Підтримка енергоменеджерів(-ок): Ольга Кримова – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Підтримка енергоменеджерів(-ок): Ольга Кримова

Підтримка енергоменеджерів(-ок): Ольга Кримова

Екоклуб продовжує підтримувати енергоменеджерів(-ок) фінансово, які постраждали через війну. Розповідаємо про Ольгу Кримову, яка допомагає залучати грантові кошти та інвестиції для розвитку Покровської селищної громади. 

Початок повномасштабної війни у 2022 році зупинив багато проєктів у Покровській громаді: будівництво заводу для експорту меду, функціювання молочного кооперативу (частину корів селяни розпустили зі страху, іншу — продали в очікуванні вторгнення). Туристичні маршрути перестали працювати, громада страждала від постійних обстрілів. 

У 2004-2015 роках Ольга працювала на посаді сільської голови Андріївської сільської ради (Дніпропетровська область). За той час разом із командою реалізували сім грантових проєктів. Наступного року Покровська, Андріївська та Олександрівська сільські ради об’єдналися в одну громаду. Згодом Ольга працювала керівницею житлово-комунального господарства, проте за її словами коштів на розвиток благоустрою не вистачало. Із 2020 року Ольга працює у відділі з питань економічного розвитку та інвестицій виконавчого комітету, де допомагає залучати кошти для розвитку громади. Ольга згадує, що децентралізація дала позитивні результати: 

“У сільських радах до об’єднання були дуже малі бюджети. Сплачені податки у сільський бюджет спрямовували на оплату для працівників сільради. Не було коштів на благоустрій та розвиток громади. Після об’єднання сільських рад Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України впродовж 4 років виділяло інфраструктурну субвенцію”.  

За ці кошти у Покровській селищній громаді зробили капітальний ремонт у Центрі надання адміністративних послуг (ЦНАП) та відремонтували дороги. Зараз у місцевому ЦНАПі надають понад 200 державних послуг, також працюють виїзні бригади для мешканців сіл. 

Про перший досвід втілення проєктів у громаді на посаді сільської голови Ольга згадує так: 

“Перший проєкт “Спільними зусиллями для дитячої радості” із бюджетом у 1000 гривень  втілили у 2006 році. Батьки школярів перенесли дитячий майданчик на територію початкової школи. А за кошти встановили огорожу та пофарбували її. Згодом провели урочисте відкриття разом із всіма батьками, де жителі села побачили, як спільними зусиллями можна вирішити проблеми громади”.  

Енергоефективні та інші проєкти 

У 2009-2012 роках в  Андріївській амбулаторії загальної практики сімейної медицини встановили енергозберігальні вікна та двері. Кошти отримали у межах партнерства з Програмою ПРООН “Місцевий розвиток орієнтований на громаду” та ГО “Довіра”. Згодом до амбулаторії провели водопропровід, реконструювали систему опалення та встановили новий енергозберігальний котел. У 2014-2015 роках у дошкільному навчальному закладі “Іскорка” Андріївської сільської ради встановили прилади автономного інфрачервоного опалення. Завдяки цьому опалення у групі скороченого дня отримали діти п’яти років.  

У співпраці з Агенцією сталого енергетичного розвитку громада втілила проєкт “Послуги на отримання енергоаудиту та сертифікації будівель Покровської громади”. За результатами 16 комунальних закладів успішно пройшли сертифікацію. 

Із 2017 року вже Покровська селищна громада почала співпрацювати з програмою USAID “Децентралізація приносить кращі результати та ефективність” (DOBRE). Відтоді втілили низку проєктів. У межах “Розвитку туристичного потенціалу у Покровській ОТГ” розробили шість туристичних маршрутів, створили чотири агро-садиби та відкрили туристично-інформаційний центр.  

Світлина садиби “Гостинна Наталка”, де можна відпочити та скуштувати домашніх страв господині 

Поводження з відходами 

Також втілений проєкт “Послуга покращення поводження з твердими побутовими відходами”. У громаді досі триває процес будівництва сміттєсортувальної лінії, тому муніципалітет почав вчити його жителів правильно сортувати відходи. Команда програми DOBRE від USAID у 2019 році допомогла провести моніторинг утворення відходів на території громади. Згодом встановили сміттєві баки роздільного сортування у межах проєкту “Сміттяїд”: 

“Хочемо в майбутньому закінчити лінію для сортування сміття. Вже закупили один новий сміттєвоз для комунального підприємства. Проте поки що послуга сортування до кінця не працює, адже немає змоги окремо вивозити сміття. У місцевому ліцеї вдалося встановити два компостери, в які збирають харчові відходи. Утворений торфоподібний компост діти згодом використовують під час висадки квітів та дерев”. 

Фото встановленого сміттєвого баку роздільного сортування у межах проєкту “Сміттяїд” 

Туризм 

У громаді проводять екологічні велопробіги та спільні збори сміття у лісі. До них залучають молодь. Попри те, що громада розташована поблизу фронту, велозабіг провели і минулоріч. Участь у ньому взяла обмежена кількість учасників, а маршрут пролягав у межах населених пунктів. 

Як проходять велопробіги у Покровській селищній громаді 

Розвиток кооперативів 

У громаді створили два сільськогосподарські кооперативи: молочний та медовий. Усі продукти місцевого виробництва жителі можуть придбати у магазинах крафтової продукції. Обидва кооперативи постраждали від повномасштабного вторгнення. В молочному кооперативі скоротилося поголів’я тварин: частину розпустили зі страху вже після 24 лютого 2022 року, а частину — продали напередодні в очікуванні вторгнення. Виробництво молока в громаді забезпечують 17 мініферм, які вирішили не скорочувати свої поголів’я корів.

Ольга розповідає про будівництво заводу із переробки та фасування меду: 

“У громаді зареєстровано понад 200 бджолярів, які сплачують податки. Ми підрахували, що завод дозволив би щодня переробляти 20 тон меду на експорт. У нас вже були домовленості із німецькими підприємцями про прямі поставки.Перед відкритою війною вдалося створити медовий кооператив, який інвестував у створення цього заводу. Але повномасштабне вторгнення вже вдруге зупинило проєкт. Перша така криза була під час епідемічних обмежень Covid-19. Зараз, через близьке розташування громади до лінії фронту, інвестори бояться вкладати кошти у проєкт”. 

Як проходили ярмарки у Покровській селищній громаді до повномасштабного вторгнення  

Захист довкілля 

Після об’єднання громада розпочала роботу зі створення стратегії розвитку. Серед напрямів був і захист довкілля. У межах створення стратегії для школярів проводили Дні сталої енергії та конкурси. Ольга згадує один із таких із теплом:  

“Отримали чимало ідей, які показали, що діти хочуть проживати у чистій громаді, без шкідливих викидів та надмірного впливу транспорту на якість повітря”.  

Зі слів Ольги, початок повномасштабної війни у 2022 році її шокував, але вже 2023 року громада подала понад 35 грантових заявок, з яких 12 вже підтримали фонди. 

 “Зараз знову проводимо весняні акції: висаджуємо кущі, дерева. Засаджуємо паркові зони”.  

Покровська селищна громада стала підписанткою Угоди мерів у 2019 році, зобов’язавшись до 2030-го року зменшити кількість викидів в атмосферу. Відтоді всі проєкти, які не пов’язані з довкіллєвою сферою, відразу планують із дотриманням принципів кліматичної нейтральності. 

Відбудова та відновлення 

Наразі громада зорієнтована на відбудову. Муніципалітет підписав меморандум із мережею захисту національних інтересів ANTS. У межах партнерства розроблять план сталого відновлення громади.  

Попри близьке розташування громади до лінії фронту, громада не зазнала значних пошкоджень, говорить Ольга: 

“Улітку минулого року у центрі Покровська впав та вибухнув літак. У будинку культури вибило вікна, постраждали житлові будинки, а також одна з гімназій. Із встановленням нових енергоефективних вікон у будинку культури допомогла програма від Європейського Союзу House of Europe”.  

У березні цього року громада розпочала заміну 107 вікон та шести дверей у приміщеннях двох гімназій на загальну суму 1,275 мільйонів гривень. Втілення проєкту підвищить енергоефективність шкіл, комфорт учнів і педагогів, а ще знизить навантаження на місцевий бюджет щодо оплати рахунків за енергоносії для цих закладів. 

За підтримки ГО “Правополіс” та Європейського союзу відкрили швейну майстерню для внутрішньо переміщених осіб. Там шитимуть екошопери та інші сумки. У бібліотеці громади почала працювати майстриня, яка вчить молодь робити викрійки, шити та ремонтувати одяг.  

Про плани після перемоги Ольга розповідає з позитивом: 

“Планів чимало. Хочу, щоб наші діти жили в європейській країні, де екологічно чисті міста, одяг з натуральних матеріалів, продукти місцевого виробництва. Думаємо створити “зелені” будиночки, куди сім’ї можуть приїхати відпочити, скуштувати місцевих продуктів. Але все поступово, зараз готуємо людей до розвитку малого бізнесу та власного господарства”. 

Нагадаємо, що Екоклуб, завдяки інформаційній підтримці енергетичної агенції Energie- und Umweltzentrum Allgäu gemeinnützige GmbH, Klaus Hoppe Consulting та інших колег, має можливість підтримати енергоменеджерів/-ок українських громад, які перебувають у зоні запеклих бойових дій, на окупованих територіях чи в містах, які постраждали від ракетно-бомбових ударів агресора. 

Якщо Ви бажаєте скористатися пропозицією Екоклубу або ж знаєте, кому вона буде цінною, заповніть чи поділіться цією короткою анкетою

Стаття написана у межах проєкту «Розбудова екофеміністичного руху» за підтримки WECF International.
Думки, висновки чи  рекомендації належать авторам/авторкам цього дослідження і не обов’язково відображають погляди “WECF International”. Відповідальність за зміст документа несе виключно ГО “Екоклуб”.