Задля безпеки рівнян потрібне об єднання зусиль влади
та мешканців
До такого висновку прийшли експерти, запрошені на обговорення проблеми утилізації енергоощадних (ртутовмісних) ламп під час презентації нового проекту громадської організації «Екоклуб».
У вівторок, 31 липня, в приміщенні управління економіки Рівненського міськвиконкому відбулася презентація проекту ММГО «Екоклуб» «Впровадження системи утилізації ртутовмістних ламп у м.Рівне».
– Через вміст парів ртуті енергоощадні лампи потребують до себе бережливого ставлення, – відзначила координатор проекту Олена Пінчук. – Якщо лампочка розбилася, то вона може отруїти повітря у всій квартирі. Це становить небезпеку для здоров’я людей
Як свідчать результати опитування, проведеного 16-23 липня 2012 року у Рівному фахівцями Інституту соціальних досліджень НУ «Острозька академія», двоє і трьох опитаних рівнян використовують для освітлення своїх квартир енергоощадні лампи. У той же час, знаючи про те, що ці лампи містять пари ртуті, рівняни зазвичай після використання викидають їх у смітники перед будинками, або й просто залишають у себе в квартирах. Водночас рівняни приємно здивували соціологів своєю високою свідомістю, – так, наприклад, за те, що у місті необхідно налагодити систему збору та безпечної утилізації відпрацьованих енергоощадних ламп, висловилися 72,4% опитаних рівнян. На запитання, чи готові вони сплачувати за безпечну утилізацію, ствердно відповіли 36,4% рівнян, не відкидають такої можливості 27,8% рівнян.
Але на запитання, яке примусило задуматись більшість рівнян, не змогли відповісти наразі і запрошені експерти. Це запитання щодо того, а хто ж саме повинен налагодити систему безпечної утилізації відпрацьованих ламп.
Поки що у Рівному одне підприємство ТОВ «Екохелп» має ліцензію на такий вид діяльності. Як запевнив присутній на зустрічі директор підприємства Іван Ковальчук, «Екохелп» готовий, навіть поки що у збиток собі співпрацювати з громадськими організаціями і періодично організовувати безкоштовний прийом відпрацьованих ламп від населення.
Про необхідність підвищення свідомості рівнян – виробників, користувачів, продавців ртутовмісних ламп говорила начальник відділу екології управління економіки Рівненського міськвиконкому Валентина Веремко.
– Кожен хоче жити в чистому середовищі, – зауважила пані Валентина.- Якщо ми зараз не почнемо очищувати місто, то хто і коли його почне робити, тобто з чогось потрібно починати.
Про необхідність проведення інформаційної кампанії серед населення, запровадження постійного діалогу між владою, громадськими організаціями, бізнесом у питанні екологічної безпеки, говорили і інші учасники засідання заввідділу Рівненської міськСЕС Ірина Бондарчук, представники ТзОВ «Санком-Рівне» Ярослава Бойко та Пилипака Сергій, головний технолог ТзОВ «Газотрон-Люкс» Анатолій Сєрий, начальник Рівненського міськвідділу Держтехногенбезпеки у Рівненській області Олександр Мохрик та ін.
Наступне засідання діалогової групи, сформованої з експертів представників НДО, бізнесу, влади – відбудеться впродовж місяця. На ньому планується обговорити існуючі законодавчі і нормативні положення, які регулюють питання механізмів утилізації відпрацьованих енергоощадних ламп.
За детальнішою інформацією, будь ласка, звертайтеся:
Координатор проекту
ММГО «Екоклуб»
Олена Пінчук, тел. (067) 360-32-96,
olena3000@gmail.com
Захід проводиться в рамках проекту «Впровадження системи утилізації ртутовмістних ламп у м.Рівне», що реалізовується міською молодіжною громадською організацією «Екоклуб» за фінансової підтримки Фонду Східна Європа, за рахунок коштів, наданих Фондом Євразія та Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).
Точка зору, відображена у прес-релізі, може не співпадати з точкою зору Фонду Східна Європа, Фонду Євразія або Агентства США з Міжнародного Розвитку (USAID).