Якщо центральне опалення недостатньо обігріває житло, ми часто включаємо додаткові електроприлади — конвектори чи інші обігрівачі. В такому випадку треба пам’ятати про правила користування електрикою, щоб не пошкодити енергомережу будинку, району чи міста, а разом із нею — не вивести з ладу всі електричні обігрівачі та інші електроприлади містян.
Цієї зими ми маємо пам’ятати про дві надважливі речі:
- ТЕЦ — це стратегічні об’єкти, які можуть стати цілями на ураження;
- ймовірно, що ресурсів у ТЕЦ на спалення буде не вистачати (вугілля, газ тощо), щоб підтримати звичний нам рівень тепла від центрального опалення.
Як наслідок — нам буде холодно і ми закономірно будемо включати додаткове індивідуальне опалення. Найбільша загроза у такому випадку — це масове підключення індивідуальних електрообігрівачів. Це дасть додаткове різке та масове навантаження на мережу, яке в свою чергу може пошкодити електромережу будинку, окремого району чи всього міста. Наслідок такого пошкодження — це несправність електроприладів, чи навіть виведення їх з ладу або навіть пожежі.
Тобто найбільша загроза у випадку холодної зими, коли теплоенергетична інфраструктура міста і так не справляється із опаленням — це виведення з ладу ще й електромереж. Як результат — неможливо буде обігрітися від жодного з найдоступніших способів опалення (центрального та індивідуального).
Щоб не доводити до непотрібного перевантаження варто пам’ятати про декілька базових правил:
- електричний ввід на квартиру розрахований у межах 3-5 кВт,
- якщо підключати електроприлади водночас саме на таку потужність і не більше, можна бути впевненим, що електромережа всього будинку, міста/району в безпеці.
Ось значення потужності для різної побутової техніки:
- електрообігрівач – 1-4 кВт
- праска – 2-3 кВт
- електрочайник 1-2 кВт
- пральна машина – 1-2 кВт
- пилосос – 1,5-2 кВт
- мікрохвильова піч – 1 кВт
- фен – 1-1,5 кВт
- холодильник – 0,2-0,3 кВт
- лампа розжарювання – 0,06-0,1 кВт
- світлодіодна лампа – 0,01 кВт
Очевидно, що ви не користуєтесь пилососом постійно, так само як і мікрохвильовка не працює щохвилини. Але якщо значна частка містян водночас повернуться додому і почне займатися побутовими справами, обігріваючи при цьому помешкання (наприклад, будуть включені: конвектор, обігрівач, пралка і ще фен; разом ~6-7 кВт) — це може бути одномоментне але критичне масове навантаження на мережу.
Задача українців під час зими 2022-2023 — це вижити. Однак не обов’язково провести цей час у винятковому холоді через необережне користування електромережею. Тепло можна продукувати і зберігати й в інші способи.