Купа сміття чи компостна яма? – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Купа сміття чи компостна яма?

З приходом весни ті з нас, хто є щасливими власниками присадибних ділянок, дач та городів, все більше часу проводять саме там. Ця стаття присвячена саме їм.

Якщо ви займаєтесь садівництвом, хоча б на рівні хобі, рано чи пізно у вас постане питання про внесення добрив. І сьогодні, коли багато хто задумується про вирощення екологічно чистої продукції для своєї родини, варіант зі створенням власних підживлюючих додатків до ґрунту може бути вельми цікавим. Йдеться про облаштування компостної ями.

«Я багато чув про компостні ями. Що, ніби, це просто і не складно, але сам ще не наважився зробити. В моїх свекрів це така величезна купа в кінці ділянки. Трохи смердить вона і виглядає так собі. Я такого не дуже хочу в себе на ділянці… До того ж в мене як такого великого городу немає, з десяток дерев та кущів, трохи зелені…» – каже Сергій, власник дачі. Чи насправді все так складно і так неестетично? Спробуємо розібратися.

фото_2
Фото з сайту http://e-ogo.com.ua/

Отже, для чого потрібна компостна яма?

Для забезпечення вашого саду та городу органічними добривами з великою кількістю мікроелементів. Компост можна використовувати як мульчу, яка, окрім функції підкормки, буде зберігати вологу та пригнічувати ріст бур’янів біля корисних рослин.

Компостна яма також позбавить вас від необхідності виносити рослинні рештки з вашої ділянки, та, нехай і частково, вирішить проблему накопичення побутового сміття.

Де розміщувати компостну яму?

Обирати потрібно місце, розміщене подалі від водних джерел, особливо колодязів. Обов’язково поцікавтесь у сусідів, де в них розташований колодязь та врахуйте і його розміщення.

З тих же міркувань уникнення забруднення ґрунтових вод, якщо ваша ділянка знаходиться на нерівному рельєфі, бажано, розміщувати яму в найнижчій її частині.

Бажано розташувати яму в тіні, оскільки прямі сонячні промені та надмірне тепло можуть негативно вплинути на утворення компосту. Врахуйте також напрямок вітру. Як уникнути запаху від компостної ями ми напишемо нижче, але перестрахуватися варто.

Що можна складати в компостну яму?

Усі рештки фруктів, овочів, зілля, ягоди, підсушена (просто на землі) трава, листя, хвоя, дрібні гілки з дерев та кущів (великі варто подрібнити). Можна виливати залишки компоту, кави, чаю. Також можна викидати туди папір та подрібнений картон, натуральну тканину. Попіл, тирсу, яєчну шкарлупу. Чим більше різноманіття органічних відходів буде використано, тим кращий за якістю утвориться компост.

Чого не можна викидати в компостну яму?

Зрозуміло, що не варто додавати до ями гуму, пластик, залізо. Також не варто додавати рештки тварин, навіть якщо мова йде про залишки їжі; кістки, рослини заражені шкідниками та хворобами; папір просякнутий жиром та кольорові буклети з глянцевого паперу, тканину з синтетикою у складі, цигаркові недопалки. Бажано не додавати в компост зілля з дозрілим насінням, оскільки воно проросте, коли ви внесете компост в землю. З огляду на велику вірогідність зараження фітофторою не рекомендують додавати до компосту зілля картоплі та помідорів. Не можна виливати воду після прання та миття посуду, якщо ви не використовуєте рослинні компоненти для прання та миття (наприклад, воду після прання мильними горіхами виливати можна).

фото 3_ shema-komposta
Фото з сайту https://test.org.ua/

А тепер безпосередньо про облаштування компостної ями.

Варіантів, насправді, дуже багато, окреслимо основні принципи:

  • Необхідно забезпечити достатню кількість вологи.
  • Необхідно забезпечити наявність мікроорганізмів та хробаків для того, щоб вони могли переробляти залишки на компост.

В залежності від того, як ви вирішили облаштувати яму,  різняться шляхи дотримання цих принципів.

Якщо це власне яма з коробом зверху, то вам потрібно викопати яму (при загальних розмірах компостної ями в 1,5 м висоти, розмірами 2 на 1 метр, глибина викопаної ями має складати приблизно 0,5 метри). Землю дна необхідно розпушити, перекопавши, застилати плівкою чи іншими матеріалами не можна.  Але варто вкрити його шаром подрібнених гілок, щепи, які будуть відігравати роль дренажу.

Огородити дренажну купу/яму можна дерев’яними рейками (бажано брати сосну, вона прослужить багато років, а от старі пофарбовані рейки краще не використовувати), металевою сіткою, шифером, навіть пластиком, але з проміжками, щоб забезпечити доступ повітря. До того ж врахуйте, що час від часу компост треба перемішувати, робити це зручно, коли ви маєте зручний доступ до купи. Одну стінку варто зробити так, аби її висоту можна було «нарощувати», починаючи з 30-50 см і додаючи висоту з наповненням купи. Також це зручно, коли ви будете діставати готовий компост. Можна буде вийняти нижню дошку та відгрібати вже готове добриво.

Якщо ви плануєте облаштувати яму в старій діжці, коробі, пластикових бутилях великого об’єму, то ви маєте подбати про вентиляцію (прорізавши дірки), заселити компост мікроорганізмаи та хробаками.

«Я компост роблю в старій корзини для білизни, з ванної, пластмасової. Там вже в стінках дірки є, а дно я зрізала. Компосту мало утворюється, звичайно, але мені багато не потрібно» –  ділиться своїм досвідом Валентина, 65 років, яка облаштувала таку «яму» в куточку міського двора. Компост використовує для підживлення клумби з квітами.фото 4 компостер магазин

Якщо ж вам хочеться мати компост але не хочеться займатися побудовою коробів, ящиків чи пошуком діжок і коробок, то ви можете придбати садові компостери. Це вже готові ємкості для компостування. Ціновий діапазон доволі широкий і залежить від розміру та устаткування компостеру. Декілька посилань для прикладу:

Пластикові компостери:

http://nasha-stroyka.com.ua/vse-dlya-sada/oborydovanie/sadovie-komposteri/

http://domo.co.ua/category-sad-kompostowniki-126183

Дерев’яні:

http://www.massivdrev.com/catalog/derevyannaya-upakovka/yashhiki-dlya-komposta/

 

Також можна придбати хробаків, як будуть старанно працювати на ниві утворення компосту у вашій компостній ямі:

http://bioplyus.com.ua/chervi-staratel-semya.html,

http://www.chervi.com.ua/

фото_5_компост_оляЯк доглядати за утворенням якісного компосту.

Укладати відходи необхідно шарами – шар відходів має бути не більше 30-50 см, далі вкриваємо шаром землі 5-10 см. Вкладайте по черзі шар сухих та зелених відходів.

Раз чи два на місяць перемішуйте компост, поливайте в сухі дні.

Зверху яму накривають плівкою або кришкою. Так, по-перше, процес гниття буде відбуватися швидше, запах не буде розповсюджуватись. Кришка вбереже від проникнення дрібних тварин в яму (їх можуть приманити залишки їжі) та буде перешкоджати роїнню мух та комах навколо купи.

Як дізнатися що компост можна використовувати як добриво?

Компост вважається готовим до використання, коли він набуває однорідної структури, розсипчастий, темного кольору, має землистий запах.

Найзручніше робити компостну яму з двох відсіків – в одному компост вже зріє, в інший ви додаєте відходи.

Тривалість процесу залежить від розміру ями, кількості компонентів та природніх умов. В середньому, на наступний сезон ви вже можете мати деяку кількість готового компосту. Для пришвидшення процесу можна придбати спеціальні добавки в сільськогосподарських магазинах.

Як уникнути неприємного запаху.

По-перше, якщо процес йде правильно, то сильного запаху ви відчувати не будете. Сильний запах може свідчити про те, що компост формується неправильно. Кислий, глинистий запах свідчить про те, що компост перезволожено. Якщо пахне тухлими яйцями – в ямі не вистачає кисню, перемішайте компост та додайте соломи або стружки. Якщо пахне аміаком – значить в компості занадто багато азотних компонентів. Додайте в яму подрібненого паперу.

Не забувайте накривати компостну яму – це перешкодить розповсюдженню запаху. Навколо компостної ями можна висадити сильно пахнучі квіти чи рослини.

«Ми свою яму, як і туалет, обсадили навколо м’ятою. Тому запаху від них практично немає. Є м’ятний аромат (сміється)», – Петро, 35 років.

Фактично, все вищеописане можна викласти коротко у такому алгоритмі:

  • Обираємо місце
  • Розрихлюємо верхній шар грунту
  • Встановлюємо садовий компостер (короб, діжку, ящик…)
  • Поступово заповнюємо його відходами, листям, землею
  • Використовуємо готовий компост.
  • Декоруємо готову компостну яму, насаджуємо квіти, кущі.

Все не так складно, як здається! Головне не боятися та працювати і не забувати про захист природи!

Автор – Ольга Лящук