Підтримай законопроект №4972 – збережи довкілля! – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Підтримай законопроект №4972 – збережи довкілля!

      Україні потрібна ефективна процедура оцінки впливу на довкілля небезпечних проектів для гарантування екологічної безпеки та на виконання своїх міжнародних зобов’язань за природоохоронними угодами. Про це сьогодні заявили експерти-екологи під час прес-конференції за результатами Наради сторін Конвенції Еспо – однієї з таких угод. В рамках громадської ініціативи Реанімаційний пакет реформ (РПР) за участі експертів підготовлено та зареєстровано у Верховній Раді України законопроект, який дозволить запровадити дієвий механізм оцінки впливу на довкілля (ОВД) за європейською моделлю.

        Україна – єдина європейська держава, де відсутня повноцінна система оцінки екологічної прийнятності промислової діяльності та врахування інтересів тих, хто потерпатиме від такої діяльності. Нещодавно, 5 червня, в Женеві Україну вдруге визнали порушницею Конвенції Еспо (1), в т.ч. через невиконання оцінки впливу на довкілля при продовженні терміну експлуатації двох блоків Рівненської АЕС у понадпроектний термін.

        «Щоб отримати місце в керівних органах Конвенції Еспо, наша делегація публічно пообіцяла виконати вимоги договору та впровадити необхідне законодавство щодо оцінки впливу на довкілля, – коментує Ірина Головко, експерт Національного екологічного центру України, яка брала участь у засіданнях Наради сторін у Женеві. – Зараз в України є реальний шанс продемонструвати серйозність своїх намірів і підняти імідж нової української влади – прийняти  законопроект № 4972 до літніх канікул і їхати на Нараду Сторін Оргуської Конвенції (2) у липні не з черговими виправданнями, а з реально зробленою роботою».

      Представлений під час прес-конференції законопроект № 4972 «Про оцінку впливу на довкілля» (3), разом із відповідним пакетом підзаконних актів, дозволить впровадити дієву європейську модель оцінки впливу на довкілля згідно з відповідною Директивою 85/337/ЕЕС, забезпечити залучення громадськості у процес прийняття екологічно значимих рішень та виконати ряд ключових міжнародних зобов’язань України з питань, що стосуються довкілля.

       «Впровадження процедури, що передбачена в законопроекті № 4972, дозволить не тільки захистити природу та інтереси громадян, але й зміцнити позиції України у Європейському Енергетичному Співтоваристві, виконати вимоги цього договору та сприяти євроінтеграції», – говорить співавтор законопроекту, депутат міжфракційної групи «Платформа реформ» Андрій Шевченко.

  «Сьогодні Україна як ніколи потребує якісних змін та ефективних реформ. Оцінка впливу на довкілля як першочерговий напрямок, запропонований громадськістю, є основою екологічної реформи та дозволить забезпечувати високий рівень охорони довкілля. Реалізація цього напрямку може стати хорошим прикладом відповідальної співпраці нової влади та громадськості в сфері реформ», – координатор РПР Ганна Гопко.

     На завершення прес-конференції природоохоронці передали народним депутатам України заяву «Підтримай законопроект №4972 – збережи довкілля», підписану 30 громадськими організаціями та їх коаліціями.

 ДЖЕРЕЛО: НЕЦУ

Додатково:

Інформаційна листівка до проекту Закону України № 4972 (34) – 1.16 MB

Заява громадських організацій та активістів щодо підтримки Проекту Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» № 4972 (6) – 230.69 KB

Звернення до голови Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики щодо законопроекту № 4972 (3) – 1.21 MB

 

За більш детальною інформацією звертайтесь:

Ірина Головко, НЕЦУ: iryna AT bankwatch.org тел. (050) 6476700

Оксана Майборода, Екоклуб: oksana.maiboroda AT gmail.com, тел. (050)6978118

(1)  Конвенція про оцінку впливу на навколишнє середовище у транскордонному контексті (Конвенція Еспо), ратифікована Україною 19.03.1999 – http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/995_272

(2)  Конвенція про доступ до інформації, участь громадськості у процесі прийняття рішень та доступ до правосуддя з питань, що стосуються довкілля (Оргуська Конвенція, 1998)

http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/994_015

(3)  Проект Закону «Про оцінку впливу на довкілля» №4972 http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=51152

НЕЦУ висловлює подяку Європейському Союзу за підтримку нашої роботи. Вміст цих матеріалів є винятковою відповідальністю НЕЦУ і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.