Нова влада повинна виправляти помилки у охороні довкілля
Україну визнали порушницею міжнародного договору – Конвенції Еспо – при прийнятті рішення про продовження термінів експлуатації старих атомних блоків.
Цього тижня дотримання Україною Конвенції про оцінку впливу на навколишнє середовище у транскордонному контексті (Конвенції Еспо) розглядали під час Наради Сторін, що проходила 2-5 червня у м. Женева. Нарада Сторін встановила, що продовження терміну експлуатації АЕС підлягає оцінці впливу на довкілля та є предметом транскордонних процедур. Стосовно справи продовження терміну експлуатації 1 та 2 блоків Рівненської АЕС, яка розглядалася Комітетом Конвенції з 2011 року, затверджено висновки, що Україна не дотрималася положень Конвенції при прийнятті рішення про продовження старих блоків.
Для забезпечення виконання міжнародних зобов’язань Україні слід негайно запровадити у національне законодавство належну процедуру оцінки впливу на довкілля, в т. ч. для прийняття рішень стосовно продовження терміну експлуатації реакторів АЕС.
«Чи почне нарешті Україна роботу над помилками та впровадить необхідне законодавство – це питання до уряду та безпосередньо Андрія Мохника, міністра екології та природних ресурсів. За місяць відбудеться наступна Нарада сторін Оргуської конвенції, що доповнює Конвенцію Еспо у частині участі громадськості та доступі до інформації. Україна має хороші можливості показати гідні результати роботи нової влади. Нещодавно у Верховній Раді України зареєстровано законопроект «Про оцінку впливу на довкілля», прийняття якого дозволить забезпечити виконання вимог за цими Конвенціями» – із Женеви коментує ситуацію експерт Андрій Андрусевич, Ресурсно-аналітичний центр «Суспільство і довкілля».
Довідково:
Проект Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» №4972 розроблений за участі громадських експертів в рамках Реанімаційного пакету реформ та зареєстрований у Верховній Раді, див. за посиланням: http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=51152
Конвенція про оцінку впливу на навколишнє середовище в транскордонному контексті (Конвенція Еспо, 1991 року) – міжнародний договір, що зобов’язує держави проводити оцінку впливу на навколишнє середовище комерційних проектів у випадку, коли такі проекти можуть вплинути на навколишнє середовище іншої держави.
За більш детальною інформацією звертайтесь:
Оксана Майборода, Екоклуб:
oksana.maiboroda AT gmail.com, тел. +380 (50) 697 81 18
Андрій Андрусевич, Ресурсно-аналітичний центр «Суспільство і довкілля»: office AT rac.org.ua, andriy.andrusevych AT rac.org.ua