Домашнє освітлення – чи можна зекономити? – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Домашнє освітлення – чи можна зекономити?

Ми продовжуємо говорити про економію енергії в побуті і сьогодні поговорим про освітлення. Освітлення відіграє ключову роль у нашому щоденному житті, особливо в осінньо-зимовий період, коли більшу частину нашого часу вдома ми проводимо під увімкненою люстрою. Раніше все було зрозуміло – вкрутив лампочку – і світить, а зараз, заходиш в магазин – а там лампочки різні. Як же в них розібратися? На сьогодні, існують, умовно кажучи, 3 типи ламп для домашнього освітлення.

Лампи розжарювання – це всім нам відома з дитинства лампочка. Вона найбільш звична і найменш економічна – служить короткий термін і споживає найбільше електроенергії, проте коштує дешево.

Люмінесцентна лампа (енергозберігаюча) – набирає все більшої популярності у нас і все меншої у розвинених країнах. Ця лампа дійсно мало споживає електроенергії і, відповідно, заощаджує ваші кошти. Але вона містить ртуть, а тому зараз ми маємо величезні проблеми з їх утилізацією. На разі, більшість людей просто викидають їх у смітник наражаючи і себе і своїх дітей на реальну небезпеку.

Світлодіодна лампа – найбільш ефективні з існуючих видів ламп. До того ж термін служби в них найдовший. І ще одна беззаперечна перевага світлодіодної лампи – їх можна викидати просто у смітник, чого категорично не можна робити з енергозберігаючими лампами!!

Щоб порівняти енергоспоживання ламп цих типів – пропонуємо переглянути таблицю:

Лампа розжарювання Люмінесцентна лампа Світлодіодні лампи
Споживана потужність, у W 25 5 3
40 8 5
60 12 8
75 16 10
100 25 12
Тривалість роботи, години 1000 6000-10000 30000

Тривалість роботи, звісно, відносна. Але світлодіодні та люмінесцентні дійсно працюють по декілька років.

І, як бачимо з таблички, вони дійсно в рази економлять електроенергію.

Вирішуючи придбати світлодіодні лампи, варто пам’ятати про деякі нюанси їх використання.

По перше вони мають різну світлову температуру:

Колір Світлова температура, кельвіни Сприйняття
Холодний білий 6 000-10 000 Світло з синім відтінком
Нейтральній білий 4 000-5 000 Наближено до денного світла
Теплий білий 2 700-3 500 Світло с жовтим відтінком, найбільш близьке до звичного нам спектру лампи накалювання.

Загальні поради такі – в побуті краще використовувати лампи з теплим кольором або нейтральним. Теплі краще використовувати для загального освітлення – у люстрах; а нейтральні або холодні – у ванній кімнаті, настільній лампі, кухні – над робочими поверхнями. На кожній коробочці з лампочкою зазначений цей показник як в кельвінах так і намальованою шкалою в кольорах.

Ще один важливий показник – індекс кольоропередачі – він відображає правильність кольоросприйняття предметів під світлом лампи.  Чим він вищий – тим краще. Показник у 100 одиниць означає, кольори під світлом лампи повністю природні. У світлодіодних ламп цей показник знаходиться в межах 80-95. В цьому параметрі світлодіодні лампи трішки програють лампам розжарювання в яких цей показник рівний 100 але виграють у енергозберігаючих (в них показник – 75-90). Отже, обирайте світлодіодну лампу з найвищим індексом кольоропередачі.

Але не лякайтесь такого широкого «спектру» показників, які потрібно оцінити перед придбанням лампочки. По-перше, ви обираєте її на декілька років, по-друге – всі ці показники зазначені на упаковці самої лампи. Вам треба визначитися лише якої потужності вам потрібна лампа, де ви будете її встановлювати (теплий чи холодний відтінок вам потрібний) та обрати лампу з максимально високим індексом кольоропередачі.

В магазина представлений широкий вибір світлодіодних ламп різних виробників, найпопулярніші з яких – Philips (http://www.philips.ua/), OSRAM (http://www.osram.com/), Maxus (http://maxus.com.ua/), Electrum (http://www.electrum.com.ua/), Brille (http://www.brille.ua/) та інші.

Хотілось би  наголосити, що світлодіодна лампочка не може коштувати дешево. Низька ціна має наштовхнути вас на більш детальну перевірку чи дійсно ця лампочка відповідає вище перехованим вимогам.

А тепер від теорії ми перейдемо до практики.

фото2_лампы

Завдяки щирому благодійнику з Нідерландів ми змінили всі звичайні лампочки розжарювання на світлодіодні в помешканні родині, яка складається з мами, дідуся та 4 дітей. Мама ходить на роботу, діти ходять до школи, а дідусь з найменшим онуком проводить час удома. Тобто світло, особливо, в осінньо-зимовий період ввімкнено декілька годин на добу.

Ми придбали лампочки фірми Philips та одну лампочку фірми OSRAM з маленьким цоколем.

Загалом було замінено 6 лампочок:

Потужність лампочки розжарювання, W Потужність світлодіодної лампочки , W Колір Ціна, грн
40 6 Теплий білий 129,50
40 7 Холодний денний 119,88
60 7 Холодний денний 119,88
60 9 Холодний денний 129,50
75 9,5 Теплий білий 129,99
75 9,5 Теплий білий 129,99

Ми вимірювали споживання електроенергії загалом протягом місяця – два тижні до заміни лампочок і два тижня – з новими лампочками. За перший тиждень споживання електроенергії в родині зменшилось на 24 кВт*год, за другий – на 30 кВт*год, в середньому за 2 тижні –  на 27 кВт*год.

фото3_всі

Враховуючи доволі високу ціну самих ламп ми вирішили порахувати термін окупності таких ламп. Враховуючи те, що ця сім’я споживає більше 100 кВт*год на місяць ми рахували вартість 1 кВт*год за 78,9 коп за 1 кВт*год. Отже, щомісячна економія складає 21,30 грн. На лампочки було витрачено 758,96 грн, тобто окупляться вони через майже 36 місяців або 2 роки і 9 місяців. Це, звісно, довгий період часу але враховуючи термін служби таких ламп в побутових умовах (виробник заявляє про 10-15 років, а деякі і більше) то вигода очевидна.

До того ж ціна електроенергії буде зростати, так найближче подорожчання , що очікує українців відбудеться вже з 1 березня 2016 року. Тоді вартість 1 кВт*год за обсяг, спожитий понад 100 кВт∙год до 600 кВт∙год електроенергії на місяць (включно) буде становити  99 копійок. І тоді економія, в нашому випадку, буде становити 26,73 коп. Тарифи і далі будуть підвищуватись, заплановано – до березня 2017 року у декілька етапів, аж поки середня ціна не буде становити 122,77 коп. за кВт-год.

І, також, необхідно врахувати, що за зазначений період не буде потреби купувати нові лампочки розжарювання, які, зазвичай, доволі часто перегорають.

Ми запитали про враження від користування світлодіодними лампочками в декількох мешканцях нашого міста, ось що вони сказали:

«Мені спочатку було не звично, все ж таки світло трохи відрізняється. Хоча, коли ми їх правильно повкручували (мається на увазі – лапу холодного світла – у настільну лампу і т.д. – прим. автора) то різниця і непомітна. Син каже, що йому за столом краще писати з цією лампочкою» – Марина, 36 років.

«В мене онуки знайшли собі гарний варіант. На свята дарують мені по цій лампочці. (сміється) Мені добре – менше витрачаюсь на електрику, я з пенсії економлю.» Ніна Степанівна, 72 роки

«Я вже пару років, як замінив всі звичайні (накалювання) лампочки на енергозберігаючі. Тоді світлодіодні майже не продавалися. А зараз міняю по трохи на світлодіодні. Поки що дві купили. Ціна в них не сильно відрізняється від енергозберігаючих.» Петро, 38 років

«Я купила місяць тому собі світлодіодну лампочку. Мені в магазині порадили, бо пришла я за енергозберігаючою. Мені спочатку світло геть не сподобалось. А потім я по телевізору почула, що вони холодні і теплі є. А в мене холодна – то вкрутила у настільну лампу – так краще. Тепер хочу теплу купити, спробувати.» – Оксана, 42 роки.

Підсумовуючи все вище сказане – для тих хто хоче заощаджувати енергію і кошти та дбати про навколишнє середовище – варто обирати світлодіодні лампочки. І нехай служать вони вам ярко та гарно!

Автор – Лящук Ольга