Енергетичні плани міст повинні скорочувати викиди та вести до економічного зростання – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Енергетичні плани міст повинні скорочувати викиди та вести до економічного зростання

Розвивати місто і рятувати планету можна приєднавшись до ініціативи Угода мерів. Міста-підписанти мають розробити комплексний план реформування енергетики міста для зменшення викидів парникових газів. Природоохоронні організації проаналізували, на скільки плани українських міст ведуть до цих цілей.

Прес-реліз 31.05.2018 Екоклуб-РПР: Угода мерів переносить українські міста на новий рівень розвитку, адже впроваджує облік викидів парникових газів та долучає до світового кліматоохоронного руху. Розробляючи і втілюючи плани дій сталого енергетичного розвитку** в рамках Угоди мерів, українські громади можуть відіграти ключову роль у переході країни до низьковуглецевої економіки. Така економіка є єдиним шляхом порятунку планети в умовах змін клімату.

Громадські експерти проаналізували Плани дій сталого енергетичного розвитку (ПДСЕР) Івано-Франківська, Кременчука, Полтави, Рівного та Хмельницького. Вони дуже різняться за якістю, цілями та охопленням секторів економіки. Окремі плани дій практично не ведуть до скорочення викидів парникових газів. Тоді як інші є комплексними стратегічними документами, що перетворюють міста на лідерів у енергоефективності. Лише одне із п’яти міст – Хмельницький – продемонструвало якісний підхід до розробки та впровадження Плану дій. За методикою для аналізу енергетичних планів, розробленою Екоклубом, місто набрало 20 із 24 можливих балів. У той час, як Рівне та Полтава лише 9 та 8 відповідно. А Івано-Франківськ й Кременчук – по 17. Експерти оцінювали такі критерії, як: величина зобов’язань зі скорочення викидів, врахування всіх їх джерел, наявність перспективних цілей, планування заходів враховуючи економічне обгрунтування, їх інноваційність, розвиток відновлюваних джерел енергії, прозорий моніторинг і звітність.

«Аналізуючи ПДСЕРи українських міст, Екоклуб хотів впевнитися, що вони справді ведуть до скорочення викидів і сталого розвитку міст, – коментує Ілля Єременко, координатор проекту та голова Української кліматичної мережі. – Зараз ми бачимо, що не у всіх містах плани однаково ефективні та хочемо зрозуміти, як виправити ситуацію, поліпшити їх. Уже маємо звернення від зацікавлених партнерів у Вірменії та Грузії, тому хочемо проаналізувати за цією ж методикою плани й інших міст країн Східної Європи».

Паризька угода** прагне утримати зростання світової температури нижче +2 °C для зменшення ризиків зміни клімату. Проте зараз людство реалізує самовбивчий сценарій, що призведе до зростання температури на щонайменше +4°C. Завдяки реформі децентралізації органи місцевого самоврядування мають значні можливості формування сценаріїв розвитку, які ведуть до скорочення викидів. Зростаюча роль транспорту у викидах, відсутність впливу на викиди промисловості та залучення великих інвестицій в утеплення – найбільші виклики, що сьогодні стоять перед українськими громадами-підписантами Угоди мерів.

“Серед високопосадовців різного рівня панує думка, що збільшення споживання газу, нафти чи вугілля є неминучим наслідком економічного зростання. Однак, правда інакша. Зараз економічне зростання досягається завдяки інвестиціям в утеплення, відновлювані джерела енергії та у технології ресурсозбереження. Ми неминуче прийдемо до подібних рішень, але чим далі ми відкладаємо цей перехід, тим дорожчим він виявиться” – доповнює свого колегу Дмитро Сакалюк з Екоклубу.

*Угода мерів – це масовий рух місцевих і регіональних влад, об’єднаних добровільним зобов’язанням розвивати на своїх територіях політику на основі принципів сталої енергетики. Підписуючи Угоду мерів, місцева влада зобов’язується забезпечити до 2020 року відчутне скорочення викидів CO2 шляхом підвищення енергетичної ефективності та інвестицій в поновлювані джерела енергії. Ініціатива Угода мерів запущена Європейською комісією у 2008 році в порядку схвалення та підтримки зусиль місцевої влади в рамках досягнення цілей в сфері охорони клімату та енергетики.

Переглянути методику громадського аналізу ПДСЕР

Ознайомитися із результатами аналізів ПДСЕР у містах

**План дій сталого енергетичного розвитку – документ, що розробляється і впроваджується у рамках членства в Угоді мерів.

***Паризька угода – угода в рамках Рамкової конвенції ООН про зміну клімату одо регулювання заходів зі зменшення викидів діоксиду вуглецю з 2020 р. Паризька кліматична угода передбачає, що зобов’язання зі скорочення шкідливих викидів в атмосферу беруть на себе всі держави.

Контакти: 

Ілля Єременко, координатор проекту Екоклубу,

голова Української кліматичної мережі,

Тел.: 0634835122,

Ел.пошта: illia@ecoclubrivne.org

www.ecoclubrivne.org

Аналіз планів дій сталого енергетичного розвитку здійснений ГО “Екоклуб”, ГО “Еколтава”, Агенцією сталого розвитку АСТАР, ГО “УМКА”, МГЕО “Наш дім – Манява”, ГО “Товариство охорони природи м. Кременчука” у рамках проекту «Участь громадськості у планах дій сталого енергетичного розвитку» що реалізується «ГО Екоклуб» в рамках програми «Публічні бюджети від А до Я: інформування, активізація та залучення громадянського суспільства», що виконується Фондом Східна Європа у партнерстві з Фундацією польсько-української співпраці ПАУСІ за фінансової підтримки Європейського Союзу.

Фото – Юлія Пашковська.