Текст запиту:
Президенту НАЕК «Енергоатом»
Коврижкіну Ю. Л.
Мартинюк Андрія Миколайовича
Дата: 17 березня 2008 року
ІНФОРМАЦІЙНИЙ ЗАПИТ
Шановний Юрій Леонідович!
Згідно Закону України «Про впорядкування питань, пов\’язаних із забезпеченням ядерної безпеки», який визначає правові та організаційні засади фінансового забезпечення діяльності з припинення експлуатації та зняття з експлуатації ядерних установок, фінансове забезпечення розробки проекту зняття з експлуатації ядерної установки та забезпечення робіт з припинення експлуатації ядерної установки здійснюється за рахунок коштів фінансового резерву. Так як дія більшості статей даного закону щодо фінансових механізмів здійснення такої діяльності зупинено, на підставі ст.34 Конституції України, ст. 5, 9, 28, 32, 33 Закону України «Про інформацію», прошу надати мені письмову інформацію:
З яких джерел буде здійснюватись:
- припинення експлуатації ядерних блоків українських АЕС?
- продовження терміну експлуатації ядерних блоків українських АЕС?
- будівництво нових 22 атомних реакторів?
Відповідь прошу надати мені у письмовій формі на адресу – а/с 73, Рівне, 33023.
З повагою, Мартинюк А.М.
Відповідь:
Шановний Андрію Миколайовичу!
На Ваш запит надаємо інформацію стосовно фінансування робіт з припинення експлуатації ядерних блоків українських АЕС, продовження терміну експлуатації ядерних блоків українських АЕС, будівництва нових ядерних реакторів.
- Для вирішення питання накопичення коштів на припинення та зняття з експлуатації ядерних установок Верховною Радою України 24 червня 2004 року прийнято Закон України “Про впорядкування питань, пов\’язаних із забезпеченням ядерної безпеки” №1868-IV.
З метою реалізації Закону була прийнята постанова Кабінету Міністрів України від 27.04.06 №594, якою був затверджений пакет підзаконних нормативно-правових актів, а саме:- Порядок розгляду та затвердження проекту зняття з експлуатації ядерної
установки; - Положення про спеціальний рахунок експлуатуючої організації (оператора);
- Порядок установлення розміру відрахувань експлуатуючої організації
(оператора) на спеціальний рахунок;
- Порядок розгляду та затвердження проекту зняття з експлуатації ядерної
- Порядок утворення наглядової ради з контролю за використанням та
інвестуванням коштів фінансового резерву. - Витрати на фінансування заходів з продовження терміну експлуатації діючих енергоблоків АЕС здійснюються відповідно до законодавства за рахунок інвестиційної складової тарифу, а саме – амортизаційних відрахувань, ремонтного фонду в частині витрат, пов\’язаних з поліпшенням основних фондів і віднесених до валових витрат на виробництво електричної енергії.
- Спорудження нових ядерних установок розглядається компанією як інвестиційні проекти.
Таким чином, ДП НАЕК “Енергоатом”, як експлуатуюча організація, виконує свої зобов\’язання щодо відрахування коштів на припинення та зняття з експлуатації діючих блоків АЕС, а фінансування робіт з продовження терміну експлуатації ядерних блоків українських АЕС та будівництва нових ядерних реакторів за рахунок коштів фінансового резерву зняття з експлуатації не передбачалось і не передбачається в майбутньому.
Також Управлінням Державного казначейства у м. Києві на ім\’я Державного підприємства НАЕК “Енергоатом” (яке є експлуатуючою організацією ядерних установок ЗАЕС, РАЕС, ЮУАЕС та ХАЕС) було відкрито рахунок для обліку операцій з коштами фінансового резерву.
Разом з тим, у відповідності до законів України про державний бюджет, починаючи з 2005 року визначені Законом України “Про впорядкування питань, пов\’язаних із забезпеченням ядерної безпеки” №1868-IV кошти зараховуються до спеціального фонду Державного бюджету України і додатково обліковуються у Державному казначействі України на окремому відповідному рахунку як фінансовий резерв для зняття з експлуатації атомних блоків.
Компенсація вилучених з фінансового резерву коштів передбачена Указом Президента України від 02.08.07 №678/2007, постановами Кабінету Міністрів України від 30.05.05 № 405, від 27.04.06 № 594 та низкою урядових доручень.
З повагою, тво президента Д.В. Білей