Про ініціативу небайдужих містян під назвою «Зелена стежка», ми вже розповідали. Дозволимо собі лишень коротко нагадати, що ідея Зеленої стежки полягає у «прокладанні берегами Усті еко-доріжки, що об’єднуватиме різнотипові місця громадського користування: як існуючі, так і об’єкти які будуть створені в процесі реалізації проекту».
І хоча на перший погляд ідея видавалася абсолютно нездійсненною, крок за кроком проект рухається вперед. Власне, слідкувати за розвитком Зеленої стежки дуже просто на їх сторінці у Фейсбуці, де часто з’являються повідомлення і про новини, і про акції, і про ідеї, які виникають в учасників групи.
А ми вирішили поговорити з натхненником та головним реалізатором Зеленої стежки Юрієм Ойцюсем.
– Як просуваються справи на Зеленій стежці? Зрозуміло, що зимою роботи там не проводились, але вже весна….
– Робота по облаштуванню стежки триває, хоча я вже не так сильно тим займаюся, як могло би бути. Але проект точно не буде закинутий. Найближча подія – в суботу 16 квітня. О 10.00 розпочнеться перша весняна толока на стежці. Координаторами толоки будуть Віталій Мельник від Зеленої Стежки та Молчанов Володимир від Реноме, що допомагає в організації та проведенні деяких робіт. Тож запрошуємо всіх бажаючих прийти і допомогти. Місце зустрічі – пішохідний міст через р. Устя на території Гідропарку, біля школи-ліцею №2. Подія у Фейсбуці.
Ми дуже очікуємо на активність жителів, молоді – без них нічого не буде робитися. Радує те, що є певна частина активної молоді, які підтримують створення стежки. Тобто є ті, хто хоче щось робити і для них це все і буде робитися. А не так, що хтось зі сторони прийшов і пропонує робити незрозуміло що. Так, наприклад, частина Зеленої стежки буде використана під час велозмагань і велосипедисти – учасники і організатори – працюють і будуть працювати над тим, щоб привести цю частину території у пристойний вигляд.
– У вас є якийсь загальний план «роботи на літо»? Що ви собі запланували?
– Скоріше в нас є декілька напрямків роботи, «контрольних точок», над якими треба працювати або які треба контролювати.
– Наприклад? Можеш перерахувати?
– Можу. Це продовження роботи з прибирання всієї території уздовж р. Усті (в межах міста) і толока в суботу – перший крок в цьому напрямку.
Робота над створенням другої частини ВМХ-треку. Цим напрямком перейнялась фірма Реноме( ЖК “Спектрум”). Минулого літа був зроблений дитячий памп-трек, а цього року планується створити дорослий і в нас є реальні шанси отримати найбільший памптрек в Україні. По дитячому діти ганяли навіть взимку! Загалом було би добре знайти когось, хто міг би там організувати якісь регулярні заняття. Але це велика окрема тема.
Територія біля Усті, будівництво напроти піцерії Ла Ріва. Там взагалі будинок побудований майже на самому березі. Забудовник стверджує, що облаштує прилеглу територію і що заїзду машин до річки не буде. Але навколо того будинку багато незрозумілостей і скандалів, так що побачимо, як воно в результаті буде. (Довідка автора – навколо цього будівництва точиться чимало суперечок, оскільки будівництво прямо на березі річки викликає багато запитань).
Ділянка біля колишнього кінотеатру Партизан. Зараз там зведений новий висотний будинок. Нам обіцяли, що вільний проїзд по Зеленій стежці там точно буде збережено, і навіть бетонне покриття тротуару буде відновлене, поставлять бордюри та засіють схил травою. Буде автостоянка. Побачимо, як це все буде реалізовано. Ми будемо тримати це на контролі і запрошуємо всіх до цього долучатися.
– Це ж місце першого суботника? З чого, для загалу, фактично почалася Стежка?
– Так. Це був перший оголошений суботник. Ми тоді прибрали відрізок між мостами на вулицях Пересопницька та Соборна. Ми попрацювали тоді добре – багато чого було зроблено. А от зі сторони міста – спрацювали не дуже. Частину сміття так і не вивезли. Це будівельне сміття – цегла, каменюки. Нам обіцяли, що покорчують пеньки та зроблять туди нормальний заїзд, але, поки що, цього так і не сталося. Є надія, що коли будуть облаштовувати територію, поруч з новим будинком, то тоді і цю ділянку приведуть до ладу. Але поки що вони все затягують.
На наш погляд, такі невиконані обіцянки міських служб дуже деструктивно впливають на організацію подібних толок. Важко запрошувати людей продовжувати щось робити, коли вони можуть сказати «А ось ми прибирали, а сміття звідти досі не вивезли!». І виходить, що і люди праві і робити все одно щось треба.
– Тобто вам міська влада не дуже допомагає?
– Ні, допомагає. Але. Найбільше досягнення, як нам здавалося, було те, що на роботи по облаштуванню Зеленої стежки було виділено гроші з міського бюджету. Був розроблений проект відновлення деяких ділянок дорожнього покриття, закриття стиків між плитами, встановлення пандусів на ділянці між проспектом Миру та вул. Соборної. Там доволі продуманий був проект. Але зараз, коли дійшло до реальної роботи почались якісь незрозумілі моменти. Вже після Нового року проект було змінено і я його ще не бачив. Так, наприклад, зараз йдеться про те, що ніякого вирівнювання плит, асфальту не буде, бо на це не вистачить коштів, також вивезення та прибирання сміття там теж, ніби, не враховано. Фактично будуть лише облаштовані пандуси. Нас така ситуація абсолютно не влаштувала і я зчинив бучу з цього приводу.
Тоді і відбулася зустріч з мером Рівного – Хомком В.Є. на якій були присутні і представники Управління ЖКГ Рівного. Тоді було вирішено, що ми, разом з компанією МВЛ та БУ-39, що реалізують цей проект, пройдемося разом по Стежці – від Соборної до п. Миру і відмітимо «в реалі» що, як і де має бути зроблено. Бо я робити «для галочки» не маю ніякого бажання. Обнадійливо для нас прозвучала фраза мера «Ви робіть, а кошти я буду шукати».
З іншого боку, для мене важливо, щоб такі роботи робилися максимально відкрито для громади. Це ж міські кошти і витрачатись вони мають відповідно. Тому я на першу ж зустріч запросив журналістів. Але спілкування не склалося. І працівники Управління ЖКГ і компанії МБЛ категорично відмовились спілкуватися під камерами. Для мене зовсім незрозуміло, якщо немає нічого приховувати і все чесно – то чого боятися? (Ця ситуація гарно висвітлена у відео Рівне 1 . Я й надалі буду наполягати на тому, щоб все було відкрито і журналістам, і громадськості. В нас запланована зустріч прямо на стежці, на якій ми маємо узгодити всі роботи і затвердити їх перелік. Справді, буває трохи важко дійти до згоди з владою, бо вони зав’язані на закони і щось незрозуміле. Особливо, з чиновниками середньої ланки. Але працюємо. І ми і вони.
– А чого найбільше не вистачає Зеленій стежці?
– Постійного фінансування. Якби було постійне, хай і невелике фінансування, тоді можна було б планувати свою роботу, роботу інших і взагалі якось на перспективу думати. Фахової допомоги нам теж не вистачає. Ось зам мера запропонував нам надати список тих робіт, які б ми хотіли, що б було зроблено, вони вже самі будуть спілкуватися з проектантом. (Ви можете ознайомитись з ними за посиланням. І нам дуже не вистачає людини, яка б допомогла нам з цими роботами. Я маю на увазі контроль та рекомендації щодо тих заходів, які планується втілити. Можливо, хтось має досвід, як правильно це все реалізувати як з т.з. архітектури, дорожніх робіт, зручності для громадян, законодавства та фінансової складової. Адже ми не є аж надто досвідченими експертами. Якщо ви маєте відповідні знання та бажання нам допомогти – пишіть нам на сторінку на фейсбуці. Ми будемо дуже раді такій допомозі!
Зі свого боку ми теж закликаємо Вас підтримати цей проект та прийти на завтрашню толоку. Адже нашому місту так не вистачає гарної, зеленої стежки вздовж нашої річки. Ми самі можемо зробити гарне місце для свого ж відпочинку!
Авторка Ольга Лящук