Перетворення приватних садів-наділів у відкриті громадські сади – приклад соціальних інновацій на шляху переходу до сталого, низьковуглецевого міського способу життя. Виробництво їжі в громадських садах дає можливість об’єднати учасників/ініціативи з різних тематичних сфер (збереження природи, біорізноманіття, здоров’я, виробництво їжі та розбудова громад).
Громадські сади мають деякі характеристики традиційних садів: до прикладу, використання пустирів або вільних міських земель. Ініціативи громадського садівництва пов’язують міське садівництво та виробництво їжі з соціальними та політичними цілями, зокрема соціальним навчанням, збереженням біорізноманіття, покращенням міського клімату та соціальною стійкістю.
Зменшення розростання міст допомагає уникнути викидів CO2, які виникають внаслідок зміни землекористування. Компактні міста також більш енергоефективні за рахунок більш ефективного використання транспортних засобів.
Мета впровадження
Захист та покращення мережі міських зелених насаджень, відновлення екосистем та їх функцій і таким чином підвищення якості повітря та води, зменшення ефекту міського теплового острова та захист біорізноманіття, стримання повеней. Збільшення поглинання та зберігання вуглецю.
Додаткові перваги: сталість міста у забезпеченні харчуванням і соціальна згуртованість містян; просвіта, популяризація принципів органічного сільського господарства.
Громадські сади сприяють покращенню якості міського життя в неблагополучних та оновлюваних районах, а також привабливості міста для інвесторів і туризму.
Де впроваджується? Дрезден, Німеччина.
Актуальність впровадження
Місто Дрезден розташоване в долині річки Ельби і претендує на звання одного з найзеленіших міст Європи, де близько 62% міської території займають зелені насадження або ліси. Місто має високий відсоток зелених зон, а територія річки з її широкими луками забезпечує як вентиляцію, так і захист від повеней.
Однак історичний центр міста щільно забудований і має недостатню вентиляцію. Серйозною проблемою для міста є повені. За останні два десятиліття Дрезден зазнав сильних повеней.
У період з 2008 по 2013 рік Дрезден брав участь у дослідницькому проєкті з розробки політик та Комплексної регіональної програми адаптації до зміни. Серед рекомендацій щодо міської адаптації зелені та відкриті простори відіграють центральну роль.
Джерела фінансування
Європейський фонд регіонального розвитку (ЄФРР), Бюджет Землі Саксонії.
У Дрездені створений благодійний фонд Stadtgrün для розвитку та підтримки громадських зелених насаджень (вуличні дерева, парки тощо); він також збирає пожертви на посадку дерев.
Зазначається, що багато дрібних ініціатив є виключно волонтерськими та не знають про потенційні можливості фінансування, які могли б задовольнити їхні потреби, оскільки їм бракує каналів зв’язку з інституційними суб’єктами.
Хто реалізовує?
Ініціатором стала команда ARTS з Інституту екологічного міського та регіонального розвитку (IOER) – відома місцева науково-дослідницька установа. Влаштовують громадські сади саме низові громадянські ініціативи, за підтримки місцевого самоврядування. Муніципальна ініціатива «Місто майбутнього» спирається на спільний дизайн бачення міста громадськістю, тож прості містяни беруть участь як у плануванні, так і в реалізації створення нових громадських садів.
Підтримка низових ініціатив із садівництва почала впроваджуватися міською адміністрацією у 2015 році. Були організовані семінари для громадськості, публічні зустрічі, а також в Інтернеті публікували всі планові документи для громадських консультацій.
Як дослідницький проект, ARTS мав на меті налагодити зв’язки з місцевими ініціативами.
Крок 1: перетворення колишніх присадибних садів на громадські сади
Приватні сади були створені у містах у 19 столітті у відповідь на бідність у швидко зростаючих міських та промислових центрах. Ці невеликі ділянки були розроблені, щоб дати мешканцям багатоквартирних будинків можливість вирощувати їжу, забезпечити заміну сільському середовищу, яке вважається фізично та соціально більш здоровим, ніж щільні міські райони, та покращити харчування міської бідноти. На сьогодні наділові сади залишаються надзвичайно популярними, першочергово як індивідуальні зелені рекреаційні простори. Нині виробництво продуктів харчування стало другорядною функцією для більшості споживачів, хоча це є обов’язковим згідно з правилами, що визначають привілейоване фіскальне та юридичне становище садових ділянок.
Проєкт ARTS у Дрездені створив основу для учасників громадських садових ініціатив для поліпшення співробітництва з державними органами. В результаті мережі ініціатив вдалося отримати права користування ділянками для громадського садівництва від міської адміністрації як власника відповідної землі.
Крок 2: Оновлення ландшафтного плану міста
Муніципалітет Дрездена розробив новий ландшафтний план (після включення деяких приміських автономних муніципалітетів до міста). План полягає в тому, щоб створити «компактне місто в екологічній мережі», призначене для покращення зв’язку та зелених зон у місті.
Планувальна документація містить детальний аналіз функцій зелених насаджень, які підтримують стійкість міста, наприклад, покращуючи якість повітря, зменшуючи стік дощової води та пом’якшуючи температуру.
Місця для міського сільського господарства та садів є частиною зеленої мережі в межах зеленого компактного міста. Міський ландшафтний план є орієнтиром для майбутнього міського планування та управління ризиком повеней у місті. Планується поєднати зручну міську інфраструктуру з привабливими зеленими насадженнями та місцем для сільського господарства на околицях.
Результати втілення
– Налагоджено співпрацю між ініціативами міського громадського саду та міським відділом зелених насаджень щодо управління зеленими насадженнями. Інформацію про громадські сади Дрездена можна знайти на сайті за цим посиланням.
– Дорожня карта переходу врахована міською адміністрацією і відображена в тематичному плані міст “Themenstadtplan Dresden: Powered by cardo.Map, 2017”.
– Дрезден успішно узяв участь у національній ініціативі Zukunftsstadt, яка фінансується Федеральним міністерством освіти та наукових досліджень та спрямована на проекти місцевих учасників, щоб створити сталі міста (Umsetzung der Leitinitiative Zukunftsstadt: Forschung für klimaresiliente, sozial-ökologisch gerechte und lebenswerte Städte).
– Пілотні заходи (Modellvorhaben grüne Stadtlabore) фінансувалися в Бохумі, Галле/Заале, Лейпцигу, Людвігсбурзі, Ростоку та Вайнштадті. Детальніше читайте тут.
Приклади громадських садів Дрездена
Громадський сад Прохліс
Окрім радості екологічного садівництва, має на меті розвиток добросусідства та демократичного співіснування. «Наш сад – це місце, де можна відкривати, вчитися, почуватися добре, отримувати нові враження про сівбу, посадку, збирання врожаю прямо посеред міста», – кажуть засновники. Тут є як індивідуальні ділянки, так і зони загального користування. Поруч центр допомоги біженцям, середня школа, дитячий сад. Проводять майстер-класи, культурні, творчі, освітні заходи. Запрошуються всі бажаючі. Фінансування: спонсорська асоціація VSP eV. Отримують кошти раз на 3 роки від Німецької телевізійної лотереї.
– Розмір площі: близько 1100 кв.м
– Власність: орендована у міста.
– Початок проекту: 01.05.2017
– Ініціативна група: біля 20 осіб
– Основні теми: шаноблива взаємодія між людьми та природою; сприяння інтегративним/інклюзивним процесам; отримання нових вражень та пригоди (навчання); протидія індивідуальній самотності. Називають себе антирасистським, міжкультурним, солідарним проектом, відкритим для кожного.
– Детальну інформацію шукайте тут.
– Контакт: Олександр Юнге та Хайке Льоффлер – garten.prohlis@vsp-dresden.de.
«Абрикоси для всіх!» Сад багатьох поколінь
Дає практичний досвід садівництва, тут відбуваються дискусії та обміни. Сад створений для господарських цілей, для відпочинку, зустрічей та мистецьких цілей. Різноманітність знайшла відображення в дизайні саду.
– Площа: близько 600 м²
– Власність: Безоплатна через містобудівну установу.
– Початок проекту: травень 2011 року.
– Учасники: 10-15 людей регулярно користуються садом і наповнюють його життям. Багато людей з околиць роблять свій внесок лише вибірково.
– Цільова група: найближче сусідство, люди похилого віку, молоді сім’ї.
– Основні теми: дружба поколінь, самодостатність, оазис спокою, діти, екологічне виховання.
– Сайт aprikosengarten.wordpress.com.
– Пошта – aprikosengarten@gmx.de.
Солом’яна банка
Це відкритий сад, де можна посадити загальні або окремі грядки, побудувати сарай для інструментів, створити компост, відсвяткувати садові вечірки, перекусити свіжим урожаєм і одночасно познайомитися з сусідами або просто відпочити.
– Площа: 600 м².
– Право власності: оренда у міста.
– Початок проекту: квітень 2019 року
– Учасники: близько 20 осіб.
– Основні теми: Спільна активність сусідів, святкування фестивалів, вирощування фруктів та овочів, раціональне використання ресурсів, дружнє середовище для сім’ї, пермакультура.
– Сайт – strieskanne.ufer-projects.de/
– Електронна пошта – strieskanne@ufer-projects.de
Ця стаття видана в межах Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні, що здійснюється Міжнародним фондом “Відродження” за фінансової підтримки Швеції.
Думки, висновки чи рекомендації належать авторам цієї статті і не обов’язково відображають погляди Уряду Швеції. Відповідальність за зміст статті несе виключно ГО “Екоклуб”.