Заказники не постраждають, а селяни отримають виплати? – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Заказники не постраждають, а селяни отримають виплати?

Укренерго обіцяє, що при споруджені ЛЕП заказники не постраждають, а власникам земельних ділянок, на яких стоятимуть опори, буде компенсовано збитки. Однак ЛЕП накладає значні обмеження та зменшує вартість селянських земель і жодних компенсацій за це не передбачається.

Екоклуб отримав відповідь Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» на подані нами рекомендації щодо попереднього проекту зі спорудження повітряної лінії електропередач «Луцьк північна-Тернопільська». Чиновники запевняють, що попередній напрямок траси було обрано за критерієм мінімального впливу лінії електропередач (ЛЕП) на території об’єктів природо-заповідного фонду та житлові зони.

Державне підприємство планує спорудити нову ЛЕП, що пройде територією Волинської, Рівненської та Тернопільскої областей. На початку березня у м. Дубно відбулися громадські слухання для обговорення планів будівництва повітряної лінії електропередач «Луцьк північна-Тернопільська». Активісти Екоклубу, переглянувши попередній проект, виявили, що будівництво може негативно вплинути на прилеглі території заказників «Квітуча гора» та «Серетський». Крім того, у проекті не було враховано фінансові втрати земельних ділянок, через які проходитиме ЛЕП.

У листі-відповіді на рекомендації природоохоронців чиновники стверджують, що «встановлення опор повітряної лінії на території заказників («Квітуча гора» і «Серетський»-прим. Екоклубу) не планується, а необхідні роботи монтажу будуть проводитися за технології TESMEC… без необхідності проїзду автомобілів та іншої техніки по території заказників». Окрім того, роботи планують проводити у холодну пору року, аби не заподіяти шкоди місцевій флорі та фауні. Ми вдячні за часткове врахування наших зауважень і сподіваємося також будуть  враховані ті, що виникли в результаті «польового» дослідження заказник «Квітуча гора» із залученим спеціалістом-ботаніком.

Ще один аспект, на відсутність якого у попередньому проекті будівництва вказали активісти,  – не враховані фінансові втрати земельних ділянок селян, через які проходитиме ЛЕП. Укренерго стверджує, що на переважній більшості територій Волинської, Рівненської та Тернопільської областей ЛЕП буде проходити у щонайменше 250 метрів до найближчої забудови. А ті селяни, на ділянках яких все ж будуть встановлені опори, отримають компенсації за вилучені для будівництва землі.

На жаль, в листі не було уточнено такий аспект як компенсація втрат власникам земельних ділянок, що розташовані в межах санітарно-захисної смуги. Після спорудження ЛЕП на землях селян, останні різко втратять в ціні, адже їх можна буде використовувати лиш для сільськогосподарських робіт. Потенційна можливість перевести такі землі у іншу категорію зникне. Виплата такої компенсації цілком можлива у рамках чинного законодавства, вона залежить лише від волі Укренерго. Остання, звісно, зацікавлена знизити витрати (навіть якщо це землі селян), отримуючи прибуток від передачі електроенергії.

Екоклуб сподівається, що озвучені у листі обіцянки будуть дотримані: територія заказників не постраждає, люди отримають відповідні фінансові компенсації, а подальші роботи з планування спорудження ЛЕП «Луцьк північна-Тернопільська» будуть проводитися з урахуванням думки громадськості та науковців. Сумно у цьому всьому, що лише участь у проекті Європейського банку реконструкції та розвитку змушує українське державне підприємство консультуватися з громадськістю та опікувати охороною довкілля, адже з 2011 року навіть формально не діє Закон «Про оцінку впливу на навколишнє середовище”, а новий не приймається, всупереч Угоді про Асоціацію з Європейським Союзом.

Ми і надалі будемо слідкувати за розвитком подій.

Ознайомитися із повним текстом відповіді посиланням.

За детальнішою інформацією, будь ласка, звертайтеся:

Олег Гетун, активіст Екоклубу,

Ел. пошта: oleg@ecoclubrivne.org

Тел.: 0964648835