Учора, 10 листопада Екоклуб взяв участь у дебатах щодо спорудження 3, 4 енергоблоків Хмельницької АЕС. Дебати відбулися на зйомках суспільно-політичної програми “Сцена” ТРК “Поділля”. Запис програми буде опубліковано згодом.
Прес-реліз, підготований до дебатів Екоклубом:
Минулого тижня Президент НАЕК «Енергоатом» Юрій Недашковський вкотре заявив про плани з так званої добудови блоків №3 та №4 Хмельницької АЕС. Термін «добудова» означає прагнення використати існуючі довгобуди для нових блоків. Державна інспекція атомного регулювання заявляла про небезпеки подібного рішення.
Існуючі на майданчику Хмельницької АЕС конструкції проектувалися під реактор ВВЕР-1000/320* та були споруджені майже тридцять років тому. У 2008-2012рр було розроблено проект техніко-економічного обґрунтування «Будівництво енергоблоків №3 та №4 потужністю 2000 МВт Хмельницької АЕС», що містило плани з використання російського реактора ВВЕР-1000/392. Цей проект був навіть затверджений відповідними Законом України
Та «законний» статус не додав безпеки проекту. Постанова колегії Держінспекції ядерного регулювання від 13.03.12р №7 містила опис суттєвих недоліків. Основні з яких:
- Пасивні елементи безпеки проектованого реактора ВВЕР-392 не поміщаються у існуючі конструкції.
- Немає жодних доказів можливості використання існуючих конструкцій спільно з реакторами, відмінними від проектованого з конструкціями ВВЕР-1000/320.
- Проект не містить інформації щодо зняття блоків з експлуатації.
«Невідомо, наскільки так звана добудова ХАЕС3,4 є технічно та економічно доцільною, – коментує керівник ГО «Екоклуб» Андрій Мартинюк. – Якщо порахувати усі витрати, пов’язані не лише з будівництвом, а й зняттям блоків з експлуатації та поводження із радіоактивними відходами, вигода виглядає доволі сумнівною. Крім того, в Україні досі немає сховищ для відпрацьованого ядерного палива, яке найближчим часом буде повернуто з Росії.Щовжеговорити про витрати на ліквідацію катастроф, які стають ще більш ймовірними через використання довгобудів».
Нагадаємо, що 16 вересня Верховна Рада України денонсувала міжурядову угоду з Росією щодо добудови 3 та 4 енергоблоків Хмельницької АЕС. Новим партнером з будівництва ХАЕС 3,4 атомники називають чеськукомпаніюSkoda JS, що уже 10 років належитьросійському холдингу ОМЗ*.
Наразі швейцарською та чеською прокуратурамиведетьсядосудоверозслідування щодо Миколи Мартиненка, Голови Комітету Верховної Ради України з паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки. Чиновник підозрюється в отриманні хабаря від Skoda JS у розмірі 30-ти мільйонів франків за допуск цієї компанії до участі в тендері «Енергоатому».
«За найоптимістичнішими оцінками атомників, вартість спорудження одного блоку становить блиько 4 млрд. доларів. Якщо ці кошти використати на фінансування схем підтримки заходів з енергоефективності з часткою компенсацією вартості (на кшталт тої, яка уже працює), то у результаті коштів вистачить на те, щоб утеплити все житло у двох таких областях як Хмельницька, – розповідає Степан Кушнір, Голова правління Хмельницького молодіжного клубу розвитку. – Але у проекті спорудження ХАЕС 3,4 у 2012р. атомні блоки порівнювали зі старими вугільними електростанціями. Нагадаю, Міжнародне енергетичне агентство ще у 2006р. заявляло, що енергоефективні заходи в Україні вигідніші від спорудження будь-яких генеруючих потужностей у 4-10 разів», – підкреслює активіст.
*Водо-водяний енергетичний реактор.
*Объединённыемашиностроительныезаводы (ОМЗ, группа «Уралмаш-Ижора») – один із найбільших у Росії промислових холдингів важкого машинобудування.
За детальнішою інформацією, будь ласка, звертайтеся:
Андрій Мартинюк,
Голова Ради ГО «Екоклуб»,
Тел.: 0673607158
Ел. пошта: martynyuk@ecoclubrivne.org