Прес-реліз: Енергоатом знову підводить Україну до порушення міжнародної угоди? – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Прес-реліз: Енергоатом знову підводить Україну до порушення міжнародної угоди?

15 квітня 2015 року місцева влада переконувала продовжувати термін експлуатації енергоблоку №2 Южно-Української АЕС на громадських слуханнях у м. Вознесенськ Миколаївської області. У результаті тільки 90 учасників із понад 200 зареєстрованих погодились на використання енергоблоку у понадпроектний термін. Присутні на слуханнях природоохоронці наголосили, що без оцінки впливу на довкілля продовжувати енергоблок небезпечно і є порушенням міжнародної природоохоронної Конвенції про оцінку впливу на навколишнє середовище у транскордонному контексті. 

Місцева влада м. Вознесенськ організувала так звані громадські слухання для розгляду питань обґрунтування безпеки подальшого використання енергоблока №2 Южно-Української АЕС, проектний термін експлуатації якого закінчується у травні цього року. Працівники атомної галузі відстоювали необхідність прийняття сумнівного рішення про продовження використання енергоблоку, що працює уже тридцять років та має  близько 150 порушень.

У виступі Голова Ради ГО «Екоклуб» Андрій Мартинюк зазначив, що у разі прийняття позитивного рішення у теперішньому його вигляді Україна знову порушить вимоги Конвенції про оцінку впливу на навколишнє середовище у транскордонному контексті (Конвенція Еспо). «Рішенням Комітету з імплементації Конвенції було однозначно визначено, що продовження експлуатації атомних блоків підпадає під дію Конвенції. Це означає, що до прийняття подібного рішення має бути проведена оцінка впливу на довкілля, щоб ретельно проаналізовані всі негативні впливи, що виникають у результаті планованої діяльності. Наразі необхідність проведення такої оцінки ігнорується Енергоатомом» – зауважив природоохоронець. – «Наша держава немає навіть планів довготермінових рішень, які потрібні для забезпечення безпеки поводження з радіоактивними відходами та відпрацьованим ядерним паливом, кількість якого значно зросте при продовженні експлуатації атомних енергоблоків. Ми закликаємо Енергоатом не робити Україну вчергове порушником міжнародних зобов’язань та не ризикувати життями українців», – підкреслив Андрій Мартинюк.

Підтримку атомникам висловили 90 присутніх на слуханнях. Більша частина учасників так званих слухань продемонстрували своє ставлення до голосувань, проігнорувавши їх. Загалом, з 250  учасників не голосувало близько двох третин.

Довідково:

У березні 2014 року Комітетом з імплементації Конвенції про оцінку впливу на навколишнє середовище у транскордонному контексті було прийнято рішення, що продовження терміну експлуатації атомних енергоблоків підпадає під дію положень Конвенції. Дане рішення Комітету було затверджене на Нараді Сторін Конвенції Еспо, що відбувалась у Женеві, 2-5 червня, 2014, де було визнано, що Україна порушила угоду, не застосувавши її положення при продовженні терміну експлуатації двох старих енергоблоків Рівненської АЕС. Це значить, що до прийняття остаточного рішення про продовження терміну експлуатації атомних енергоблоків необхідно було розробити відповідні матеріали оцінки впливу на довкілля та провести транскордонні консультації із зачепленими сторонами у відповідності до вимог Конвенції.

З п’ятнадцяти діючих в Україні енергоблоків термін експлуатації трьох вже було продовжено для їх роботи у понадпроектний період. Це енергоблоки №1 і 2 Рівненської АЕС, строк служби яких продовжили на 20 років, та енергоблок №1 Южно-Української АЕС, який працюватиме протягом додаткових 10 років.

Конвенція про оцінку впливу на навколишнє середовище в транскордонному контексті (Конвенція Еспо, 1991 року) – міжнародний договір, що зобов’язує держави проводити оцінку впливу на навколишнє середовище комерційних проектів у випадку, коли такі проекти можуть вплинути на навколишнє середовище іншої держави.

IMG_20150415_135610
Енергоатом до слухань підготувався
IMG_20150415_140542
Початок слухань. (Громадським активістам на виступ виділили 7 хвилин)
IMG_20150415_171023133
Активне голосування на підтримку продовження ескплуатації енергоблока №2 ЮУАЕС

За більш детальною інформацією звертайтесь:

Андрій Мартинюк, Голова Ради Екоклубу, martynyuk@ecoclubrivne.org, +38 067 363 71 58

Тетяна Вербицька, експерт з енергетичної політики НЕЦУ, tanya@necu.org.ua +38 093 775 05 80