Встановлення теплових насосів – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Встановлення теплових насосів

Значна перевага теплових насосів — вони можуть споживати в 2-3 рази менше електроенергії в порівнянні з електрокотлами чи електроопалювальними приладами, але є і недоліки. 

Перш за все треба розрізняти два основні види теплових насосів — повітряні та ґрунтові. Перший тип легше монтувати, це по суті кондиціонер, що працює в режимі обігріву. Однак вони погано працюють за низьких температур (нижче -5°С). Ґрунтові насоси — ефективніші (тобто можуть створювати на 30-60% більше енергії, ніж споживають), але значно дорожчі.

У повітряних теплових насосів за низьких температур падає не лише ефективність, а і потужність. Тому їм потрібно дублююче джерело енергії (твердопаливний або газовий котел). Повітряні теплові насоси, що працюють за температур -10°С і нижче – як правило набагато дорожчі, так як містять так звані «зимові комплекти» для відтанення.

👉🏼 Дізнатися більше: встановлення твердопаливного котла

Також теплові насоси погано працюють з такими системами опалення як радіатори та конвектори (так як вони потребують температури 50°С або вище, а тепловий насос найбільш ефективно працює за температури на виході 30-40°С).

З огляду на це покривати 100% теплового навантаження тепловим насосом часто недоцільно. За низький температур його ефективність може наближатися до електрообігрівача, а вартість суттєво збільшується. А от використання теплового насосу на 50% навантаження з додатковим джерелом — може бути набагато ефективніше. 

Щодо ґрунтових теплових насосів — вони вимагають значних земляних робіт. Залежно від типу ґрунту та його насичення водою, роботи можуть бути розгорнуті як на великій за площею горизонтальній ділянці (на рівні нижче промерзання землі, це 1-1,5 метри); або навіть заглиблені на 70-100 метрів вглиб у свердловини із водою.

В будь-якому разі — необхідно залучити енергоаудитора, що зробить попередній розрахунок роботи системи і допоможе підібрати оптимальний варіант з огляду капітальних та інвестиційних витрат. Бажано, щоб такі розрахунки робила не монтажна організація чи постачальник, що зацікавлені продати вам тепловий насос, адже вони можуть «прикрасити» результати аналізу для пришвидшення продажу.

Однак пам’ятайте, що теплові насоси однаково залежать від електропостачання. Тому подбайте про додаткове джерело енергії у випадках планових чи аварійних відключень.