Законодавство регулює збір і вивіз небезпечних побутовихвідходів. Але воно не працює… – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Законодавство регулює збір і вивіз небезпечних побутовихвідходів. Але воно не працює…

ПРЕС-РЕЛІЗ

Законодавство регулює збір і вивіз небезпечних побутових відходів. Але воно не працює…

Чи не вперше в Україні представники влади, громадських організацій та підприємств спробували за «круглим столом» досягнути домовленості щодо створення ефективної системи збирання, вивозу та утилізації небезпечних побутових відходів, зокрема, відпрацьованих ртутовмісних ламп.

Сьогодні, 14 серпня, в приміщенні Головного управління економіки Рівненського міськвиконкому відбулося засідання Діалогової групи в рамках проекту «Впровадження системи утилізації ртутовмістних ламп у м.Рівне», який здійснює громадська організація «Екоклуб». Ще під час презентації проекту два тижні тому громадськість обласного центру змогла дізнатися про масштаби використання рівнянами енергоощадних ламп, які містять пари ртуті – це близько 700 тисяч освітлюваних приладів. У той же час ніякої системи збору чи утилізації використаних ламп від населення нині в місті не існує. Відтак небезпечні лампи після свого використання здебільшого викидаються рівнянами у смітники або залишаються у них в помешканнях.
Під час засідання учасники Діалогової групи ознайомилися із дослідженням чинного законодавства, яке регулює дану проблему.

– Починаючи із 2010 року законодавець визначив, що і населення може продукувати шкідливі відходи, – відзначив автор дослідження, експерт проекту Сергій Пінчук. – Отже, на сьогодні існує таке поняття як «небезпечні відходи у складі побутових відходів».
Законодавство визначає і порядок вивезення та утилізації небезпечних відходів. При цьому визначена така почерговість дій: спочатку виконком визначає обсяг викидання мешканцями небезпечних побутових відходів; потім на основі цього обсягу виконавець послуг з вивезення сміття розробляє вартість вивезення та утилізації такої кількості небезпечних відходів; після цього виконком затверджує тариф на вивезення і утилізацію таких відходів; і тільки потім – мешканці стають відповідальними за підписання угод та безпечне здавання відходів.

Почуте не додало ентузіазму ні представникам міської влади, ні комунальникам, які розповіли про труднощі із збиранням звичайного сміття через низьку рівень самосвідомості населення. То що вже тоді говорити про небезпечні відходи? Як забезпечити їх окреме збирання і утилізацію? Яким чином гарантуватиметься безпека контейнерів із небезпечними відходами? Чи погодяться, зрештою, рівняни навіть після вирішення цих технологічних питань додатково оплачувати ще й таку послугу.

Присутній на дискусії генеральний директор ТзОВ «Укрекоіндастрі» Конрад Мюллер зауважив, що є надзвичайно позитивним той факт, що про проблему небезпечних відходів почали говорити у Рівному.

– І в моїй рідній Німеччині, і в Європейському Союзі даним питанням почали займатися ще із 50-их років минулого століття, – повідомив пан Мюллер. – Тоді також не було достатньо фінансів, тоді також не було повністю сформовано відповідальне ставлення населення до оточуючого середовища. Але поступово ситуацію вдалося змінити. І мову, на мою думку, потрібно вести не лише про ртутовмісні лампи, але й про використані ліки, спреї, фарби, інсектициди, які, на жаль, сьогодні в Рівному безконтрольно викидаються у смітник і отруюють воду, повітря та землю.

Про необхідність проведення просвітницької інформаційної кампанії серед мешканців міста, розробці перших кроків у становленні системи збору від населення та вивезення небезпечних відходів на прикладі спочатку тих же ртутовмісних ламп говорили більшість учасників Діалогової групи. Наразі учасники дискусії взяли тайм-аут – для розробки впродовж місяця власних пропозицій, а наступного разу вони зберуться ще раз задля розробки і затвердження плану дій із вирішення даної проблеми. Присутність у Діалоговій групі усіх зацікавлених сторін – як громадських організацій, виконавчої влади, так і тих підприємств, які займаються збором і утилізацією небезпечних побутових відходів надає оптимізму щодо успішності та продуктивності наступної такої зустрічі.

[photo_gallery] [image thumb_width=”124″ thumb_height=”124″ lightbox=”true” custom_link=”” title=”sample image” caption=””]/wp-content/uploads/2013/05/140820121.jpg[/image] [image thumb_width=”124″ thumb_height=”124″ lightbox=”true” custom_link=”” title=”sample image” caption=””]/wp-content/uploads/2013/05/140820122.jpg[/image] [/photo_gallery]

За детальнішою інформацією, будь ласка, звертайтеся:
Координатор проекту
ММГО «Екоклуб»
Олена Пінчук, тел. (067) 360-32-96,
olena3000@gmail.com

Захід проводиться в рамках проекту «Впровадження системи утилізації ртутовмістних ламп у м.Рівне», що реалізовується міською молодіжною громадською організацією «Екоклуб» за фінансової підтримки Фонду Східна Європа, за рахунок коштів, наданих Фондом Євразія та Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).
Точка зору, відображена у прес-релізі, може не співпадати з точкою зору Фонду Східна Європа, Фонду Євразія або Агентства США з Міжнародного Розвитку (USAID).