У червні прем\’єр-міністр Юлія Тимошенко відвідувала Запоріжжя, де заявила, що планує 100% екологічних зборів залишати у місцевих бюджетах. Це повністю суперечить проекту Закону “Про внесення змін до деяких законів України щодо поводження з радіоактивними відходами”. Нині діючі норми теж залишають у місцевих бюджетах аж ніяк не 100%.
Ми вирішили поцікавитися, як буде реалізовуватися на практиці така обіцянка і надіслали запити до прем\’єра, міністра з надзвичайних ситуацій (як розробника загаданого законопроекту) та міністра з охорони навколишнього природного середовища. Міністерства дали відповіді, а прем\’єр поки що мовчить.
Текст запиту та відповіді на нього:
Шановна Юліє Володимирівно,
Міська молодіжна громадська організація “Екоклуб” щиро вітає Вашу заяву про наміри Кабінету Міністрів залишати 100% екологічного збору у місцевих бюджетах, яку Ви зробили у Запоріжжі на нараді з адміністративно-господарським активом Запорізької області. Про це повідомило УНІАН 12 червня 2008 року.
Проте реалізація цього наміру наштовхнеться на цілий ряд існуючих невирішених питань та протиріч.
По перше, відповідно до ст. 46 закону “Про охорону навколишнього природного середовища”, кошти від зборів за використання природних ресурсів розподіляються між місцевими, обласними та Державним фондами охорони навколишнього природного середовища. Проте дія цієї статі на 2008 рік зупинено Законом України № 107-VI від 28.12.2007 “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, так само виконання цієї статті було зупинено у 2007 та 2006 роках. Тобто, у 2008 році до Державного бюджету перераховується 65% збору за забруднення навколишнього природного середовища, а у місцевих бюджетах лишається лише 35%.
По друге, 21 травня 2008 року Верховною Радою України був прийнятий у першому читанні проект Закону “Про внесення змін до деяких законів України щодо поводження з радіоактивними відходами”.
Законопроектом передбачається, що:
“Кошти від збору за забруднення навколишнього природного середовища (за винятком забруднення, що пов\’язане з утворенням радіоактивних відходів – включаючи ті, що вже накопичені, та тимчасовим зберіганням радіоактивних відходів їх виробниками) розподіляються між сільськими, селищними, міськими, обласними та республіканським Автономної Республіки Крим і Державним фондами охорони навколишнього природного середовища у співвідношенні відповідно 10, 25 і 65 відсотків, а між Київським, Севастопольським міськими та Державним фондами охорони навколишнього природного середовища – у співвідношенні 35 і 65 відсотків”.
У цьому ж законопроекті говориться:
“Кошти від збору за забруднення навколишнього природного середовища, пов\’язане з утворенням і тимчасовим зберіганням радіоактивних відходів, спрямовуються до Державного бюджету України та використовуються виключно для виконання Загальнодержавної цільової екологічної програми поводження з радіоактивними відходами… Фонд є складовою частиною Державного бюджету України “.
Цим Законом правова та фінансова відповідальності за поводження з радіоактивними відходами перекладається з підприємств, що їх утворюють, на державу. Фактично законопроект “Про внесення змін до деяких законів України щодо поводження з радіоактивними відходами” формує пряме субсидування ДП НАЕК “Енергоатом” з Державного бюджету шляхом фінансування поводження з радіоактивними відходами і звалює додатковий величезний тягар на плечі платників податків.
Така ситуація прямо суперечить основним засадам світової практики поводження з радіоактивними відходами та енергетичній політиці Європейського Союзу, особливо у сфері лібералізації енергетичного ринку.
Державне підприємство Національна атомна енергогенеруюча компанія “Енергоатом” повинно саме нести фінансові та юридичні зобов\’язання за утворені ним радіоактивні відходи.
Шановна Юліє Володимирівно, як прем\’єр-міністр та лідер парламентської більшості Ви можете сприяти прогресивному розвитку української енергетики ініціювавши скасування загаданого вище законопроекту та розробивши альтернативний, котрий би відповідав курсу на європейську інтеграцію та стимулював створення здорових ринкових умов у енергетичному секторі.
Тож просимо надати відповідь, яким чином буде погоджена Ваша заява з чинним законодавством України.
Відповідь на даний запит та матеріали прошу надіслати на адресу: ММГО «Екоклуб», а/с 73, м. Рівне, 33023.