Енергія Сонця – на дахах та балконах. – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Енергія Сонця – на дахах та балконах.

Нікола Тесла ще у далекому 1891 році сказав «Наш світ занурений в велетенський океан енергії, ми летимо у нескінченному просторі із неосяжною швидкістю. Все навколо рухається, все навколо – енергія. Перед нами стоїть одна задача – віднайти способи отримувати цю енергію. Отримуючи енергію із цього невичерпного джерела людство буде рухатись вперед гігантськими кроками». Для України, з її енергетичними проблемами ця теза Тесли мала би стати гаслом. Використання відновлювальної енергетики в світі зростає і в Україні ця галузь теж розвивається хоч і не семимильними кроками. Одним з напрямків такого розвитку є сонячна енергетика.

Рушійною силою цього розвитку виступила Постанова № 170 прийнята 27.02.2014 Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики «Про затвердження Порядку продажу, обліку та розрахунків за електричну енергію, що вироблена з енергії сонячного випромінювання об’єктами електроенергетики (генеруючими установками) приватних домогосподарств». Особливо для нас цікавий пункт 1.3 «Побутовий споживач має право на встановлення у своєму приватному домогосподарстві генеруючої установки, призначеної для виробництва електричної енергії з енергії сонячного випромінювання, величина встановленої потужності якої не перевищує 10 кВт, але не більше потужності, дозволеної до споживання за договором про користування електричною енергією, та має право продавати енергопостачальнику таку енергію за “зеленим” тарифом в обсязі, що перевищує місячне споживання електроенергії приватним домогосподарством.»

фото_2_панелі

Також Закон України «Про електроенергетику» зобов’язує енергопостачальника купувати електроенергію у приватних сонячних електростанцій, разом з тим він же накладає обмеження на потужності домашньої СЕС у 30 кВТ.

Це означає, що вже більш як 1,5 року українці мать право не лише виробляти, а й продавати електроенергію, отриману від домашніх сонячних електростанцій в загальну мережу за зеленим тарифом. Спеціальної ліцензії при цьому оформлювати не потрібно.

Що ж таке «зелений тариф»  – це економічний механізм, спрямований на заохочення генерації електроенергії відновлюваною енергетикою. Так на сьогодні в Україні для СЕС в приватних домогосподарствах діють такі розцінки зеленого тарифу, який буде діяти до 2030 року:

Для СЕС, що введені в експлуатацію Тариф, без ПДВ
з 01 квітня 2013 року по 31 грудня 2014 року 857,16 коп/кВт•год
з 01 січня 2015 року по 30 червня 2015 року 770,93 коп/кВт•год
з 01 липня 2015 року по 31 грудня 2015 року 478,77 коп/кВт•год
з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року

 

454,32 коп/кВт•год
з 01 січня 2017 року по 31 грудня 2019 року 432,44 коп/кВт•год
з 01 січня 2020 року по 31 грудня 2024 року 388,68 коп/кВт•год
з 01 січня 2025 року по 31 грудня 2029 року 346,21 коп/кВт•год

згідно Постанови № 2046 від 20.07.20154  Затвердженої Національної комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики (Постанова має переглядатися щоквартально, оскільки розрахунок тарифу прив’язаний до євро.)

Реалізувати своє право можна виконавши декілька простих кроків:

  • Придбати та встановити сонячну генеруючу установку потужністю до 10 кВт.
  • Написати заяву до місцевого Обленерго та узгодити з ним схему підключення
  • Перевірити та за потреби збільшити потужність за договором користування електроенергії
  • Укласти договір з Обленерго на облаштування вузла обліку
  • Укласти договір про продаж надлишків електроенергії в загальну мережу.
Сонячна система на 6 кВт в Закарпатті
Сонячна система на 6 кВт в Закарпатті

Але чи все так просто? Про це ми запитали Олександра Сокиржинського який встановив сонячну установку у своєму обійсті під Києвом.

«Сумарно моя домашня сонячна електростанція має 23 кВт встановленої потужності. Планується, що вона буде давати електрики 25500 кВт*год в рік.  Тут встановлено 96 сонячних батарей. Принципових перепонів від державних органів не було ніяких, весь процес оформлення зайняв біля 1,5 місяців разом із узгодженням всіх технічних деталей. Для того що б установка окупилась швидше ми керуємося в побуті ідеями енергозбереження – в нас енергоефективні побутові прилади та світлодіодні лампочки. Наше середнє споживання електроенергії становить 500 кВт*год в місяць. Я очікую, що в рік буде продаватися біля 19 000 кВт*год, а це значить, що мій очікуваний дохід від роботи сонячної станції при тарифі 478 коп за кВт*год буде складати біля 90 000 грн.»

Проте, вартість встановлення такої системи все ще залишається доволі високою. Пересічному українцю, навіть, якщо він має власний будинок, все ще досить складно фінансово встановити подібну систему. Так, вартість повного комплекту необхідного устаткування для СЕС потужністю в 10 кВт (40 сонячних модулів) складає біля 343 000 грн. http://www.avante.com.ua/rus/price/kompred/kompred00013.htm

Але в середньому окупність такої системи становить 6-8 років. Термін окупності залежить від потужності СЕС, кількості спожитої енергії самим домогосподарством та часом, коли вона була введена в експлуатацію (чим раніше – тим зелений тариф буде вищим).

А що ж робити міським жителям? Вони можуть розглянути варіант встановлення сонячної панелі на балконі. На встановлення подібних батарей не потрібно спеціального дозволу, якщо вони не змінюють історичний фасад будинку, конструкційні особливості балкону та не заважають сусідам. Зрозуміло, що про продаж електроенергії від такої батареї мова не йде але компенсувати певний відсоток власного споживання електроенергії цілком реально.

сонячні панелі у Національному екологічному центрі України
Сонячні панелі у Національному екологічному центрі України

Юрій Урбанський виконавчий директор Національного екологічного центру ділиться своїм досвідом:

«Ми встановили на балконі офісу НЕЦУ перші три сонячні панелі і тепер, поки що в експериментальному режимі, ми частково забезпечені сонячною енергію.  Інвертор передає електрику в офісну мережу. Поки що ми отримували до 1 кВт*год за день роботи,, зафіксований максимум видачи електрики в мережу – 0,297 кВт*год. Влітку цифри будуть вище, адже це панелі мають 190 Вт номінальної потужності кожна. Наша мета – максимально забезпечити офісні енергетичні потреби з відновлюваних джерел».

На просторах інтеренету можна віднайти багато інструкцій та майстер-класів із самостійного виготовлення сонячних батарей для вікон та балконів багатоквартирних будинків.

Пропонують і готові рішення таких систем. Так мережева система для багатоквартирного будинку потужністю 500 Вт обійдеться у майже 18 000 грн. http://www.avante.com.ua/rus/price/kompred/kompred00070.htm

Але все ж таки не все так безхмарно. Нажаль, існують і перешкоди для широкого поширення сонячних електростанцій в домогосподарствах. І не лише фінансові:

  • На разі продати ви можете лише ту електроенергію, яка є, так би мовити, надлишковою, тобто ту її частину, яка перевищує споживання електроенергії вашим домогосподарством за поточний місяць.
  • В Україні такий вид генерації електрики не має пільгового оподаткування. Відповідно з при продажі електроенергії необхідно буде заплатити податок на загальних підставах, а це 15% та військовий збір 1,5%.
  • В Україні відсутня державна підтримка власне спорудження СЕС. Відсутня система цільового кредитування або компенсації кредитних відсотків державою. Хоча саме така система дозволила СЕС стати такими популярними у країнах Європи та США.

Незважаючи на ці перепони в Україні вже працює біля 200 «домашніх» СЕС.  Тим же, хто стверджує, що Україна кліматично мало придатна для сонячної енергетики ми дозволимо собі нагадати малюнок з атласу:

Інсоляція на Україні
Інсоляція на Україні

Середньорічна кількість сумарної сонячної радіації, що надходить на 1 м2 поверхні на території України, знаходиться в межах: від 1070 кВт*год/м2 у північній частині України до 1400 кВт*год/м2 і вище в АР Крим. А середньорічний потенціал сонячної енергії в Україні становить 1235 кВт* год/м2) і є вищим ніж у , наприклад, сусідній Польщі – 1080 кВт*год/м2.

Отже, поширені в суспільстві думки, що «все це Сонце» – дорого, складно і ніколи не окупится – неправдиві. Базуються ці твердження, в основному, на застарілих даних, як технічних так і законодавчих. Адже із прийняттям вищенаведеного закону ситуація почала змінюватися. Ми сподіваємося, що держава здійснить необхідні кроки на зустріч бажаючим встановити СЕС, а вони, в свою чергу, вкриють сонячними панелями дахи цілих вулиць.

Перше, друге та трете фото люб’язно надані фірмою «Аванте».

Автор Лящук Ольга