зберігайте балон на балконі, але обов’язково накривайте чимось, аби захистити від прямих сонячних променів та нагрівання. Також тримайте балон подалі від будь-якого джерела тепла. Якщо балон із газом нагрівся, його критично важливо не чіпати, доки він не охолоне. Адже балон за таких обставин може вибухнути через надмірний тиск усередині. 

Якщо ви підключаєте балон, а полум’я не запалюється чи просто затухає — у балоні лишилося мало палива. А це означає, що балон необхідно замінити на новий. Це важливо, бо використання пустого балону — вибухонебезпечне.

На жаль, просто викинути балон теж не можна. Його треба утилізувати за інструкцією, яку ви отримали під час купівлі. Деякі виробники балонів приймають їх назад, також цю послугу надають сміттєпереробні компанії та пункти прийому металобрухту. Однак завжди перепитуйте співробітників, чи можете ви здати відпрацьований балон, щоб не спричинити ризик для їхніх життів.
Дозаправка балонів — можлива і залежить від типу балону. Часто цю послугу можна отримати на автомобільних заправках. Але пильнуйте — дозаправивши балон на 100% на холодному повітрі, він може вибухнути у теплому житловому приміщенні. Тому читайте інструкцію з користування та не заправляйте балон максимально.