Сади під самим небом або будиночки під горбочком. – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Сади під самим небом або будиночки під горбочком.

Коли я десь чую вираз «зелений дах» то перше, що спливає в моїй уяві – це маленькі казкові будиночки в норвезьких горах; потім хоббіти (хоча вони жили просто у пагорбі); потім дідівський льох (в ньому було сухо, в літку – холодно, а взимку – тепло і дуже сильно пахло яблуками); потім Кай і Герда (але це не правильно, в них просто був ящик з трояндами але що поробиш з уявою), а на останок, місто, ніби з фантастичного фільму, на дахах якого гуляють люди, вдягнуті у світлий одяг з книжками в руках, серед дерев та квітів.

Тобто «зелений дах» в моїй уяві це щось дуже миле, затишне, спокійне і трохи казкове.

Судячи з останніх світових тенденцій в архітектурі такі асоціації виникають не лише в мене. Цим можна пояснити бурхливий розвиток такого, здавалось би архаїчного, елементу у сучасних будинках.

ФОТО_2_1024px-Authentic_Viking_recreation
Реконструкція будинку вікінгів. Автор Dylan Kereluk из White Rock, Canada (Flickr) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]
Звісно, сучасний зелений дах – це вже не будиночок у горбочку, а сучасний комплекс з використанням багатьох технічних досягнень та високотехнологічних методів будівництва. Та й популярні вони, здебільшого у великих містах.

Що ж в них такого привабливого?

Перш за все – відпочинок для очей та душі міського жителя. Це нам, жителям Рівного, відносно повезло – наше місто відносно зелене, хоча навіть у нас зелень втрачає свої позиції. А в містах де парків і скверів практично немає, як і місця для них – дахи – гарний вихід.

Зелений дах це додаткова теплоізоляція для будинку. Взимку будинок менше втрачає тепла з-за декількох додаткових шарів теплоізоляції, а влітку, особливо на верхніх поверхах, затрати на охолодження будинку зменшуються на 15-20 %.

Зелений дах відмінно поглинає шум. Причому ґрунт поглинає низькі частоти, а рослини – високі. Для будинків в центрі міста або біля автомагістралей, залізниць та аеропортів – це дуже важлива перевага.

Затримка дощової води зменшує навантаження на стічну систему міста та знижує кількість забруднених стоків, що надходять в річки та озера. Рослини, розташовані на даху, здатні поглинати до 70% опадів. Особливо це може допомогти під час сильних злив, коли навантаження на каналізаційну систему значне, а зелений дах вбере в себе більшу частину вологи. А те, що не випарується та вбереться рослинами, буде надходити в каналізаційну мережу з затримкою, що дозволить уникнути її переповнення.

Довговічність. Шар рослинності захищає власне дах від впливу зовнішніх факторів. Якщо він правильно спроектований та побудований то термін його експлуатації сягає 20-50 років.

Рослини на зеленому даху, як і будь-які рослини, сприяють очищенню повітря. Є дослідження як показують, що концентрацію пилу зменшується на 25% при облаштуванні зеленого даху, а для забезпечення киснем 100 чоловік вистачить 150 м2 зеленого газону на даху.

Також зелений дах підвищує безпеку під час пожеж – вогонь не так  швидко поширюється дахами будинків.

Зручним є те, що, за умови проведення деяких підготовчих робіт створення такого даху можливе, навіть в старих будинках ,а не лише нових, побудованих відразу з урахуванням такої можливості.

Зелений дах також може використовуватися як новий простір для відпочинку – як кафе, просто «сквер» або, навіть, як навчальний клас. Так в Чикаго, на даху Молодіжного центру Gary Comer ландшафтно-архітектурна компанія Hoerr Schaudt Landscape Architects створила справжній город. На ньому діти можуть виростити овочі, фрукти та духмяні трави. Причому це не просто майданчик для дитячих експериментів під час позашкільної освіти. Врожай з цього городу потрапляє в кафе Центру і він здатен прогодувати до 170 відвідувачів щодня.

ФОТО_3_школа_rooftop_2

В світі озеленення дахів інтенсивно розвивається. Ряд країн підтримують озеленення країни створюють певні умови для розвитку та підтримки цього напрямку архітектури.

Так в Канаді, в Торонто є спеціальна постанова, яка зобов’язує власників дахів площею більше 2000 м2 подбати про його озеленення. В Нью-Йорку (США) надається податкова пільга яка може покрити до чверті витрат на оформлення та облаштування зеленого даху. Подібна пільга діє і в Данії. В Лондоні великі об’єкти також мають будуватися з урахуванням будівельних вимог для облаштування зеленого даху. В Москві вже давно йде обговорення розробки спеціальних пільг для домовласників чи управляючої компанії будинку в якому облаштовано зелений дах.

В Україні цей напрямок, нажаль, ще не набув широкого поширення. Проте інтерес до нього лише росте. Особливо серед молодого покоління архітекторів.

проект Олександра Ковтонюка
проект Олександра Ковтонюка
Конструкція плоскої експлуатованої покрівлі, проект Олександра Ковтонюка
Конструкція плоскої експлуатованої покрівлі, проект Олександра Ковтонюка


«Наші студенти, майбутні архітектори звісно, цікавляться всім новим в своїй галузі. Ми намагаємося підтримувати студентський інтерес , радо консультуємо та допомагаємо в розробці таких матеріалів. У нас було декілька проектів, в яких студенти використовували зелені дахи як елементи архітектурної групи. Ось, для прикладу, робота колишнього студента Ковтонюка, тепер він архітектор-практик. Тут використано зелену кришу як елемент оздоблення. Гарним прикладом є і бакалаврська робота Мигловець Оксани та Анастасії Маге.» говорить доцент кафедри архітектури та середовищного дизайну Національного університету водного господарства та природокористування Наталія Лушнікова.

Почали з’являтися ініціативні групи молоді, які займаються реалізацією екологічних проектів для міського середовища з елементами зеленого даху. Так, наприклад, активісти з Рівного збирають кошти на побудову першої Зеленої зупинки. «Зелена зупинка» – це зупинка громадського транспорту, на даху якої ростуть рослини та розміщена сонячна панель, завдяки якій тут можна зарядити свій гаджет. Також на ній буде розташовано інформаційний стенд, на якому можна дізнатися більше про технологію утеплення дахів рослинами й організацію зелених зон в містах за рахунок площі крівель будинків.» – говорять активісти.

Зелена зупинка у Рівному
Зелена зупинка у Рівному

Ви можете допомогти їм пройшовши за посиланням: https://biggggidea.com/project/1266/

В Україні в цій сфері вже працює ряд компаній, так як http://zinco.com.ua/, http://www.wgwroof.com/, http://www.budroof.com.ua/ua/, http://landshaft.info/zelenyj_dax.shtml, http://www.land-design.cv.ua/, http://www.ernst.kiev.ua/Leistungsfasen_ru.html та багато інших.

Було би чудово, якби кількість зелених дахів як на житлових будівлях так і на промислових та громадських тільки збільшувалась.

Автор Лящук Ольга