У рамках інформаційної кампанії про зміни клімату, Екоклуб ділиться прикладами заходів з адаптації, що були втілені та показали свою ефективність у різних країнах світу. Якщо ви маєте такі українські або закордонні успішні приклади, поділіться з нами та ми розповімо про них нашим читачам.
У багатьох містах Швейцарії зелені дахи стали популярними в 1970-х роках як елемент екологічного будівництва. Численні зелені дахи були створені у 1980-х роках, переважно як пілотні проекти, які забезпечили основу знань і досвіду для наступних ініціатив. Крім того, 1995 рік був Європейським роком охорони природи. Це стало поштовхом для першої кампанії зелених дахів Базеля, яка розпочалася в 1996 році.
На початку 1990-х місто Базель запровадило закон про підтримку заходів з енергозбереження. Відповідно до цього закону, який був єдиним у своєму роді в Швейцарії, 5 % усіх рахунків за електроенергію надходять до Фонду енергозбереження, який потім використовується для фінансування кампаній і заходів з енергозбереження. Національний департамент навколишнього середовища та енергетики Базеля вирішив розвивати зелені дахи, використовуючи Фонд як джерело їх співфінансування.
Кліматичні прогнози припускають, що до 2050-х років температура в регіоні Базеля може збільшитися на 2 °C взимку та на 2,5 °C влітку. Також ймовірно, що збільшиться частота та інтенсивність екстремальних злив.
Зелені дахи – це захід, що спрямований на економію енергії, а отже зменшення викидів парникових газів та пом’якшення наслідків кліматичної кризи. Також це спосіб адаптації громади до зміни клімату, оскільки передбачає зниження температури в приміщенні, поглинання дощової води та тим самим зменшення ризиків повеней.
Тож у 2002 році було ухвалено поправку до закону міста Базель про будівництво, де зазначили що всі нові та відремонтовані пласкі дахи повинні бути озеленені та спроектовані для покращення місцевого біорізноманіття.
Зараз Базель має одну з найбільших у світі зелених зон дахів на душу населення: у 2006 році вони становили приблизно 23 % від площі пласких дахів міста. Сьогодні для забудовників влаштування зелених дахів не вважається чимось незвичним і вони не заперечують проти їх встановлення.
Фінансування та технічні переваги зелених дахів
Через початкові витрати на облаштування зелені дахи, як правило, на 10-14 % дорожчі, ніж “традиційні” дахи протягом терміну служби. Але витрати на їх утримання приблизно такі ж, як і для звичайних. Тож 20 % відшкодування вартості будівництва зеленого даху (наприклад, за допомогою субсидій) є достатнім для вирівнювання витрат на зелені та традиційні дахи для інвесторів. Це означає, що зелені дахи є не лише екологічним рішення, але також фінансово можливим варіант.
Зелені дахи мають численні прямі та супутні переваги, зокрема:
– знижують температури в приміщенні (до 5 °C), що призводить до економії енергії;
– поглинають дощову воду та затримують стік, таким чином знижуючи ризику повеней через інтенсивні дощі;
– знижують температуру в місцях щільної забудови;
– забезпечують середовище існування для міської дикої природи та є зупинками для видів, що мігрують;
– поліпшують якість повітря;
– створюють більш естетично привабливий міський ландшафт.
Зелений дах кантональної лікарні Базелю як приклад
У 2003 році один із зелених дахів другого клінічного центру кантональної лікарні Базеля був реконструйований як пілотний зелений дах «Habitat». Проєкт очолив доктор Стефан Бреннейзен, експерт із зелених дахів та біорізноманіття та керівник Центру компетенції Green Roof Цюріхського університет прикладних наук (ZHAW) у Веденсвілі, Швейцарія.
Будівля складається із чотирьох зелених дахів: верхній обширний дах озеленений седумами (очиток, або заяча капуста); дослідницький зелений дах, розташований під будівлею-баштою на четвертому поверсі, де розміщено багато пацієнтів; і зелений дах глибиною 3 фути на третьому поверсі, що оточує четвертий внутрішній сад, побудований над підземним гаражем.
Дизайн озеленення доктора Бреннейзена імітує умови берега сусідньої річки Рейн, а режими субстрату на цьому даху варіюються від гравію та піску (імітація умов річкової тераси) до покриття верхнього шару ґрунту (для майже природних сухих лугів). Початкова глибина субстрату становила 6, 12 і 20 сантиметрів.
Різні мікросередовища існування забезпечують життєдіяльність багатьох місцевих видів рослин і тварин. Частково відкритий з невеликою рослинністю дах містить дві великі гравійні зони для приваблення птахів, а також високі трави та очитки. Є також ділянки очитку та різнотрав’я, моху та великих злакових лук із змішаними ділянками між ними.
Густі трав’яні угруповання створюють дуже різноманітне середовище існування, приваблюючи багато видів, що мешкають на березі Рейну. У конструкцію даху включені також великі гілки та великі камені. На даху стежать за птахами, павуками, жуками, сонечками, джмелями та ін. Зараз доктор Бреннейзен і його команда вивчають спільноти жуків, які є найкращими біоіндикаторами для спостереження за умовами середовища існування та кількістю різних видів, які зараз живуть на цьому даху. У 2015 році це число включало понад 100 різних видів жуків.
Висновки та рекомендації щодо розвитку зелених дахів від Базелю:
Зелені дахи – це тип адаптації зелених і блакитних просторів до зміни клімату, що приносить багатофункціональні переваги: хоча початковою точкою входу було енергозбереження, фокус змістився на біорізноманіття, а потім на роль зелених дахів у адаптації Базеля до зміни клімату.
Важливо залучити всі зацікавлені сторони із самого початку ініціативи (владу, громадськість, бізнес, ін.), щоб відповісти на запитання, розвіяти занепокоєння і забезпечити врахування інтересів кожної із них.
Керівництво проектом має бути за фахівцями, відданими успіху справи.
Таке успішне поширення зелених дахів у Базелі забезпечив комплексний набір механізмів – від стимулів до місцевих законодавчих норм у будівництві.
Основами зелених дахів мають слугувати рідні регіональні ґрунти, а рослинність – сумішшю місцевих видів – під час їх вибору необхідно консультуватися із садівниками.
Глибина середовища для озеленення повинна бути не менше 10 см. Кургани висотою 30 см і шириною 3 м можуть бути житлом для безхребетних.
Зелені дахи на пласких площах понад 1 000 квадратних метрів під час проектування та будівництва потребують консультації з міським експертом із зелених дахів.
Ця стаття перекладена в межах Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні, що здійснюється Міжнародним фондом “Відродження” за фінансової підтримки Швеції.
Думки, висновки чи рекомендації належать авторам цієї статті і не обов’язково відображають погляди Уряду Швеції. Відповідальність за зміст статті несе виключно ГО “Екоклуб”.