Від початку повномасштабної військової агресії в Україні країни Європейського союзу заплатили росії за енергоносії більше 38 млрд. євро. Вони розглядають варіанти відмови, проте переважно – це поступові м’які заходи. Якщо ЄС найближчим часом не відмовиться від усіх видів викопного палива з росії та білорусі – це надаватиме агресору фінансові можливості для продовження війни проти України та означатиме їхню співучасть у російській агресії.
Упродовж двох тижнів представники трьох українських природоохоронних громадських організацій – «Екодії», «Екоклубу» та «Еколтави» взяли участь в онлайн-зустрічах із представниками влади та бізнесу Німеччини та Фінляндії. Екоактивісти закликали накласти ембарго на російські енергоносії.
Представники Екоклубу Андрій Мартинюк та Наталія Лушнікова розповіли європейським чиновникам та бізнесменам про ситуацію в Україні, зокрема, у Рівненській області. Разом із колегами Костянитином Криницьким та Анною Акерманн з ГО «Екодія» та Юлією Мельник (Пашковською) з ГО «Еколтава» висловили спільну позицію щодо необхідності якнайшвидшої відмови від використання російських енергоносіїв.
Природоохоронці також розповіли про конкретні зафіксовані злочини проти довкілля та людей, закликавши до негайних дій, оскільки кожна доба – це нові страждання, нові злочини і нові жертви війни в Україні.
«За десять кілометрів від мого будинку росіяни намагалися розбомбити найбільшу у цьому районі телевежу ракетами «Іскандер». 21 людина загинула, військових об’єктів поблизу не було. Західні гроші досі надходять у росію, і їх потік у десятки разів перевищує всю фінансову допомогу Україні », – сказав Андрій Мартинюк, виконавчий директор Екоклубу.
Зустріч із чиновниками відділу корпоративного управління офісу Прем’єр-міністра Фінляндії відбулася 13 квітня за сприяння активістів Грінпіс Норден та ГО «Екодія». Згодом, 19 квітня, природоохоронці взяли участь у зустрічі із представниками Секретаріату Міністерства економіки та захисту клімату Німеччини. Її організували за підтримки екологічної та правозахисної організації Urgewald спільно з ГО «Екодія».
Додамо, що європейські компанії «Фортум» і «Юніпер» все ще мають у Росії одинадцять електростанцій, що працюють на газі, одна з яких – на бурому вугіллі. Згідно із офіційною заявою, компанія «Фортум» не укладатиме нові довгострокові контракти на постачання російського природного газу. Водночас чинні контракти не розірвали, тож енергоносії країни-аресорки все ще живлять різні галузі економіки та домогосподарства в країнах Європи.
Із позицією Greenpeace за результатами зустрічі можна ознайомитися за цим покликанням.
Екоклуб також запрошує долучитися до глобальної кампанії щодо припинення залежності від російського викопного палива. Як це зробити, читайте тут.
Довідково:
На початку квітня Євросоюз анонсував відмову від російського вугілля, проте залежність від російських нафт і газу планують зменшувати поступово. Хто досі використовує російські енергоносії, дізнавайтеся тут.
10 квітня прем’єр-міністр Фінляндії Санна Марін заявила, що країна готова швидко відмовитись від російського природного газу і нафти.
20 квітня міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок заявила, що Німеччина планує до літа скоротити імпорт нафти з Росії вдвічі, а до кінця 2022 року повністю його припинити.
Контакти для детальної інформації:
Наталія Лушнікова, ГО «Екоклуб»,
lushnikova@ecoclubrivne.org, +380 67 778 5710
Головне фото: HANNIBAL HANSCHKE/GETTY IMAGES.
Стаття підготована у рамках проєкту «Закриття циклу: справедливий енергетичний перехід, розроблений містами та регіонами» за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст публікації є відповідальністю ГО «Екоклуб» і вона за жодних обставин не може вважатися такою, що відображає позицію Європейського Союзу.