Ефективне втілення Національного плану дій з енергоефективності дозволить знизити енергоспоживання в країні на 9% до 2020 року. Цей стратегічний документ повинен у першу чергу створювати сприятливі для підвищення ефективності споживання енергії умови. З цією ж метою у Рівненській області було розроблено громадські вимоги до обласної програми підвищення енергоефективності. Їх використання при розробці дозволить отримати якісний, реалістичний та працюючий документ.
15.12.2015р. У Рівному пройшов круглий стіл “Національні та місцеві програми енергоефективності”, організований ГО “Екоклуб” спільно з Національним екологічним центром України та Опорою. На заході Андрій Шиян, начальник відділу програм та розвитку управління державних програм та імплементації вимог ЄС департаменту стратегічного розвитку Держенергоефективності, презентував Національний план дій з енергоефективності. Експерт розповів, що нова національна мета в енергозбереженні у 2017 році – 5%, у 2020 році – 9%. 35 млрд. євро – обсяг необхідних інвестицій для реалізації плану енергозбереження загалом.
“У Національному плану дій з енергоефективності до 2020р. є багато позитивних зрушень, – зазначає експерт Національного екологічного центру України Анна Шумейко. – Зокрема, документом передбачається забезпечення 100% комерційного обліку споживання енергії по всій країні, термомодернізація до 25% усіх житлових будівель та створення Фонду енергоефективності. І хоча амбітності у ряді питань не вистачає, якщо перелічені заходи будуть якісно втілені у життя, ми зможемо сміливо заявити, що стали на вірний шлях енергонезалежності”.
Критично важлива роль у виконанні плану дій належить місцевим органам влади. Тому місцеві програми підвищення енергоефективності повинні складатися, виходячи з національних пріоритетів, бути інтегрованими та реалістичними. Ілля Єременко з Екоклубу представив Громадські вимоги до розробки нової програми енергоефективності Рівненської області на 2016-2020р., що були підготовлені робочою групою. Остання включала всіх зацікавлених від влади, громадськості та бізнесу.
“Минула програма була лише переліком технічних заходів, які впроваджувалися за бюджетні кошти, – зазначає координатор проектів у ГО «Екоклуб» Ілля Єременко. – Будь-яка програма має розпочинатися і готуватися саме на основі вимог, які враховують думку і громадськості, і бізнесу. Окрім цього, під час процесу розробки програма має проходити кілька циклів громадського обговорення. Лише в такий спосіб можливо залучити до її впровадження не лише держслужбовців, підпорядкованих облдержадміністрації”.
Серед пріоритетних напрямів, що мають бути включені до нової програми підвищення енергоефективності Рівненщини: формування сприятливих умов для енергоефективних проектів, облік енергоресурсів, проведення енергоаудитів, ремонт тепломереж та просвіта громадян.
Екоклуб докладатиме зусиль до забезпечення врахування вимог громадськості при розробці та реалізації програми підвищення енергоефективності області.
Довідково: Національний план дій з енергоефективності був затверджений українським Урядом 25 листопада у відповідності до Директиви Євросоюзу 2006/32/ЄC “Щодо енергетичної ефективності кінцевого використання енергії та енергетичних послуг”. Документ надає рекомендації для впровадження національної політики з енергозбереження на наступні п’ять років.
Резюме Національного плану дій з енергоефективності: https://goo.gl/ivgWKP
Громадські вимоги до обласної програми енергоефективності були напрацьовані Робочою групою, до якої увійшли представники місцевої влади, бізнесу та громадськості.
Ознайомитися з вимогами: https://goo.gl/GFmHbU
За детальнішою інформацією звертайтеся:
Ілля Єременко, координатор проектів ГО «Екоклуб»,
Ел. пошта: illia@ecoclubrivne.org
Тел.: (096)2714773, (063)4835122