Екоклуб спільно із іншими учасниками коаліції “Енергетичний перехід” («Екодія», «Еколтава», «Місто сонця», «Хмельницький енергетичний кластер», «Всеукраїнська агенція сталого розвитку та інвестицій», «Правополіція» і м. Миколаїв) звернувся до урядів країн ЄС, США та Великобританії з проханням невідкладно запровадити санкції проти одного з ключових інструментів, який використовує керівництво росії для енергетичного шантажу та підриву енергетичної безпеки у сусідніх країнах.
Енергетична компанія Inter RAO UES є монополістом в сфері експорту електроенергії з росії, а також контролює генеруючі потужності та мережеву інфраструктуру електропостачання в країнах Східної Європи, Кавказу та Центральної Азії. Це надає Кремлю важелі економічного та політичного впливу на країни регіону, а також підриває їх енергетичну безпеку.
Головою правління та виконавчим директором Inter RAO UES є Ковальчук Борис Юрійович – син Юрія Валентиновича Ковальчука. Юрій Ковальчук є найбільшим акціонером та колишнім головою ради директорів банку «росія», в якому йому належало близько 38% у 2013 році і який вважається особистим банком вищих посадових осіб російської федерації. Він входить у найближче оточення президента рф путіна. Ковальчук є співзасновником так званого дачного кооперативу «Озеро», товариства, яке об’єднує впливову групу людей навколо президента путіна. 20 березня 2014 року Ковальчук потрапив під фінансові та візові санкції США відносно громадян росії, залучених до анексії Криму. Пізніше Ковальчука в свої санкційні списки внесли країни ЄС, Канада, Швейцарія та Австралія. Оновлений санкційний список Великобританії (від 25.03.2022) також включає Юрія Ковальчука.
Крім сина Ковальчука, в правління Inter RAO UES входить Сєчін Ігор Іванович, президент державної нафтової компанії «Роснєфть», що є одним з найбільш впливових людей в росії після путіна.
У грудні 2020 року Московський міський суд засудив до 15 років позбавлення волі керівницю одного з підрозділів Inter RAO Каріну Цуркан за звинуваченнями у шпигунстві на користь Молдови, які вона заперечує та спростовує за браком доказів. Державні репресії, застосовані до неї, є демонстрацією дуже щільного зв’язку компанії з державним апаратом росії та грубим порушенням прав людини.
Inter RAO UES слугує політичним цілям росії, контролюючи електроенергетичні активи в анексованому Криму, окупованому Донбасі та у Придністров’ї. В Придністров’ї, контрольованому Росією регіоні Молдови, розташована Кучурганська ТЕС потужністю 2520 МВт. Електростанцію експлуатує ЗАТ «Молдавська ГРЕС», дочірнє підприємство Inter RAO UES. Постачання основного палива, російського газу, підприємству постійно субсидується шляхом непрозорої домовленості відповідно до «угоди з урядом Придністров’я про заходи державної підтримки».
До синхронізації енергосистем України та Молдови з ENTSO-e, Кучурганська ТЕС була основним постачальником електроенергії в Молдові та монополістом з часткою ринку понад 80%. Зараз це найбільший іноземний актив Inter RAO UES. Грошові потоки, пов’язані з цим підприємством та відповідні корупційні схеми підтримують проросійський сепаратистський режим у Придністров’ї, а також дозволяють рф втручатися у внутрішню політику Молдови. Сьогодні, після синхронізації з ENTSO-e, контролюючи цей актив, Inter RAO UES продовжує підривати енергетичну, економічну та внутрішню безпеку Молдови.
Оскільки під час війни попит на електроенергію в Україні різко впав, а також збільшилася нерівномірність виробництва електроенергії через сезонне збільшення сонячної генерації, Україна відчуває труднощі з балансуванням енергосистеми та має великий профіцит встановлених потужностей. Водночас, Молдова вимушена купувати електроенергію в російського монополіста за завищеними цінами, одночасно субсидуючи постачання газу для електростанції.
У контексті наведених вище фактів ми звертаємось щодо необхідності наступних кроків:
1) введення повного пакету санкцій проти компанії Inter RAO UES та її керівництва;
2) арешт всіх активів ЗАТ «Молдавська ГРЕС»;
3) передача Кучурганської ТЕС в управління оператора енергосистеми Молдови «Молделектрика»;
4) забезпечення сполучення ринків електроенергії України, Молдови та Румунії для вільного обміну електроенергією та оптимізації роботи енергосистем, що також має посприяти зниженню цін для споживачів в усьому регіоні.
Просимо невідкладно ввести санкції та вжити необхідних правових та фіскальних заходів у відповідності до законодавства ЄС та умов Договору про Енергетичне Співтовариство.